תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית
משקיע/ה
חברה ציבורית

אנרגיה חלופית: השקעה באיגרות חוב של חברות חשמל מובילות בעולם

אנרגיה חלופית: השקעה באיגרות חוב של חברות חשמל מובילות בעולם

חברת החשמל הישראלית ידעה ימים יפים יותר. החלטת מנכ"ל החברה אלי גליקמן להתפטר בספטמבר האחרון היתה רק עוד חבטה בשורה שספגה החברה שמאבדת את אמון הצרכנים שלה ואולי גם משקיעים פוטנציאלים באיגרות החוב שלה. הרפורמה המיוחלת שהיתה אמורה לעבור לא התממשה, ולמנכ"ל החדש מחכה משימה לא פשוטה. נתח השוק של חברת החשמל צפוי לרדת בשנה הקרובה מ־88% ל־80% בשל כניסת יצרני חשמל פרטיים. בנוסף החברה צריכה לחתוך 4-3 מיליארד שקל בהוצאות התפעול שלה בשל ירידה בהכנסות ולצורך השלמת פיטוריהם של מאות עובדים ארעיים. נראה, שהיא עדיין מצליחה לגייס חוב הינה הערבות של מדינת ישראל לסדרות החדשות והרי הכסף עליהם יושבים המוסדיים. ואכן, המוסדיים המקומיים עדיין מאמינים בהשקעה בחוב של חברת החשמל. מדובר באמונה שמתרגמת להשקעה של מיליארדי שקלים בשלל הסדרות של חברת החשמל. באג"ח 24 הקצרה בלבד מדובר בהשקעה הנושקת ל-0.7 מיליארד שקל, בתשואה של 0.7% בלבד. קשה למצוא מוסדי שאינו מחזיק באג"ח, אך הכבדים ביותר בקרנות הנאמנות הם אלטשולר שחם, ילין לפידות, פסגות ומיטב דש, ובחסכון הארוך, מנורה, הראל והפניקס. את עמיתים ניתן למצוא בנוכחות בולטת יותר באג"ח הארוכה שנפרעת ב-2027 ונושאת ריבית של 7.75%. 

a1sx2_Original1_Nuclear_Power_Plant_Cattenom.jpg

בחירת המוסדיים

 אז אם המצב של חברת החשמל המקומית בכי רע, למה לא לחפש הזדמנויות בחברות חשמל זרות מעניינות יותר? בחינת תיקי הגופים המוסדיים ניכר שחלקם כבר התחילו לאמץ את הרעיון. הראשונה ברשימה היא גם הגדולה מבינהן. אלקטריסיטה דה פראנס (EDF), חברת החשמל שבשליטת ממשלת צרפת היא יצרנית החשמל הגדולה בעולם הנסחרת בשווי של 45.2 מיליארד יורו. החברה, האחראית על יותר מ-22% מתפוקת החשמל של האיחוד האירופי,היא גם החברה הגדולה בעולם להפעלת כורים גרעיניים. ל-EDF פעילות ברחבי העולם כולו , כשהיא מייצרת יותר מ-120 אלף מגה וואט בשנה, ורושמת הכנסות שנתיות של כ-76 מיליארד יורו. מניית החברה נמצאת במדד הקאק 40 ולראיה שהחברה הזו כאן להישאר תקופה ארוכה, בתחילת השנה הנפיקה החברה אג"ח ל-100 שנה בהיקף של 700 מיליון דולר. האג"ח הארוכה שלה, לדצמבר 2049 היא הבולטת ביותר בתיקים של המוסדיים הישראלים. האג"ח מניבה תשואה של 5.25%. המוסדיים הישראליים מחזיקים כ-100 מיליון שקל מהאג"ח בתיק, כשהבולטים ביניהם הם מנורה, מגדל ופסגות.

מצרפת נחצה את התעלה לאנגליה. חברת אס.אס.אי (SSE), סקוטיש אנד סאת'רן אנרג'י, היא כיום הספקית האנרגיה השניה בגודלה בבריטניה של חשמל וגז טבעי, והיצרנית מספר אחד של אנרגיה מתחדשת במממלכה המאוחדת. החברה שאוחדה ב-1998 משתי חברות, ביצעה שורה של רכישות בעשור האחרון של חברות אנרגיה מכלל הספקטורים, מאנרגיה הידרו אלקטרית, דרך תחנות רוח ביבשה ובים ועוד. החברה נסחרת כיום לפי שווי של 16.5 מיליארד ליש"ט. האג"ח הארוכה של החברה לדצמבר 2049 מעניקה ריבית שנתית של 5.625%. בין המחזיקים הישראלים ניתן למצוא את מנורה ופסגות בחיסכון הארוך. באגח הקצרה שנפרעת ב-2018 מחזיקים כיום בקופות ההשתלמות לעובדי הוראה.
עדיין באירופה, אג"ח חברת החשמל הגרמנית, אר.וו.אי (RWE) משך את תשומת הלב של מוסדיים ישראלים לא מעטים. החברה הממוקמת באסן שבגרמניה מספקת חשמל ל-20 מיליון לקוחות וגז ל-10 מיליון לקוחות ברחבי אירופה. יצרנית החשמל השניה בגודלה בגרמניה מייצרת חשמל ממגוון מקורות, כולל גם כ-15% מאנרגיה גרעינית, מה שממקם אותה כשניה באירופה אחרי אלקטריסיטה דה פראנס. החברה החזיקה גם חברת בת שהתמקדה בקידוחי נפט וגז שסיפקו גם את מפעליה, ומחזיקה 190 רישיונות קידוח ב-14 מדינות. במרץ השנה הודיעה החברה על מכירת חברת הבת לטייקון האנרגיה מיכאל פרידמן בתמורה ל-5.1 מיליארד יורו. המכירה העשירה את קופת החברה, וגם הורידה לה את פורפיל הסיכון, שכן לחברת הבת השקעות נרחבות במצרים החווה כיום חוסר יציבות. אג"ח החברה לשנת 2049 מספקת ריבית שנתית של 7%, כשהמחזיק הבולט ביותר בקרב המוסדיים הישראלים הם הקופות של מנורה. באג"ח הארוכה יותר לפידיון ב-2072 ניתן למצוא גם את אלטשולר שחם, גם בקופות וגם בקרנות הנאמנות, ואת הקופות של אקסלנס.

ליהנות מריבית שנתית של 8.75%

חברת נוספת המככבת בתיקים רבים היא אנל (ENEL) האיטלקית -  חברת האנרגיה השנייה בגודה באירופה במונחי כושר ייצור (95 אלף מגה וואט) ושווי שוק, שעומד כיום של 37 מיליארד יורו. החברה המספקת חשמל וגז טבעי היתה ממשלתית בעבר, הופרטה למחצה בתחילת שנות התשעים ושמשרד האוצר האיטלקי ממשיך להחזיק 31%. לחברה פריסה גאוגרפית נרחבת ב-40 מדינות, מאיטליה וספרד, דרך מדינות הבלקן לרוסיה. בנוסף יש לחברה נוכחות גם באמריקה הלטינית (צ'ילה, ברזיל ועוד) ובארה"ב. לחברה מספר רב של סדרות אג"ח עם נוכחות ישראלית. באג"ח לשנת 2075 הנסחרות בתשואה של 7.75% ניתן למצוא את מגדל עם החזקה הקרובה ל-100 מיליון שקל. האג"ח שנפרעת ב-2073 נושאת ריבית של 8.75% וניתן למצוא שם את הראל, מנורה ופסגות עם אחזקות של עשרות מיליונים. בסדרות הקצרות, הנוכחות דלילה יותר למעט האג"ח לספטמבר 2017 הנסחרת בתשואה של 6.25% ושם ניתן למצוא את הראל וגל.
אחרונה ברשימה היא חברת נשיונאל גריד (National Grid). החברה הבריטית המספקת חשמל וגז בבריטניה וצפון מזרח ארה"ב, כשהיא מתמחה ברשת ההולכה עצמה (אשר בבעלותה). בבריטניה מחזיקה החברה ברשת ההולכת החשמל באנגליה וויילס ובארה"ב רשת הולכה של חשמל וגז באיזור ניו-אינגלנד באורך 14 אלף ק"מ. בנוסף לחברה רשת הולכה לצרפת ורשת נוספת להולנד. בנוסף מחזיקה ברשת צינורות הולכת הגז הטבעי במרבית אנגליה. כך שמדובר בענקית הנסחרת כיום לפי שווי של 54.9 מיליארד דולר, ורושמת רווח נקי של כמעט 4 מיליארד דולר בשנה. למרות גודלה, הנוכחות הישראלית בנייר דלילה – באג"ח הבינונית שנפרעת ב-2020 ונושאת ריבית של 6.375% מחזיקה רק התעשייה האווירית, ובאג"ח הארוכה לשנת 2073 שמעניקה ריבית של 5.625% מחזיקים מעט בקופות גמל והשתלמות אקדמאיות ובפסגות.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3