תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

גורו בשבוע: כך נראה תיק ההשקעות של המיליארדר קרל אייקן

פורטפוליו ההשקעות של קארל אייקן: המניות שמחזיק המשקיע האקטיביסט ואלו שבחר לממש

מבט מהיר על ההחזקות הגדולות בתיק של קרל אייקן כיום מראה כי אייקן מאמין באייקן. המניה הגדולה ביותר בתיק של קרן הגידור של אייקן היא מניית חברת ההחזקות שלו, אייקן אנטרפרייזס (סימול: IEP), שותפות מוגבלת הנסחרת בבורסת נסדא"ק לפי שווי של 12.2 מיליארד דולר, כשאייקן מחזיק ב-88% מהון המניות. החברה משמשת ככלי להשקעה בחברות שונות, בדומה למודל של ברקשייר הת'אווי של וורן באפט. אנטרפרייזס מתמקדת בתשעה תחומי השקעה: השקעות, רכב, אנרגיה, משחקים, תחבורת המונים, אריזות דברי מאכל, מתכות, נדל"ן ועיצוב הבית.

ההחזקה השניה בגדולה בפורטפוליו ההשקעות של אייקן, היא אפל. אייקן נכנס בגדול להשקעה בחברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם. בתחילת השנה דיווח כי רכש מניות אפל בשווי מיליארדי דולרים. כשדווח על ההשקעה, טען אייקן כי דירקטוריון אפל גורם נזק לחברה שהוא לא מגדיל את היקף תוכנית הרכישה העצמית של מניות. אפל היושבת על קופת מזומנים של 133 מיליארד דולר הודיעה בעקבות הלחץ באפריל על הגדלת תוכנית הרכישה העצמית שלה מ-60 מיליארד דולר ל-90 מיליארד דולר. למרות הזינוק במניה מאז, אייקן לא בא על סיפוקו ופרסם לאחרונה מכתב פתוח למנכ"ל אפל טים קוק ובו טען כי "מניות אפל צריכות להיסחר במחיר של 203 דולר - כפול ממה שהן כיום" ודחק בחברה לצאת במכרז לרכישת חוזרת נרחבת יותר של מניותיה. ההחזקה של אייקן באפל עומדת על 53 מיליון מניות בשווי של כ-5 מיליארד דולר.

a1sx2_Original1_Wall_Street_Sign_01.jpg

ההשקעה השלישית בגודלה בתיק של אייקן פחות מוכרת למשקיע הישראלי, אך לא פחות מעניינת. חברת סי.וי.אר אנרג'י (CVI) הטקסנית עוסקת בשני תחומים מרכזיים: זיקוק נפט וייצור דשנים. אייקן רכש את השליטה בסי.וי.אר בתמורה ל-2 מיליארד דולר בסוף 2012 מתוך מטרה למצוא לה רוכש, ולבצע רווח מהיר, אך עד עתה הוא נכשל במציאת רוכש – עובדה שהביאה רבים בשוק להעריך כי גורו ההשקעות איבד את מגע הזהב. אייקן מצידו, שלא מחזיק בניסיון רב בתחום הזיקוק, לא נבהל והצליח ליצור הצפת ערך משמעותית דרך שוק ההון. לבסוף הוא החליט להנפיק את בתי הזיקוק שבבעלות סי.וי.אר לציבור - הנפקות שזכו לביקושים גבוהים ודחפו את המניה לגבהים חדשים. כתוצאה מכך, שווי המניות של אייקן כמעט והכפיל עצמו עד כה.

השקעה בולטת נוספת בתיק של אייקן היא חברת פדרל מוגול (FDML). יצרנית חלקי הרכב נסחרת לפי שווי של כ-2.4 מיליארד דולר ומתמחה בשני תחומים מרכזיים – חלקי חילוף לרכבים (בעיקר מגבים ומצתים) וחלקים לרכבות. אייקן מחזיק בשליטה בחברה (80.3%) ששווים כיום 2.5 מיליארד דולר. גם כאן זיהה אייקן הזדמנות להצפת שווי על ידי ניעור החברה ואירגונה מחדש. בתחילת ספטמבר האחרון הודיעה החברה כי תתפצל לשתי חברות נפרדות, לפי שני תחומי ההתמחות של החברה כיום. המהלך זכה לתגובות חיוביות מהשוק, כשחטיבת חלקי הרכב עם מותג המגבים אלפו ומותג המצתים צ'מפיון צפויים ליהנות ממאזן חזק יותר, וגישה לשוק ההון שתאפשר לה לבצע רכישות אסטרטגיות בתחום שלה. עסקי הרכבות ייהנו מצידן מפוקוס ניהולי גבוה יותר וניצול מוצלח יותר של משאבים. הערכות בשוק כי שווי החברות המשותף ישקף למניות שווי של 29 דולר, לעומת שווי של 15.8 דולר בו נסחרת פדרל.

את החמישה הפותחת של התיק של אייקן נועלת מניית צ'סאפיק אנרג'י (CHK). הרומן של אייקן עם צ'סאפיק נמשך כבר כמה שנים. בסיבוב הראשון ביצע אייקן אקזיט מוצלח באמצע 2011, אחרי שדחק בהנהלת החברה למכור את חטיבת פצלי השמן שלה תמורת 5 מיליארד דולר. הסיבוב הזה הניב לאייקן רווח של כחצי מיליארד  דולר. במהלך 2012 חזר לחברה, אך הסיבוב הזה עדיין לא הוכיח את עצמו. החברה חווה שנים לא פשוטות, שכללו פיטורים המוניים ב-2013 (16% מכוח העבודה), ומכירת נכסים נרחבת, כולל ספין אוף של חטיבת שירותי קידוחי הנפט של החברה ביולי האחרון. המטרה של החברה כיום היא להתמקד בצמיחה, ולחזק את המאזן. אייקן מחזיק במניות בקרוב ל-10% מהון החברה בשווי של כ-2 מיליארד דולר, זאת לאחר שמניית החברה מחקה מתחילת השנה כ-29% משוויה.


הרץ אין – פמילי דולר אאוט

בין ההשקעות החדשות שנכנס אליהן אייקן מאז יוני ניתן למצוא את הרץ' גלובל הולדינגס (HTZ). הרץ' הינה חברת האם השולטת על חברת השכרת הרכב הבינלאומית בעלת אותו השם. באוגוסט האחרון הפך אייקן לבעל העניין הגדול בחברה, עם   החזקה של 8.7% מהון המניות הנסחרות כיום בשווי של 850 מיליון דולר. אייקן מצידו הודיע ישר עם הרכישה כי הוא מתכוון לדחוף את ההנהלה לביצוע שינויים מהותיים. זמן קצר לאחר כניסתו של אייקן לחברה, הודיע המנכ"ל מארק פריסורה על פרישתו מן התפקיד בעקבות לחץ מצד אייקן ומחזיקים מוסדיים נוספים. אייקן מאז זכה למנות 3 חברי דירקטוריון מטעמו.

עוד אחת מההשקעות הבולטות והמצליחות של אייקן היא ענקית האינטרנט אי-ביי (EBAY). בתחילת השנה הודיע אייקן כי רכש 1% מענקית המכירות המקוונות אי-ביי,ומאז הגדיל את אחזקתו ל-2.48% הנסחרות בשווי של 1.54 מיליארד דולר. כיום זוהי ההחזקה השישית בגודלה בתיק של אייקן. בשנה האחרונה אייקן ניהל מאבק ממושך מול הנהלת החברה, כשהוא הצליח להכניס באפריל נציג מטעמו לדירקטוריון, מנכ"ל AT&T לשעבר, דיוויד דורמן. אייקן הודיע כי נכנס לאיביי במטרה ברורה להוביל את החבה לפצל את חברת הבת פיי-פאל מתוך אי-ביי, על מנת להשיא ערך למשקיעים. הנהלת החברה סירבה תקופה ארוכה לרעיון, בטענה שבחנה אותו, ומצאה כי אינו כדאי. אך אייקן לא ויתר ובסוף ספטמבר האחרון הודיעה הנהלת איביי כי תבצע את הפיצול.

מהצד השני של המשוואה, אייקן הקטין בחודשים האחרונים את החזקתו ברשת הטלוויזה האינטרנטית נטפליקס (NLFX). נטפליקס חוותה זינוק מטאורי בשנים האחרונות הן עם הפצת תכנים של צדדים שלישיים, והן עם הצלחה של הפקות המקור שלה כמו "בית הקלפים". כתוצאה מכך רשמה המניה זינוק מטאורי של פי 5 מאז תחילת 2013. למרות זאת, במהלך החודשים האחרונים המניה דורכת במקום, ואייקן מצידו הקטין את אחזקתו, ונותר כיום עם 2.93% מהחברה בשווי של 777 מיליון דולר.

בנוסף אייקן חיסל את השקעות בחברת פמילי דולר (FDO). אייקן החזיק כ-9.4% מרשת החנויות המתקשה, ודחק בהנהלה לחפש רוכש לחברה. החברה זכתה להצעות ממתחרותיה, דולר טרי ודולר ג'נרל, בתמורה ל-8.5 מיליארד דולר ו-9.1 מיליארד דולר בהתאמה. אייקן לא חיכה למכירה, ומימש בספטמבר האחרון את מלוא החזקתו בחברה.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3