תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

גורו בשבוע: קייל בס - מנהל קרן הגידור שמאיים על תעשיית הפארמה

אלו השינויים הבולטים שביצע לאחרונה גורו ההשקעות קייל בס בתיק ההשקעות שלו. כתבה שנייה בסדרה

לאחר שסקרנו את ההחזקות העיקריות בתיק ההשקעות של מנהל קרנות הגידור הצעיר קייל בס, סטוקר בדק אילו שינויים מרכזיים ביצע גורו ההשקעות בתיק.
שורט נגד תעשיית הפארמה – בחצי השנה האחרונה החל בס בקמפיין חדש ומעניין נגד אחת מהתעשיית החזקות בעולם המוערכת ב-450 מיליארד דולר – תעשיית הפארמה. בכנס בתחילת השנה דיווח בס כי היימן קפיטל הקימה גוף מיוחד להשקעות בתחום הפארמה, והקדישה לו כמחצית ממקורות החברה במהלך ששת החודשים האחרונים. בס נוקט לפי הגדרותו שלו ב"אסטרטגיית שורט אקטיבית". בס משתמש בהליך חדש יחסית IPR (Inter Parets Review) כדי לתקוף את הפטנטים של חברות תרופות שונות. בעוד שחברות גנריות פועלת לערער על בלעדיות של תרופות דרך בתי המשפט, הליך שיכול להבטיח להם בלעדיות שיווק של חצי שנה, בס משמש בהליך קצר יותר כשהוא מערער על הפטנטים ישירות למשרד הפטנטים האמריקאי. הוא כבר הספיק להקיז דם כשהגיש ערעור על פטנט של חברת התרופות אקורדה (ACORDA) בתרופת הדגל שלה אמפירה המתפלת בטרשת נפוצה. ההודעה על המהלך של בס נגד אקורדה הובילה ישירות לצניחה של 10% במניה, שמראה את החששות בתעשייה מול האסטרטגיה החדשה של בס.

a1sx2_Original1_kyle_bass_02.jpg

 

ובס רק התחיל. כחלק מהמהלך חיסל בס את השקעתו שמניית ענקית הגנריקה אקטביס, ובכנס בתחילת השנה בקופנהגן הצהיר כי "זה הולך לשנות את הדרך שבה חברות פארמה מנהלות את הפטנטים מטומטמים שלהם" והוסיף כי "היופי הוא שזה הולך להוזיל את מחיר התרופות לכולם". 
אנרג'י אקס.אקס.איי (EXXI) – את הרכישות המעניינות של בס מאז אוקטובר היא חברת האנרגיה אנרג'י אקס.אקס.איי. החברה מחזיקה במספר קידוחי נפט באזור מפרץ מקסיקו. בס רכש 4.77 מיליון מניות בחברה בשווי של 84 מיליון דולר. החברה מחזיקה כיום ברזרבות נפט וגז בשווי של כ-7.6 מיליארד דולר במפרץ, אך ספגה שורה של מכות בשנה החולפת. בתחילת 2014 רכשה מתחרה באזור, אי.פי.אל בתמורה ל-1.53 מיליארד דולר, ועוד כ-800 מיליון דולר בחוב שנטלה על עצמה. החברה ספגה תקלות אופרטיביות ועזיבה של סמנכ"ל התפעול, כל זאת בנוסף לצניחה במחיר הנפט. למרות הנכסים של החברה, היא סובלת ממבנה חוב בעייתי בעקבות הרכישה האחרונה, ורכישות דומות בעבר, שגרמו לעליה בעלויות הפקת חבית. החברה הודיעה על תוכנית למימוש מספר נכסים במהלך הרבעון השני של 2015 במטרה להפחית את עול החוב, ועם ההתאוששות במחיר הנפט בשבועות האחרונים, היא ממוצבת לא רע כדי להציג קאמבק במניה. בינתיים איבדה המניה מאז תחילת אוקטובר 63% משוויה.
ואי.פי.אף (YPF) – עוד רכישה בתחום האנרגיה שביצע בס בחודשים האחרונים היא ואי.פי.אף. בס רכש 2.1 מיליון מניות בשווי של 75 מיליון דולר. ואי.פי.אף היא אנרגיה חברה ארגנטינאית העוסקת בחיפוש, הפקה, זיקוק ושיווק של גז טבעי ונפט. היא חברת הנפט הגדולה ביותר בארגנטינה, המספקת 57% מצריכת הדלק, ומחזיקה ב-52% מיכולת הזיקוק במדינה. היא מפיקה כ-100 מיליון חביות נפט בשנה, וכ-441 מיליארד CBU של גז טבעי. המכירות השנתיות שלה מסתכמות ב-16.5 מיליארד דולר עם רווח נקי של 2.2 מיליארד דולר. למרות הנתונים המרשימים, הסביבה העסקית בארגנטינה בעייתית. ואי.פי.אף הוקמה במקור כחברה ממשלתית. בשנות התשעים הופרטה ונמכרה לרפסול הספרדית, אלא שב-2012 החליטה הממשלה הארגנטינאית בראשות הנשיאה קרישנר להלאים מחדש51% מהחברה. מאז סוף ספטבר, יחד עם צניחת מחיר הנפט, איבדה החברה 27% משוויה והיא נסחרת כיום בשווי של 13.7 מיליארד דולר. אגב, בס לא נמצא לבד בהשקעה, כשהמשקיע האגדי ג'ורג' סורוס השקיע כמעט חצי מיליארד דולר בחברה באותה התקופה. לסיום, במהלך החודשים האחרונים חיסל בס גם את השקעתו ברשת החברתית הגדולה בעולם, פייסבוק (FB).

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3