תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

גורו השבוע של סטוקר: קייל בס – דוב אמיתי בוול סטריט

בס עשה את הונו כשהימר על התפוצצות בועת הסאב-פריים וקריסת כלכלת יוון. אלו ההחזקות הגדולות בתיק ההשקעות שלו

הסופר מייקל לואיס, שאחראי לכמה מהספרים המצליחים ביותר על וול סטריט והמשבר הפיננסי של 2008 (“פוקר של שקרנים”, “מכונת הכסף”) מתחיל את הספר שלו "בומרנג" בסוג של התנצלות. “בומרנג" מספר את האופי הייחודי של מספר מדינות מפתח באירופה, ואיך האופי הייחודי של כל חברה הוביל למשבר הכלכלי הגדול ביותר ב-80 השנה האחרונות. הוא מספר שם שבתחקיר שעשה לקראת ספר שכתב שנה קודם לכן - "מכונת הכסף “- הוא פגש בין השאר ב-2009 גם את קייל בס, מנהל של קרן גידור קטנה מטקסס שהרוויחה בגדול מהימור נגד משכנתאות הסאב-פריים. בס סיפר לו אז שההימור החדש שלו הוא נגד אג"ח של ממשלת יוון, ולואיס חשב שמדובר בטקסני משוגע שבמשבר הסאב-פריים פשוט התמזל מזלו ולכן לא הכניס אותו למכונת הכסף. אחרי שבס פגע גם עם קריסת יוון, לואיס חזר וסיפר את סיפורו בתחילת הספר "בומרנג”.

a1sx2_Original1_kyle_bass_01.jpg

לואיס שם זרקור על אחד ממנהלי ההשקעות המרתקים והייחודיים של תקופתנו. בס אינו נופל לתבנית של מרבית הגורואים המוכרים לנו. הוא נולד הרחק מוול סטריט, בשנת 1969 במיאמי למשפחה מהמעמד הבינוני-נמוך אבא שניהל בתי מלון. בגיל צעיר עברה המשפחה לדאלאס בטקסס לאחר שהמלון במיאמי נמכר ושם הוא גדל ומתגורר עד היום. בס בחר ללמוד כימיה במטרה להיות רופא, אך קורס בחירה שלקח בנושא אופציות וחוזים עתידיים שינה את כיוון חייו והוא החליף את נושא ההתמחות שלו והשלים תואר בכלכלה ונדל"ן באוניברסיטה הנוצרית של טקסס, זאת הודות למלגות צלילה והצטיינות אקדמית בשנת 1992 וקפץ ישר לתחום הפיננסיים. בס החל את הקריירה הפיננסית שלו בבנק ההשקעות בר סטרנס והפך למנהל בכיר בגיל 28 בלבד, אז עבר ללג מייסון המתחרים לתפקיד דומה. בשלהי 2005 מכר לג מייסון את החטיבה בה עבד גורו ההשקעות, וזה ניצל את ההזדמנות לעזוב את הפירמה לדרך עצמאית. בתחילת 2006 פתח את היימן קפיטל מנג'מנט עם 10 מיליון דולר מכספו ועוד כ-23 מיליון דולר מחברים ומשפחה. הקרן שאותה הקים וניהל היתה "קרן לסיטואציות מיוחדות".
זמן קצר לאחר פתיחת הקרן בס התמקד בבועת הסאב-פריים שהוא חש שמתפתחת בארה"ב. בס פגש בנקאי השקעות מניו יורק בחתונה בספרד, והאחרון הוא זה שהפנה את תשומת ליבו של בס למצב של שוק המשכנתאות האמריקאי. אך קבלת טיפ היא לא מה שהופכת את בס לגורו. בס החל לחקור את שוק הדיור האמריקאי, ושכר מספר חוקרים פרטים כדי לבדוק באיזו קלות ניתן היה אז לקבל משכנתא ובאילו תנאים. בס איתר את נייירות הערך שהובטחו על ידי משכנתאות לדיור, ואיתר את אלו שהובטחו על ידי המשכנתאות הכי פחות איכותיות. לבסוף החליט כי הדרך המבטיחה ביותר להמר כנגד שוק הדיור האמריקאי היא דרך רכישת CDS – Credit Default Swaps שהיו בעצם רכישת ביטוח נגד חדלות פירעון של משכנתאות, ובשביל בס דרך לעשות שורט על השוק. בס הימר ב-4 מיליארד דולר כנגד בועת הסאב-פריים (כמיליארד בקרן שלו והיתר בגופים נוספים להם הוא מייעץ) - הימור שהניב לו כ-590 מיליון דולר כפי שנחשף כשהעיד מול הקונגרס בתור עד מומחה בעקבות קריסת הבועה. בס לא קפא על השמרים וכבר ב-2007 החל לרכוש CDS נגד יוון ומדינות אירופאיות נוספות.
הקרן של בס מנהלת כיום קרוב למיליארד דולר כשהונו העצמי מוערך במעל ל-100 מיליון דולר. בס ממשיך להיות שור מושבע, כאשר מאז המשבר הוא בעיקר מחסל פוזיציות או מחזיק בפוזיציות שורט. אז באילו מניות הוא כן מאמין ואיזו חזית חדשה הוא פתח לאחרונה מול אחת מהתעשיות החזקות בעולם?
ההחזקות הגדולות בתיק ההשקעות של קייל בס
שורט על מדד הראסל 2000 (IWM – PUT) – באופן לא מפתיע הפוזיציה הגדולה ביותר בתיק של בס היא שורט. בס מחזיק ב-2.2 מיליון תעודות פוט על מדד הראסל 2000 בשווי של 242 מיליון דולר שנרכשה במהלך הרבעון השלישי. מדד הראסל 2000 הוא מדד המניות הקטנות בארה"ב (small cap) בקרב 3000 החברות הגדולות ביותר בארה"ב (המרוכזות במדד ראסל 3000). גודל חברה ממוצע במדד עומד על 1.3 מיליארד דולר, וסך החברות מהווה כ-8% מכלל 3000 החברות הגדולות. במהלך 2014 המדד לא הרשים עם עליה של 6.3% בלבד, ומאז ספטמבר ועד היום טיפס המדד 11% לשיא חדש.
ג'נרל מוטורס (GM) – באופן מפתיע לפסימיות המאפיינת את בס, המשקיע הטקסני מאמין גדול בפוטנציאל של מניית חברת הרכב הוותיקה ג'נרל מוטורס. ענקית הרכב מדטרויט שלטה ללא עוררין בצמרת מכירות הרכבים בעולם  במשך 77 שנים ברציפות עד 2007 עם מותגים מפורסמים כמו קדילאק, שברולט, ביואיק, ג'י.אם.סי ועוד.  למרות היציאה של החברה מן המשבר השנה בעיות במערכת ההצתה של רכבי GM הובילו להחזרה של 2.6 מיליון רכבים ב-2014, בעיה תדמיתית שממשיכה להעיב על החברה. בס מחזיק ב-5.26 מיליון מניות בשווי של 183 מיליון דולר. זו היתה הפוזיציה הגדולה בתיק של בס, אך הירידה במניה במהלך השנה החולפת כיווצה את הפוזיציה. למרות הירידות בס ממשיך להאמין בפוטנציאל של החברה (כפי שהוא חזר והסביר בראיונות לתקשורת), בין היתר הוא מציין את קופת המזומנים של 27 מיליארד דולר, EBITDA של 15 מיליארד דולר בשנה ותזרים חופשי של של 5-6 מיליארד דולר. כל אלו לדעתו יכולים להוביל את החברה להכפיל את הדיבידנד שלה. מאז ספטמבר טיפסה המניה 18%. בס מצידו מכר כ-330 אלף מניות ג'נרל מוטורס אך מנגד רכש 3.2 מיליון אופציות CALL על המניה שעמדו על שווי של 102 מיליון דולר, מה שהופך את ג'נרל מוטורס לפוזיציה הגדולה ביותר בתיק של בס בפועל.
ניישנסטאר מורגאג' הולדינג (NSM) – עוד החזקה מעניינת בתיק של בס היא חברת שירותי המשכנתאות ניישנסטאר מורגאג' הולדינג. בס,  שעשה את שמו כשהימר נגד המשכנתאות ב-2008 מחזיק כיום ב-4.1 מיליון מניות בשווי של 142 מיליון דולר שמהווים 3.7% מהחברה. ניישנסטאר מורגאג' מגיעה גם כן מדאלאס ומלווה בעלי בתים, רוכשי בתים, מוכרי בתים ומשקיעים בשירותים הקשורים בהבטחת משכנתאות, כשיש לה כיום פורטפוליו של 2 מיליון לקוחות שביצעו עסקות בהיקף של 375 מיליארד דולר. מאז סוף ספטמבר איבדה המניה 17% לשווי של 2.6 מיליארד דולר, ובס מצידו מכר 537 אלף מניות.
פוט על סיסקו קורפ (SYY) – עוד פוזיצית שורט משמעותית של בס היא נגד סיסקו קורפ. בס מחזיק ב-3 מיליון אופציות PUT נגד מניית סיסקו בשווי של 102 מיליון דולר.סיסקו הטקסנית גם כן, היא חברה המתמחה בהפצת מוצרי מזון בצפון אמריקה. מדובר בענקית – חברת הפצת המזון הגדולה ביותר בעולם המפיצה מוצרים וחומרי גלם למסעדות, בתי חולים, מוסדות חינוך, מלונות ועוד. מחזור ההכנסות של סיסקו ב-2014 הסתכם ב-45.6 מיליארד דולר והרווח הנקי עמד על 931 מיליון דולר. במהלך אפריל הודיעה החברה על רכישת המתחרה השני בענף, יו.אס פודס, בתמורה ל-3.5 מיליארד דולר, עסקה שצפויה להסתיים במהלך השנה הנוכחית. תובעים ראשיים במספר מדינות בארה"ב מחו נגד המיזוג המתוכנן לועדת ההגבלים בארה"ב, שכן המיזוג יוביל לחברה שתשלוט על 25%-35% מהשוק כולו. מאז אוקטובר טיפסה המניה 4% לשווי של 23.4 מיליארד דולר.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3