תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1
  • 2

משקיע/ה
חברה ציבורית

גורו בשבוע: משקיע אקטיביסט, ספקולנט או שודד תאגידי? גורו השבוע הוא קרל אייקן

מנהל קרן הגידור, שהונו מוערך בכ-26 מיליארד דולר, מוביל בשנים האחרונות את טרנד האקטיביזם המוסדי ורושם הצלחה אחר הצלחה

משקיע אקטביסט, ספוקלנט או שודד תאגידילא משנה איך מכנים את קרל אייקן, מנהל קרן הגידור האגדי הפך ביותר מ-30 שנות פעילות בוול סטריט לאחד מהקולות המעניינים לעקוב אחריהם. אייקן הפך לשם דבר כבר בשנות ה-70', כשהוא היה מהחלוצים של שיטת הרכישה הממונפתהשתלטות על תאגידים הנמצאים בקשיים תוך מינוף משמעותי, מכירת הנכסים ברווח גדול, והשארת החברות בחובות עמוקים. אייקן ביצע יותר מ-22 רכישות שכאלה בפרופיל גבוה, כשהעסקה שיצרה לו את המוניטין של 'שודד תאגידי' היתה רכישת טי.וו.איי (טרנס וורל דאיירליינס). העסקה הזו בלבד יצרה לאייקן רווח פנומנלי של חצי מיליארד דולר, והותירה את החברה עם חוב בגובה דומה ומרוקנת מנכסים.

a1sx2_Original1_Wall_Street_Sign.jpg


מאז שנות התשעים שינה אייקן את דרך הפעולה שלו וכיום הוא ממשקיעי הענק שרוכשים נתח מחברות בולטות, נכנסים לדירקטוריון שלהן ומנסים לנער אותן: להחליף את ההנהלה, לפעול לחלוקת דיבידנד, למיזוג עם חברה אחרת או כל מהלך אחר שלשיטתם יביא לתשואה משמעותית על ההשקעה. כיום מספיק ציוץ של אייקן בטוויטר כדי לשלוח מניה של חברה לזינוק חד. אייקן לא חוסך מביקורת כלפי הנהלות מרבית החברות בוול סטריט, אותם הוא כינה פעמים רבות כ”אידיוטים” שחייבים לפקח עליהם. המהלכים האגרסיביים של אייקן סיפקו לו הצלחה אחרי הצלחה כשהילד היהודי העני מקווינס מוערך כבר ב-26 מיליארד דולר ומככב ברשימת 100 המשפיעים של 'טיים'. אבל יותר מהכל, התוצאות שלו מדברות בפני עצמם. הקרן של אייקן מכה בעקביות את מדדי הייחוס שלה. בחמש השנים האחרונות רשמה הקרן תשואה מצטברת של 225% (בממוצע של 26.6% לשנה) – 100% יותר ממדד ה-S&P 500 באותה התקופה.

מחר: באלו מניות משקיע קרל אייקן?

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 2
  • 1
  • 2
  • 3