תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית
משקיע/ה
חברה ציבורית

כך תיחשפו להשקעה בסחורה החמה של השנה האחרונה

הסחורה עם הביצועים הטובים ביותר אשתקד היתה קפה מסוג ערביקה. האם המגמה החיובית תימשך ב-2015?

אחת הדרמות הגדולות של שנת 2014 הייתה הצניחה במחירי הנפט. המשקיעים ראו את הנפט צולל ממחיר של כמעט 110 דולר לחבית בחודש יוני 2014 עד 70 דולר לחבית במהלך דצמבר 2014 וצלילה נוספת למחיר של 49 דולר לחבית בתחילת חודש ינואר 2015. ירידה זו מיוחסת למהפכת פצלי הנפט בארה"ב והפיכתה מצרכנית נפט ליצרנית נפט וכן על רקע זעזועים פוליטיים בקרב חברות קרטל הנפט אופ"ק ויחסים מתוחים בין ארה"ב, אירן ורוסיה.
מפתיע ככל שזה ישמע, הסחורה עם הביצועים הטובים ביותר בשנת 2014 היתה קפה, למעשה פולי קפה מסוג ערביקה. ברזיל, המייצרת כ – 50% מהמגוון הנצרך של פולי קפה, סבלה בשנת 2014 מבצורת קשה אשר לא נעלמה מעיני המשקיעים והטיסה את מחירי הפולים. 

a1sx2_Original1_coffee_01.jpg

עם זאת מחירי הקפה היו תנודתיים ולאחר עליה של 83% עד חודש אוקטובר 2014, חזרו הגשמים לברזיל, מחירי הקפה החלו לרדת וסגרו בעליה שנתית של 57%. העובדה שמחירי הקפה תלויים במזג האוויר ובכמויות הגשמים, קשה לצפות אם המגמה החיובית תימשך גם ב-2015, אך אם בכל זאת אתם מעריכים שמחירי הקפה יזנקו גם בשנה הקרובה, אלו אפיקי ההשקעה שכדאי לכם לבחון כדי להיחשף להשקעה בקפה:
סטארבאקס (NASDAQ:SBUX) – רשת הקפה המוכרת והגדולה בעולם חוותה את אחד הקאמבקים הגדולים של השנים האחרונות. בינואר 2008 המנהל האגדי של החברה, הווארד שולץ, חזר לנהל אותה ומניית החברה טיפסה מהשפל בשנת 2008 יותר מ-800%. החל משנת 2010 החלה החברה לחלק גם דיבידנד רבעוני, שהוכפל פי 3 משנת 2010 וברבעון האחרון חילקה החברה 30 סנט למניה. על רקע מחירי הקפה הגבוהים בשנת 2014, מניית החברה המשיכה את המגמה של השנים האחרונות ונסחרת היום בשווי של 60 מיליארד דולר. בשנה הפיסקלית של החברה, המסתיימת ב 28 באוקטובר, דיווחה החברה על מכירות שנתיות של 16.4 מיליארד דולר, עלייה של 11%, ורווח נקי של 3.1 מיליארד דולר, עלייה של 25%.
קורייג גרין מאונטיין (NASDAQ:GMCR) – יצרנית הקפה מוורמונט בצפון ארה"ב, על גבול קנדה, היא אחת ההשקעות הטובות של השנים האחרונות. מניית החברה זינקה משנת 2008 ב – 1460%, ו–80%, רק בשנת 2014. קורייג, שהחלה מבית קפה בודד בוורמונט, התבקשה לספק מוצרי קפה למסעדות ובתי מלון באזור הפכה ליצרני קפה מובילה המייצרת היום למעלה מ–100 סוגי קפה. החברה הנסחרת לפי שווי של 22 מיליארד דולר, החלה לחלק דיבידנד בשנת 2014 אשר עלה ברבעון האחרון ב-15% ומגלם תשואת דיבידנד שנתית של 0.8%. בשנת 2014 הכנסות יצרנית הקפה צמחו ב-8% לכ-4.7 מיליארד דולר והרווח הנקי של החברה עלה ב-21% ל-628 מיליון דולר.
iPath Bloomberg Coffee Subindex Total Return SM Index(NYSE:JO) – תעודת סל מסוג ETN(Exchange Traded Note), אינה ממונפת ועוקבת אחר חוזה עתידי בודד של קפה. נכס הבסיס הוא כאמור קפה והחברה המנפיקה את התעודה מחזיקה את חוזי נכס הבסיס הקצרים. זוהי אינה תעודת סל מסוג ETF (Exchange Traded Fund) העוקבת לרוב אחר סחורות, מניות או אגרות חוב. בשנה האחרונה רשמה תעודת הסל תשואה של כ-40%.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3

עמודי חברות ציבוריות