תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1
  • 2

משקיע/ה
חברה ציבורית

מהייטקיסט לגורו השקעות: אלו המניות בהן משקיע מיליארדר המחשוב מייקל דל

קרן MSD שייסד דל מחזיקה בחברות ציבוריות בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר. אלו ההחזקות הבולטות בתיק ההשקעות

קרן ההשקעות שייסד מייקל דל לא מתמקדת בהשקעה במניות של חברות ציבוריות בלבד, כשנכון לסוף ספטמבר, הקרן מושקעת במניות ציבוריות בשווי כולל של יותר מ-550 מיליון דולר. אחת ההשקעות הגדולות והמוצלחות בתיק של דל היא חברת אסבורי אוטומוטיב (ABG). אסבורי היא אחת מחברות סוכנויות הרכב הגדולות בארה"ב, והחמישית מבין החברות הציבוריות. לחברה 82 סוכנוית רכב הפזורות בארה"ב ומשווקות 35 סוגי דגמי רכב אמריקאיים, אירופאיים ואסייתיים. אסבורי נסחרת כיום לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר, כשדל מחזיק ב-8% מהחברה בשווי של 143 מיליון דולר. אסבורי סיימה את 2013 עם הכנסות של 5.74 מיליארד דולר ורווח נקי של 127 מיליון דולר – שיפור של 22% לעומת השנה המקבילה. החברה מציגה ביצועים חזקים באופן עקבי, והדבר מתבטא בביצועי המניה שזינקה במהלך 2014 בכ-44%.

השקעה בהיקף דומה מחזיק דל בחברת דיין אקווטי (DineEquity – DIN). דל מחזיק בכ-10% מרשת המסעדות האמריקאית, בשווי של 157 מיליון דולר. החברה פועלת עם כיום עם שני מותגים עיקריים – IHOP, בית הפנקייק העולמי הפועל בסגמט הדיינר המשפחתי, ואפלבי'ז, שמתמחה בסגנון בר וגריל. החברה נסחרת לפי שווי של 1.8 מיליארד דולר. דיין אקווטי היתה במקור IHOP בלבד, עד אשר רכשה את רשת אפלבי'ז הכושלת בסוף 2007. מאז חל שיפור עקבי בביצועי שני המותגים, ובמיוחד ברבעון האחרון שבו עקפה דיין אקווטי את תחזתיות האנליסטים, עם הכנסות של 163 מיליון דולר ורווח נקי של 21.5 מיליון דולר. החברה המנהלת כיום 3,600 מסעדות ב-19 מדינות בעולם רשמה שיפור במכירות חנויות זהות בשתי המותגים של כ-2% בממוצע. לאחר פרסום תוצאות הרבעון פרסמה קרן MSD כי מימשה חלק  ממניותיה וירדה להחזקה של 9.1% ממניות דיין אקווטי.

a1sx2_Original1_Michael_Dell_04.jpg

לא רק הצלחות
כמו בכל תיק, גם לדל יש השקעות חלשות יותר. ההשקעה השלישית בגודלה בתיק, ווסקו איירקרפט (WAIR). ווסקו פועלת בתחום החלל והתעופה. ווסקו מתמקדת בשרשרת אספקת הרכיבים, כשהיא עצמה לא מייצרת אלא מתווכת בין החברות והגופים הזקוקים מלאי חלקים נרחב, לבין יצרני הרכיבים השונים. החברה מציעה מלאי של 575 אלף חלקים שונים כשהיא אחראית על אספקה בזמן, בקרת איכות, ניהול מערכת היחסים עם היצרן ועוד. החברה צברה לאורך השנים רקורד חזק, כשב-2013 התברגה במקום ה-98 ברשימת החברות הטובות באמריקה של פורבס. אך חולשה בביצועים ב-2014 הובילה את החברה לירידה של 36% מתחילת ינואר. החברה הציגה ירידה במרווח הרווח התפעולי (מ-20% ב-2013, ל-13% בסוף המחצית הראשונה של 2014), שהשתקפו כמובן בשורה התחתונה. דל מחזיק ב-5.6% מהון החברה הנסחר בשווי של 108 מיליון דולר, השקעה אליה נכנס במהלך הרבעון השני של השנה.

וממטוסים למשהו נגיש יותר – ביגוד והלבשה. הקרן של דל מחזיקה מניות של חברת הביגוד האמריקאית פי.וי.אייץ' (PVH) בהיקף של 93 מיליון דולר. לפי.וי.אייץ' מותגים בעולם האופנה, מטומי הילפגר, דרך קווין קליין ועד קנת' קול. החברה המעסיקה 12 אלף איש ברחבי העולם נסחרת כיום בשווי של 9.74 מיליארד דולר. החברה רשמה קפיצת מדרגה משמעותית מאז רכשה את טומי הילפגר ב-2010 בתמורה ל-3 מיליארד דולר, אך בשנתיים האחרונות מניות החברה דורכות במקום. פי.וי.אייץ' איבדה 13% משוויה מאז תחילת 2014, למרות שהצליחה להכות את תחזיות האנליסטים בדו"חות האחרונות שפרסמה בספטמבר. החברה הציגה הכנסות של  1.98 מיליארד דולר ורווח נקי של 126.5 מיליון דולר. הרווח למניה היה 1.51 דולר, לעומת תחזית האנליסטים שעמדה על 1.42 דולר בלבד.
את החמישייה הפותחת בתיק של דל סוגרת רייט אקספרס (Wright Express – WEX). החברה מאוסטרליה פועלת בתחום ניהול תשלומים לציי רכב מסחריים וממשלתיים ותשלומי אשראי. רייט פועלת בארה"ב, קנדה, ניו זילנד ואוסטרליה בשני סקטורים מרכזיים – ציי רכב ומסטרכארד. בזמן שתחום הציים מתרכז במעקב אחרי תשלומים עבור תעשיית ציי הרכב, תחום המאסטרקרד מציע שירותי מעקב וניטור אחרי הוצאות תאגידיות. החברה נסחרת כיום לפי שווי של 4.4 מיליארד דולר, כשדל מחזיק מניות בהיקף של 51 מיליון דולר. הביצועים החזקים שהציגה החברה השנה הובילו לעליה של 3.3% בלבד בשווי החברה מאז תחילת השנה.

ההימור החדש של קרן MSD
לבסוף, דל ביצע בסוף יולי השקעה בחברה חדשה נוסף – טאונסקוויר מדיה (TSQ). מדובר בחברה קטנה משמעותית מההשקעות האחרות של דל – בשווי של 210 מיליון דולר בלבד. החברה עסקה במקור רק בתחנות רדיו, דבר שהוביל אותה לפשיטת רגל בתחילת 2010, אז ביצעה ארגון מחדש של חובותיה תחת פרק 11. לאחר הארגון המחודש החברה נכנסה לתחום המדיה הדיגיטלית, כשהיא מרחיבה את תחנות הרדיו שברשותה  לרשת האינטרנט, ובהמשך רוכשת בלוגי מוזיקה בולטים מ-AOL. בעקבות ההצלחה בסיבוב השני, החברה ביצעה רישום מחודש של מניותיה למסחר בבורסת ניו יורק, בהנפקה ביולי האחרון. ההנפקה נעשתה לפי שווי של 144 מיליון דולר, ומאז רשמה זינוק מרשים בשווייה.

מחר: אלו המוסדיים הישראלים שמשקיעים בחברות בהן מושקעת קרן MSD

 המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 2
  • 1
  • 2
  • 3