תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

מהייטקיסט לגורו השקעות: אלו המניות בהן משקיע מיליארדר המחשוב מייקל דל

קרן MSD שייסד דל מחזיקה בחברות ציבוריות בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר. אלו ההחזקות הבולטות בתיק ההשקעות

קרן ההשקעות שייסד מייקל דל לא מתמקדת בהשקעה במניות של חברות ציבוריות בלבד, כשנכון לסוף ספטמבר, הקרן מושקעת במניות ציבוריות בשווי כולל של יותר מ-550 מיליון דולר. אחת ההשקעות הגדולות והמוצלחות בתיק של דל היא חברת אסבורי אוטומוטיב (ABG). אסבורי היא אחת מחברות סוכנויות הרכב הגדולות בארה"ב, והחמישית מבין החברות הציבוריות. לחברה 82 סוכנוית רכב הפזורות בארה"ב ומשווקות 35 סוגי דגמי רכב אמריקאיים, אירופאיים ואסייתיים. אסבורי נסחרת כיום לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר, כשדל מחזיק ב-8% מהחברה בשווי של 143 מיליון דולר. אסבורי סיימה את 2013 עם הכנסות של 5.74 מיליארד דולר ורווח נקי של 127 מיליון דולר – שיפור של 22% לעומת השנה המקבילה. החברה מציגה ביצועים חזקים באופן עקבי, והדבר מתבטא בביצועי המניה שזינקה במהלך 2014 בכ-44%.

השקעה בהיקף דומה מחזיק דל בחברת דיין אקווטי (DineEquity – DIN). דל מחזיק בכ-10% מרשת המסעדות האמריקאית, בשווי של 157 מיליון דולר. החברה פועלת עם כיום עם שני מותגים עיקריים – IHOP, בית הפנקייק העולמי הפועל בסגמט הדיינר המשפחתי, ואפלבי'ז, שמתמחה בסגנון בר וגריל. החברה נסחרת לפי שווי של 1.8 מיליארד דולר. דיין אקווטי היתה במקור IHOP בלבד, עד אשר רכשה את רשת אפלבי'ז הכושלת בסוף 2007. מאז חל שיפור עקבי בביצועי שני המותגים, ובמיוחד ברבעון האחרון שבו עקפה דיין אקווטי את תחזתיות האנליסטים, עם הכנסות של 163 מיליון דולר ורווח נקי של 21.5 מיליון דולר. החברה המנהלת כיום 3,600 מסעדות ב-19 מדינות בעולם רשמה שיפור במכירות חנויות זהות בשתי המותגים של כ-2% בממוצע. לאחר פרסום תוצאות הרבעון פרסמה קרן MSD כי מימשה חלק  ממניותיה וירדה להחזקה של 9.1% ממניות דיין אקווטי.

a1sx2_Original1_Michael_Dell_04.jpg

לא רק הצלחות
כמו בכל תיק, גם לדל יש השקעות חלשות יותר. ההשקעה השלישית בגודלה בתיק, ווסקו איירקרפט (WAIR). ווסקו פועלת בתחום החלל והתעופה. ווסקו מתמקדת בשרשרת אספקת הרכיבים, כשהיא עצמה לא מייצרת אלא מתווכת בין החברות והגופים הזקוקים מלאי חלקים נרחב, לבין יצרני הרכיבים השונים. החברה מציעה מלאי של 575 אלף חלקים שונים כשהיא אחראית על אספקה בזמן, בקרת איכות, ניהול מערכת היחסים עם היצרן ועוד. החברה צברה לאורך השנים רקורד חזק, כשב-2013 התברגה במקום ה-98 ברשימת החברות הטובות באמריקה של פורבס. אך חולשה בביצועים ב-2014 הובילה את החברה לירידה של 36% מתחילת ינואר. החברה הציגה ירידה במרווח הרווח התפעולי (מ-20% ב-2013, ל-13% בסוף המחצית הראשונה של 2014), שהשתקפו כמובן בשורה התחתונה. דל מחזיק ב-5.6% מהון החברה הנסחר בשווי של 108 מיליון דולר, השקעה אליה נכנס במהלך הרבעון השני של השנה.

וממטוסים למשהו נגיש יותר – ביגוד והלבשה. הקרן של דל מחזיקה מניות של חברת הביגוד האמריקאית פי.וי.אייץ' (PVH) בהיקף של 93 מיליון דולר. לפי.וי.אייץ' מותגים בעולם האופנה, מטומי הילפגר, דרך קווין קליין ועד קנת' קול. החברה המעסיקה 12 אלף איש ברחבי העולם נסחרת כיום בשווי של 9.74 מיליארד דולר. החברה רשמה קפיצת מדרגה משמעותית מאז רכשה את טומי הילפגר ב-2010 בתמורה ל-3 מיליארד דולר, אך בשנתיים האחרונות מניות החברה דורכות במקום. פי.וי.אייץ' איבדה 13% משוויה מאז תחילת 2014, למרות שהצליחה להכות את תחזיות האנליסטים בדו"חות האחרונות שפרסמה בספטמבר. החברה הציגה הכנסות של  1.98 מיליארד דולר ורווח נקי של 126.5 מיליון דולר. הרווח למניה היה 1.51 דולר, לעומת תחזית האנליסטים שעמדה על 1.42 דולר בלבד.
את החמישייה הפותחת בתיק של דל סוגרת רייט אקספרס (Wright Express – WEX). החברה מאוסטרליה פועלת בתחום ניהול תשלומים לציי רכב מסחריים וממשלתיים ותשלומי אשראי. רייט פועלת בארה"ב, קנדה, ניו זילנד ואוסטרליה בשני סקטורים מרכזיים – ציי רכב ומסטרכארד. בזמן שתחום הציים מתרכז במעקב אחרי תשלומים עבור תעשיית ציי הרכב, תחום המאסטרקרד מציע שירותי מעקב וניטור אחרי הוצאות תאגידיות. החברה נסחרת כיום לפי שווי של 4.4 מיליארד דולר, כשדל מחזיק מניות בהיקף של 51 מיליון דולר. הביצועים החזקים שהציגה החברה השנה הובילו לעליה של 3.3% בלבד בשווי החברה מאז תחילת השנה.

ההימור החדש של קרן MSD
לבסוף, דל ביצע בסוף יולי השקעה בחברה חדשה נוסף – טאונסקוויר מדיה (TSQ). מדובר בחברה קטנה משמעותית מההשקעות האחרות של דל – בשווי של 210 מיליון דולר בלבד. החברה עסקה במקור רק בתחנות רדיו, דבר שהוביל אותה לפשיטת רגל בתחילת 2010, אז ביצעה ארגון מחדש של חובותיה תחת פרק 11. לאחר הארגון המחודש החברה נכנסה לתחום המדיה הדיגיטלית, כשהיא מרחיבה את תחנות הרדיו שברשותה  לרשת האינטרנט, ובהמשך רוכשת בלוגי מוזיקה בולטים מ-AOL. בעקבות ההצלחה בסיבוב השני, החברה ביצעה רישום מחודש של מניותיה למסחר בבורסת ניו יורק, בהנפקה ביולי האחרון. ההנפקה נעשתה לפי שווי של 144 מיליון דולר, ומאז רשמה זינוק מרשים בשווייה.

מחר: אלו המוסדיים הישראלים שמשקיעים בחברות בהן מושקעת קרן MSD

 המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3