תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

סיכום שבועי בוול סטריט: מניות האנרגיה בראש המזנקות והביוטכנולוגיה מובילות את המאכזבות

התאוששות מחיר הנפט ועונת הדו"חות בארה"ב דחפו את מדד דאו ג'ונס לעלייה השבועית הגדולה ביותר מאז ינואר 2013

הורדת דירוג ליוון גררה את המדדים המובילים בוול סטריט לירידות ביום שישי האחרון: מדד דאו ג'ונס איבד 0.34% ונקבע על 17,824 נקודות, S&P 500 ירד בשיעור דומה ל-2,055 נקודות ונאסד"ק השיל 0.43% ונקבע ביום המסחר האחרון על 4,744 נקודות. על אף המגמה השלילית שאפיינה המסחר ביום שישי, שבוע המסחר כולו הסתיים בעלויות שערים נאות במדדים, כשמדד דאו ג'ונס טיפס 3.8% - העלייה השבועית הגדולה ביותר מאז ינואר 2013, S&P 500 הוסיף 3% ונאסד"ק רשם עלייה שבועית של 2.4%.

a1sx2_Original1_oil_refineries_01.jpg

כאמור, את הסנטימנט השלילי אתמול הובילה הידיעה כי סוכנות הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי של יוון מרמה של B ל-B-, והשאירה את הדירוג תחת מעקב. סוכנות הדירוג הסבירה כי "אילוצי נזילות מצמצמים את הזמן שנותר לממשלת יוון החדשה להגיע להסכם עם נושיה".
מנגד, בארה"ב התפרסמו נתונים חיוביים על מצב התעסוקה. דו"ח משרד התעסוקה דיווח כי בינואר נוספו למשק האמריקאי 257 משרות, לעומת צפי האנליסטים שעמד על 234 אלף משרות בלבד. בנוסף, השכר הממוצע לשעה עלה בינואר ב-0.5% ל-24.75 דולר - בעליה הגדולה ביותר בשש השנים האחרונות. למרות זאת, האבטלה במשק טיפסה קלות ל-5.7% לעומת 5.6% בעקבות חזרה של אמריקאים למעגל מחפשי העבודה בעקבות התאוששות התנאים במשק. גם נאומו של דניס ללוקהארט, נשיא הבנק הפדרלי של אטלנטה, ריכז אתמול עניין לאחר שהאחרון אמר כי לדעתו יבשילו התנאים להעלאת ריבית החל מיוני הקרוב. ההודעה הזו גררה התנגדות מבכירים במשק האמריקאי, ביניהם וורן באפט מנכ"ל ג'נרל אלקטריק לשעבר ג'ק וולש, שטוענים כי לאור מה שקורה בעולם המהלך רק יחמיר את בעיית הדולר החזק המקשה על היצואנים האמריקאים. מה שעזר לתדלק את העליות השבוע היה ההתאוששות במחיר הנפט, כשמחיר החבית טיפס אתמול ב-2.4% למחיר של 51.7 דולר. בסיכום שבועי, הנפט השלים זינוק של 7%.

המנצחות של השבוע
אס.טי.אר הולדינגס (STRI) – המזנקת הגדולה של השבוע היא חברת אס.טי.אר הולדינגס מקונטיקט, יצרנית החלקים לתעשיית הפאנלים הסולאריים עם רכיבים ייחודיים. החברה שפתחה בחודשים האחרונים מפעל חדש בסין ושותפות עם יצרן סיני בולט, הודיעה לאחרונה על ביצוע איחוד מניות (רברס-ספליט) במניות החברה על מנת לעמוד בדרישות המינימום של בורסת ניו יורק הדורשת כי מחיר המניה יהיה גבוה מדולר אחד. מניית החברה השלימה השבוע זינוק של 190% והיא נסחרת לפי שווי של 28 מיליון דולר.
אנרג'קס ריסורסז (ENRJ) – זינוק ניכר נרשם השבוע גם בחברת האנרגיה אנרג'קס מטקסס, חברה עצמאית לחיפוש והפקת נפט וגז טבעי באזור הרי הרוקי ומרכז ארה"ב. המניה נהנתה מהזינוק השבוע במחיר הנפט שעורר תקוות בשוק כי הנפט הגיע לתחתית, והירידות הגיעו לסיומן. בנוסף, החברה הודיעה השבוע על חלוקת דיבידנד מזומן בשיעור של 10%. מניית החברה טיפסה השבוע 127% לשווי של 27 מיליון דולר.
רזולוט אנרג'י (REN) – המזנקת הבאה היא חברה נוספת מתחום האנרגיה. מניית רזולט מקולרדו טיפסה השבוע 66% לשווי של 105 מיליון דולר. בדומה לאנרג'קס, רזולוט מתמקדת בחיפוש והפקת נפט וגז טבעי. הנכסים המרכזיים של החברה ממוקמים בדרום מזרח יוטה, דרום מזרח ניו מקסיקו, צפון דקוטה ווייאומינג. הזינוק במניה התרחש בעקבות העלייה במחיר הנפט, והתחזק בעקבות דחיקת השורטיסים (שורט-סקוויז) הרבים שהיו חשופים למניה, זאת לאחר שיתרת השורט במניה צנחה השבוע ב-40%.
פן ווסט (PWE) – אנחנו ממשיכים עם חברות הנפט, אך קופצים מדרגה. המזנקת הבאה היא חברת פן ווסט הקנדית. לחברה שדות נפט וגז במערב קנדה, באחד מהאזורים העשירים ביותר בנפט בעולם. המניה השלימה השבוע זינוק של 60% שמעניק לחברה כיום שווי שוק של 1.52 מיליארד דולר קנדי. מבנה החוב של פן ווסט הפך אותה בפועל לאופציה ממונפת על מחיר הנפט, כשהירידה בדולר הקנדי משפרת עת מצבה מול חברות אמריקאיות, ומוזיל את נקודת האיזון שלה שתחזיר את החברה לרווחיות (שעומדת על כ-65 דולר לחבית).
נוברה אנווירמנטל סלושיינס (NES) – את הרשימה סוגרת נוברה מאריזונה. נוברה היא חברת פתרונות סביבתיים לחברות תעשייה וזיקוק. השבוע דיווחה נוברה על חתימת הסכם למכירת חברת הבת ת'רמו פלויד לחברת קלין הארבורס בתמורה ל-85 מיליון דולר. נוברה הסבירה כי המחשבה מאחורי המכירה היא הרצון שלה להתמקד בפתרונות לתעשיית פצלי השמן הפורחת. הצדדים צפויים להשלים את העסקה במרץ. מניית נוברה השלימה השבוע זינוק של 56% והחברה נסחרת כעת בשווי של 85 מיליון דולר.

המתרסקות של השבוע
ניקסה גז סטורג' (NKA) – הצונחת הגדולה של השבוע היא ניקסה גז מפנסילבניה. החברה עוסקת באחסון גז טבעי, ומחזיקה במתקנים בהיקף של 22.5 מיליארד מ"ק. החברה ספגה השבוע הורדת דירוג חריגה מטעם סיטי, שהעניקה למניה המלצה "מכירה" ושווי של אפס דולר. האנליסט שהרכיב את הסקירה, פייסל קאן, הסביר כי בעקבות אירוע אשראי, שהוא צופה כי עתיד להתרחש בקרוב החברה, היא תאלץ לבצע ארגון מחדש של חובותיה. “למרות שאנחנו מאמינים כי יש שווי בטווח הארוך בנכסי אחסון הגז, מבנה החוב הנוכחי לא תומך בשווי לחברה" הסביר קאן. המניה צנחה השבוע 59% לשווי של 66 מיליון דולר.
ארדליקס (ARDX) – מניית חברת התרופות ארדליקס מקליפורניה צנחה השבוע 41% לשווי של 288 מיליון דולר. החברה מתמחה בפיתוח טיפולים המבוססים על מולקולות קטנות לטיפול בבעיות במערכת העיכול, הלב והכליות. המניה השילה כמעט מחצית משוויה לאחר שדיווחה השבוע כי בניסוי קליני שלב 2b בתרופת הדגל שלה, טנאפנור, לטיפול במחלת כליות כרונית התגלה כי היא גורמת לרמות שילשול גבוהות מן הצפוי.
אונקונובה (ONTX) – מניות חברת התרופות אונוקובה מפנסילבניה צנחו השבוע 36% לשווי של 55 מיליון דולר. החברה מתמחה בפיתוח תרופות המבוססות על מולקולות קטנות לטיפול בסרטן. החברה נמצאת כיום בניסוי שלב 3 בריגוסרטיב לטיפול בחולים בסיכון גבוהה לתסמונת מיאלודיספלסטית (מה שכונה בעבר "פרה-לוקימיה"). בפברואר 2014 החברה דיווחה כי הנוסחה התוך-ורידית של ריגוסרטיב לא עמדה ביעדי הניסוי, למרות שיפור בשיעור ההישרדות הכולל של המטופלים. החברה הודיעה השבוע כי בהמשך לשיחות עם ה-FDA והרשויות האירופאית היא נחושה להמשיך עם פרוטוקול ניסוי חדש לריגוסרטיב במהלך המחצית השנייה של השנה.
טרובג'ן (TROV) – חברת הביומד מקליפורניה איבדה השבוע 31% משוויה שעומד כעת על 88 מיליון דולר. החברה מסן דייגו מפתחת טכנולוגיה לאבחון תאים נטולי דנ"א בשתן. הפיתוח הזה מאפשר לנטר מוטציות בחולי סרטן לניהול משופר של המחלה. טרובג'ן הודיעה השבוע על גיוס הון בהנפקת 4.4 מיליון מניות. בשישי האחרון דיווחה על תמחור ההנפקה שאכזב את המשקיעים. החברה צפויה לגייס 20 מיליון דולר לפי שער של 4.5 דולר למניה, בזמן שהמניה עמדה בשוק בשער של 6 דולר.
אקטיניום פארמסוטיקלס (ATNM) – מניית חברת הפארמה אקטיניום צנחה השבוע 30% לשווי של 113 מיליון דולר. החברה מתמקדת בפיתוח טיפולים לסרטן מתקדם. מוצר הדגל של החברה, הלומב-בי, מיועד לבצע שינוי במוח העצם שמושתל בחולי לוקמיה מיאלואידית חמורה וחוזרת. כיום לא קיים טיפול תואם בשוק. הירידה במניה הגיעה בעקבות הודעת החברה כי תצא לגיוס בהון של מניות ואופציות. חבילה של אופציה ומניה תומחרה ב-4.5 דולר - כחצי דולר מתחת למחיר המניה בשוק בעת ההודעה. החברה צופה כי תגייס 20 מיליון דולר בהנפקה ועוד כ-2 מיליון דולר במידה והאופציות ימומשו במלואן.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3