תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1
  • 2

משקיע/ה
חברה ציבורית

מכווצים פוזיציות בקטנות: אלו מניות היתר שהמוסדיים מימשו ברבעון השני

סטוקר בדק מיהן המניות בהן הקטינו הגופים המוסדיים את הפוזיציה בשיעור הגדול ביותר. כנסו לבדוק מי ברשימה?

לאחר שאתמול סקרנו את המניות הבולטות שזכו לאהדת המוסדיים ברבעון השני של 2014, אתר סטוקר בדק מיהן המניות בהן הקטינו המוסדיים את הפוזיציה בשיעור הגדול ביותר. את הבכורה המפוקפקת תופסת מניית סינרג'י כבלים. סיפורה של סינרג'י עצוב ומוכר מדי בשוק ההון הישראלי. החברה המייצרת כבלי כוח להולכת חשמל נקלעה להסדר חוב כבר ב-2010 שעמד אז על 160 מיליון שקל. ארבע שנים לאחר מכן, החברה מצהא את עצמה נאלצת לגבש הסדר חוב שני. סינרג'י הנשלטת על ידי סטיבן אלבוים חבה למחזיקי האג"ח שלה 82 מיליון שקל ועוד 60 מיליון שקל לבנקים ונושים אחרים. החברה נקלעה לקשיים תזרימיים בעקבות שינויים רגולטוריים בארה"ב שפגעו במכירותיה, ירידה במחירי הנחושת וקיטון במכירות לחברת החשמל. במהלך הרבעון השני חיסלו המוסדיים הישראלים כמעט את כלל השקעתם בחברה (99.7%) ונותרו עם 42 אלף מניות בלבד.

a1sx2_Original1_Sao_Paulo_Stock_Exchange.jpg

גם מניית אפליי ראתה בריחת מוסדיים במהלך הרבעון השני. החברה שבשליטת נעם לניר עוסקת בפיתוח ערוצי שיווק והפצה של אפליקציות סלולריות. החברה עדיין הפסדית, כשהיא סיימה את תשעת החודשים הראשונים של השנה עם הפסד של כ-7.2 מיליון שקל. למרות זאת, מניית החברה נהנתה מזינוק של 37% מתחילת השנה, כשהיא נסחרת בשווי דומה לזה של בבילון - כ-105 מיליון שקל. לא מן הנמנע, שהפגיעה שספגו המוסדיים בבבילון, שכבר נסחרה לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל, הביאה אותם לממש 90% מהפוזיציה שלהם באפליי במהלך הרבעון השני ולהישאר עם 520 מניות בלבד. המחזיקים הבולטים בנייר הם ילין לפידות והפניקס.

סקיילקס גם הבריחה את המשקיעים המוסדיים השנה. חברת ההחזקות שבנתה וחיסלה את אילן בן דב ראתה את החזקות המוסדיים במניה יורדות ב-84% במהלך הרבעון השני ל-49 אלף מניות בלבד. החברה המחזיקה 10.5% ממניות חברת הסלולר פרטנר ובפעילות יבוא מוצרי סמסונג לישראל. החברה כמעט והצליחה לגבש הסדר חוב בתחילת השנה, כשבן דב עוד נותר בתמונה. אך בפברואר הנחילה סמסונג לסקיילקס מכה קטלנית וביטלה את הבלעדיות שהיתה לה לשיווק המכשירים לחברות הסלולר. בימים אלו נמצאת החברה בהליכים לגיבוש הסדר חוב חדש, כשבן דב כבר לא בתמונה. הסדר החוב צפוי לכלול העברה של מניות פרטנר לבעלי החוב, בראשם יעקב (לוקסי) לוקסנבורג. שווי המניות בהסדר צפוי להיות אפסי.

גם השנה לא היתה השנה של עשות. החזקת המוסדיים בנייר ירדה ב-77% במהלך הרבעון השני ל-47 אלף מניות בלבד. החברה מייצרת חלקים ומערכות לשימוש צבאי ואזרחי כמו ממסרות לטנקים, הינעים סופיים וחלקי מתכת נוספים. לשוק האזרחי החברה מיצרת גלים למנועי סילון, ממסרות ומחברים תעופתיים ועוד. את המחצית הראשונה סיימה עשות עם הפסד של 13 מיליון שקל. בין המחזיקים הבולטים בנייר ניתן למצוא את פסגות, מיטב דש והתעשייה האווירית. 

לבסוף מטי. מניית חברת מטי המייצרת אנטנות ומערכות אבטחה אלחוטיות רשמה עלייה של כ-5.8% מתחילת השנה. מנגד, הפוזיציה של המוסדיים בנייר נחתכה ב-73% ל-39 אלף מניות בלבד. החברה שבשליטת איה מוקירי וזאק בר נסחרת לפי שווי של 25 מיליון שקל, כשהיא סיימה את המחצית הראשונה של השנה עם רווח של 168 אלף שקל בלבד. המחזיקים הבולטים בבנייר הם אלומות-ספריט והאוניברסיטה העברית.

לצפייה ברשימת המחזיקים ובשינויים בפוזיציית המוסדיים בכל חברה, היכנסו לעמודי המניות

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 2
  • 1
  • 2
  • 3