תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

תרופת הפלא: אלו מניות הפארמה הזרות שלדעת המוסדיים כדאי לכם להכניס לתיק ההשקעות

אין מנהל השקעות בישראל שיוותר על העוגן שמספקות ענקיות הפארמה. מהן לדעת המוסדיים המניות הפיבוריטיות באפיקי החיסכון השונים?

לא משנה אם השוק עולה או יורד, נדמה שמניות פארמה הן תמיד התשובה הנכונה. ענקיות הפארמה הבינ"ל, מג'ונסון אנד ג'ונסון, דרך פייזר ועד מרק, מככבות באופן קבוע בתיקי המוסדיים שאינם שונים ממקביליהן בשאר העולם. ההגיון הוא פשוט – אנשים תמיד יזדקקו לתרופות. במבנה הנוכחי של שוק הפארמה מובילות מספר לא גדול של ענקיות תרופות בינלאומית. המשמעות היא שמרביתן חשופות לשווקי הצרכנים מסביב לעולם, ולכן נהנות מסיכון נמוך יותר או תלות בשוק ספציפי (למרות הדומיננטיות של השוק בארה"ב עדיין).  הגודל של מרבית החברות מספק להן גם פורטפוליו גדול מספיק שלא יוצר תלות בתרופה אחת. כמובן שיש שונות בין החברות, אל עדיין מדובר במרשם מנצח במרבית המקרים.

a1sx2_Original1_drugs.jpg

והמוסדיים הישראלים יודעים את זה טוב – טוב מספיק כדי להזרים 1.4 מילארד שקל מכספי החוסכים לטווח הארוך לחמש מניות הפארמה הגדולות בתיק שלהם. כמעט מחצית מהעשרייה הפותחת של המניות הזרות בתיק הישראלי נמצא בפארמה (מקומות 6-8 ו-10). גם בקרנות הנאמנות מציגים חיבה גדולה לענף, עם השקעה של כמעט 400 מיליון שקל בחמשת מניות הפארמה הגדולות בתיק, ובפרט, העובדה שהמניה הגדולה ביותר בתיק המניות הזרות בקרנות הנאמנות היא ענקית התרופות נובארטיס.
אחרי שנה חלומית ב-2013 בענף, כשמדד הנאסד"ק ביו המריא 68%, שנת 2014 גם היתה מתגמלת למשקיעים בפארמה, אך רק לאלו שהתמידו. מדד הנסדא"ק ביו סבל מתנודתיות גבוהה ופתח את 2014 במגמה שלילית. בסוף הרבעון הראשון הציג המדד הפסד של 5% מתחילת השנה. אך במרץ התהפכה המגמה, וכיום השלים המדד זינוק מרשים של 22% מתחילת השנה. מרק, המניה המובילה בתיק הישראלי הארוך השלימה עליה של 18.7% השנה, ובמקביל נובארטיס (ראשונה בקרנות וחמישית בתיק הארוך) טיפסה 16.4%. אבל לא הכל זהב גם בפארמה, ולמרות מגמה חיובית כוללת, היו מניות חלשות יותר בהן פייזר שאיבדה 3% וגלקסו סמית קליין (GSK) שצנחה 13% מתחילת השנה.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3