תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

הילד ההולנדי - בבית ההשקעות אלטשולר שחם חותרים נגד הזרם

אלטשולר שחם היה מהראשונים שהסיטו את ההשקעות שלהם לחו"ל; על אילו ני"ע מהמרים כיום בבית ההשקעות?

לרוב, אסטרטגיית ההשקעות שמוביל אלטשולר שם לא תואמת את התפישה הרווחת בשוק, דבר שהוביל אותם ב-2008 לרשום הפסדים כבדים, בעיקר בחשבון הנוסטרו של בית ההשקעות, וסירוב של הבורסה ב-2009 לקבל אותם כחברים. אך 2009 כבר זיכרון עמום, כשבית ההשקעות חווה מאז זינוק מונומנטלי בנכסים (61 מיליארד שקל בנכסים מנוהלים נכון לאוקטובר) תודות לתשואות חריגות מעל לשוק מ-2011 ועד היום. באלטשולר שחם יצאו להשקעו בחו"ל שנים לפני שהטרנד התחיל, ודבקו באג"ח ממשלתיות כשכולם חשבו שתחתית הריביות כבר הגיעה. אז מה חושבים באלטשולר שחם כיום ואיך התיק שלהם לחיסכון ארוך טווח בנוי לשנה הקרובה?

a1sx2_Original1_Sao_Paulo_Stock_Exchange.jpg

השוני בתיק ניכר כבר ממניות ת"א 100 שבתיק, או יותר נכון, המניות שנעדרות ממנו. לאלטשולר שחם אין ולו מניית בנקים ישראלית אחת בתיק בשווי מהותי. אחרי המקום הראשון ששמור לכיל (89 מיליון שקל), עשיריית המניות הישראליות הבולטות בתיק מגיעה בעיקר מתחום הנדל"ן המניב (גזית גלוב, וילאר, אמות, אלוני חץ, מליסרון ועזריאלי והביטוח (מגדל ואיידיאו). התיק של בית ההשקעות כיום מורכב מכמעט 18% מניות (גבוה יחסית לענף), אך כיאה לרקורד של בית ההשקעות, מרבית המניות הבולטות בתיק הן מעבר לים.
בנוסף לזאת, באלטשולר שחם הקטינו את ההשקעה בכל מניות ת"א 100 המהוות, כאשר אין אחת שמהווה יותר מ-0.33% (לעומת 0.85% בעדכון הקודם). ההשקעה במניות יתר גם כן זניחה (לא יותר מ-13 מיליון למניה). בבית ההשקעות כן פתחו שורה בחברת הדיור המוגן מגדלי הים התיכון (12 מיליון שקל) וחברת הנדל"ן לוינשטיין נכסים (2 מיליון שקל).

מניות חו"ל – העתיד נמצא בהולנד?

בניגוד להקטנת הפוזצייה במניות בישראל, באפיק המקביל בחו"ל באלטשולר שחם נמצאים בצד הקונים. האחזקה המנייתית הגדולה ביותר בתיק היא בחברת התרופות גלקסקו קליין סמית (GSK) בהיקף של 95 מיליון שקל (יותר מכיל). במקום השני מסתתרת הפתעה נוספת – לאלטשולר שחם אחזקה מהותית בקרן הריט ההולנדית NSI, שהיוותה הנכס המרכזי של חברת חבס שפשטה את הרגל. ההשקעה, בהיקף של 85 מיליון שקל, נרכשה במרביתה בתקופת העדכון האחרון.
בגזרת השקעות החדשות ניתן לציין השקעה של 64 מיליון שקל בחברת הטואליטיקה קולגייט-פאלמוליב (CL) והשקעה דומה ביצרנית המכוניות פולקסווגן (VOW). בנוסף השקיעו 33 מיליון שקל בקונצרן ההולנדי די.אס.אם (DSM.AS) המתמקד בעיקר בתחום התזונה ותוספים.

האפיק הסולידי – מחכים להנפקת אדמה

בתחום הסולידי בישראל ניתן להבחין עוד יותר בהטייה של אלטשולר שחם לנדל"ן מניב. בבית ההשקעות מאמינים ככל הנראה בגזית גלוב, שמהווה את ההחזקה הגדולה ביותר בפער ניכר, עם השקעה של 481 מיליון שקל באג"ח גזית גלוב יא'. מעבר לכך מעניין לציין כי במקום השני ניצבת האג"ח של דסק"ש ו', עם השקעה של 286 מיליון שקל, כשאלטשולר שחם הכפילו פי ארבע כמעט את ההשקעה באג"ח מאז העדכון האחרון.
באג"ח קונצרניות בחו"ל ניתן למצוא בתיק של אלטשולר שחם שמות מוכרים כמו בנק ההשקעות סיטיגרופ, חברת התקשורת ורייזון, בנק אוף אמריקה, וג'יי.פי מורגן, עם השקעה של בין 100 ל-145 מיליון שקל בכל אחת מהן. מבחינת השקעות חדשות, בבית ההשקעות פתחו שורה באגח של ענקית הסלולר העולמית, טלפוניקה בהשקעה של 65 מיליון שקל, והשקעה דומה בחברת התקשורת ההולנדית קיי.פי.אן.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3