תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

מתמכרים לכסף – חברות הטבק הן גם מכונות דיבידנד משומנות שכדאי לכם לבחון

גם כספי הציבור שמנהלים המוסדיים הישראלים מושקעים בניירות הערך של יצרניות הסיגריות בהיקף משמעותי

אחת הטענות כנגד חברות התרופות הגדולות היא שהן לא באמת מרפאות חולים, אלא הופכות את המחלות לכרוניות ומאלצות חולים ומערכות בריאות לממן, עד אין קץ, את התרופות ולמעשה הן פרות מזומנים המחלקות דיבידנדים מכובדים למשקיעים. למרות ביקורת זו, חברות התרופות הגדולות הן הפופולריות בתיקי השקעות כיוון שהן נחשבות לחבורת חסינות בפני מיתון ומחזורים כלכליים.

מאידך ישנו מגזר חברות מושמץ יותר, יצרני מוצרי הטבק, אשר גורמים ללקוחותיהם גם להתמכר לצריכה של המוצרים וגם לנזקים בריאותיים (וכספיים...) קשים ביותר כגון סרטן, מחלות ריאות למיניהן ואימפוטנציה.

 

a1sx2_Original1_New_York_Stock_Exchange.jpg

ישנם משקיעים אשר מסיבות אידיאולוגיות אינם מוכנים להשקיע בחברות אלו ואפשר להבין אותם, מנגד בסביבת ריבית אפסית ישנן מספר חברות בתחום אשר התשואה למשקיעים היא מכובדת ומשקיעים מוסדיים ופרטיים שמחויבים לתשואה, אכן משקיעים בהן. אין בכוונתנו לעודד צריכה של מוצרי טבק או לעודד השקעות במגזרים מוקצים, אלא רק להביא בפני המשקיעים את הנתונים הפונדמנטליים של החברות וכל משקיע ומשקיע יקבל החלטה על פי ראות עיניו.

חשוב לציין כי המגזר עומד בפני מיזוגים ורכישות, כך לדוגמא חברת לורילארד (סימול: LO), יצרנית הסיגריות השלישית בגודלה בארה"ב, שנוסדה לפני כ-225 שנה והיא חברת מוצרי הטבק הוותיקה ביותר בארה"ב מתמזגת לתוך ריינולדס אמריקן (RAIבעסקת מזומן ומניות ליצירת חברה עם צפי הכנסות שנתי של יותר מ-11 מיליארד דולר ורווח תפעולי של כ–5 מיליארד דולר. שתי החברות השיאו בעשור האחרון תשואה של מאות אחוזים ומחלקות דיבידנד בתשואה שנתית של כ–3.7%. יש להניח כי החברה הממוזגת תמשיך לחלק דיבידנדים למשקיעים.

המניה הראשונה שנסקור היא אלטריה גרופ (MO) אשר מחזיקה בין השאר את מותגי הסיגריות הידועים בעולם ובהם מרלבורו ו-L&M. החזר ההשקעה לבעלי המנות בחמש השנים שהסתיימו ב- 31 בדצמבר 2014 עמד על 230.4%, יותר מכפול מתשואת מדד ה–S&P 500, שעמדה על 105.1% באותה תקופה.

אלטריה הגדילה את הדיבידנד לבעלי המניות 48 פעם, ב–46 שנה. כיום נסחרת המניה סביב מחיר של 48 דולר, המשקף לחברה שווי של כ–94 מיליארד דולר. בשנת 2014 עמד הרווח הנקי על כמעט 5.1 מיליארד דולר, תזרים המזומנים עמד על כ–4.7 מיליארד דולר והחברה חילקה אשתקד כ–3.9 מיליארד דולר כדיבידנד.

כיום נסחרת המניה במכפיל רווח של 19.4 ותשואת דיבידנד גבוהה של 4.3%. החברה גם מחזיקה בחברת פיליפ מוריס-ארה"ב המוכרת מוצרי טבק של פיליפ מוריס בתוך ארה"ב בלבד.

בין המוסדיים שמחזיקים באגרות החוב של אלטריה נמנה בית ההשקעות אלטשולר שחם (לצפייה בהחזקות נוספות של אלטשולר שחם) המחזיק סכום עתק של 130 מיליון שקלים מכספי הציבור, בקרנות הנאמנות ובגמל. במניות החברה מחזיקים בתי ההשקעות מגדל שוקי הון והראל פיא.

בהמשך לאלטריה, ענקית מוצרי טבק נוספת היא פיליפ מוריס אינטרנשיונל (PM), שמוכרת את מוצריה ביותר מ–180 שווקים מחוץ לארה"ב ופוצלה מאלטריה בשנת 2008. בשנת 2014 החזיקה החברה בנתח שוק עולמי של 15.6%, וללא סין, החזיקה למעשה 28.6% מנתח השוק, מחוץ לארה"ב.

a1sx2_Original1_Marlboro.JPG

החברה כמובן מוכרת את מותג הסיגריות מספר 1 בעולם, מרלבורו ועשרות מותגים נוספים, חלקם בינלאומיים וחלקם מקומיים הנמכרים במדינות מסוימות. כיום נסחרת המניה סביב מחיר של 80 דולר, המשקף שווי לחברה שווי של 123 מיליארד דולר.

בשנת 2014 עמד הרווח הנקי של פיליפ מוריס על כ-7.5 מיליארד דולר, תזרים המזומנים השוטף הסתכם בכ-7.7 מיליארד דולר. תזרים זה אפשר לפיליפ מוריס לחלק אשתקד לבעלי מניותיה דיבידנד בהיקף של כ-6 מיליארד דולר. כיום נסחרת המניה במכפיל רווח של 16.8 ותשואת דיבידנד של 5% - תשואה ומכפיל אטרקטיביים יותר מאלטריה.

בין המוסדיים המחזיקים במניות פיליפ מוריס ניתן למנות את מגדל שוקי הון, אקסלנס, הראל פיא ומיטב-דש. בית השקעות ילין לפידות מחזיק בקרנות הנאמנות למעלה מ- 12 מיליון שקלים באגרות חוב של פיליפ מוריס (לצפייה בהחזקות נוספות של ילין לפידות).

יצרנית מוצרי טבק (ודיבידנד) נוספת שכדאי לכם לבחון היא בריטיש אמריקן טבאקו (BTI). מדובר בחברה בריטית בינלאומית, עם מטה בלונדון, המוכרת מוצרי טבק בכ-200 שווקים. בין המותגים המובילים של החברה ניתן למצוא את קנט, לאקי סטרייק ופאל-מאל.

בריטיש אמריקן מוכרת גם טבק להכנה עצמית של סיגריות וכן סיגרים. כיום נסחרת מניית בריטיש סביב 105 דולר, המשקף לחברה שווי של 99 מיליארד דולר. בשנת 2014 עמד הרווח הנקי על כ-3.1 מיליארד פאונד, תזרים המזומנים עמד על כ-3.7 מיליארד פאונד והחברה חילקה במהלך 2014 כ-2.7 מיליארד פאונד כדיבידנד. שווי החברה משקף מכפיל רווח של 20 ותשואת דיבידנד של 4.4%.  בין המוסדיים הישראליים המחזיקים במניות בריטיש אמריקן טבאקו ניתן למנות את בתי השקעות אנליסט, אקסלנס והלמן אלדובי.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3