תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

נאחזים בקרנות: איך התכוננו בקרנות הנאמנות של בית ההשקעות מיטב דש לסתיו?

סטוקר בחן את השינויים בקרנות הנאמנות של בית ההשקעות השני בגודלו בישראל. מי נכנסה לתיק ואילו מניות נשארו בחוץ

עם עדכון הנתונים האחרון של נכסי קרנות הנאמנות ליולי, הלכנו ובדקנו מה השינויים המרכזיים בתיק המניות של השחקנים המובילים בשוק ההון הישראלי. והפעם קרנות הנאמנות של בית ההשקעות השני בגודלו בישראל, מיטב דש.
ת"א 100

מבט מהיר על התיק של קרנות הנאמנות של מיטב דש מעלה הבחנה ברורה – האפיק המנייתי מהווה כיום מרכיב משני בתיק. הפיזור בתוך האפיק כל כך גדול שהמניה ה"כבדה" ביותר בתיק מהווה רק 0.13%. מדובר במניית בנק פועלים עם החזקה כוללת של פחות מ-52 מיליון שקל.
למרות זאת, מיטב דש כן ביצעו שינויים בתוך האפיק. מאז העדכון האחרון הגדילו את החשיפה לשותפות קידוחי הגז והנפט ישראמקו שבשליטת קובי מימון וחיים צוף ב-10% כשהם מחזיקים כיום 23 מיליון שקל. הגידול ממקם את ישראמקו כמניה השביעית בגודלה בתיק כיום. במקביל הגדילה מיטב דש את ההחזקה גם בקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה בשיעור דומה, להיקף של כ-20 מיליון שקל.

 

a1sx2_Original1_Bulle_and_Bear.jpg

מנגד, במיטב דש הקטינו את החשיפה בלא פחות מ-62 מניות מתוך ת"א 100 (לעומת 36 מניות בהן הגדילה את הפוזיציה). מיטב דש מכרו בין 2 מיליון שקל ל-300 אלף שקל מכל מניה, כשבין הנמכרות היו הראל השקעות, טאואר, רבוע כחול נדל"ן דסק"ש וכלל ביו.
מניות יתר
בניגוד לבתי השקעות כמו ילין לפידות, ניכר כי במיטב דש שמים פחות דגש על מניות הקטנות והבינוניות. מניית היתר הגדולה ביותר בתיק היא כהן פיתוח, עם החזקה של 12 מיליון שקל (כ-0.03% מהתיק). המהלך ה"דרמטי" ביותר באפיק זה היה שילוש ההחזקה בחברת ניכיון הצ'קים והאשראי החוץ בנקאי האחים נאוי. לאחר הרכישה היקף ההחזקה של מיטב מסתכם ב-3 מיליון שקל. במקביל רכשו בהיקף דומה גם מניות דור אלון, כשההחזקה מסתכמת כיום ב-1.6 מיליון שקל. בצד המכירות ביצעה מיטב דש הקטנת פוזיציה ב-49 מניות, בשיעורים של פחות ממיליון שקל לכל אחת. השינוי הבולט ביותר היה מכירת מניות אלרון בהיקף של מיליון שקל, כשבמיטב דש נותרו עדיין עם החזקה של 11 מיליון שקל. כיום אלרון נותרה המניה השניה בגודלה בתיק מקרב מניות היתר.
מניות זרות
מבט על השינויים בתיק המניות הזרות של קרנות הנאמות במיטב דש מבליט את הזהירות של מנהלי ההשקעות שם. בית ההשקעות פתח פוזיציה ב-16 מניות חדשות, אך בכל אחת בלא יותר מ-2 מיליון שקל, ולרוב פחות מ-300 אלף שקל למניה. הרכישות הבולטות החדשות היו מניית חברת הביטוח האירית אקס.אל גרופ (
XL), וחברת הנדל"ן ארמדה אופלר פרופרטיז המתרכזת באיזור החוף המזרחי בארה"ב (AHH). מעבר לכך, הגדילו במיטב דש את ההחזקות באופן מהותי בחברת בתי הקזינו של שלדון אדלסון, לאס וגאס סאנדס (LVS) ובענקית התרופות פייזר (PFE).
בצד הנמכרות נמצאות משמעותי פחות מניות (כך שמיטב דש מגדילה את החשיפה המנייתית לחו"ל ומקטינה בישראל). בין הנמכרות ניתן למצוא את
BNP  פאריבה הבנק הגדול בצרפת (BNP.PA) וחברת האופנה לואי ויטון (LVMH), אשר הפוזיציה בכל אחת מהן נחתכה בחצי.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3