תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1
  • 2

משקיע/ה
חברה ציבורית

מחיר הנפט הקורס והרגולטור הישראלי הכו בנובל אנרג'י. האם מדובר בהזדמנות השקעה?

מניית נובל אנרג'י נחתכה ב-50% בחצי השנה האחרונה, אך האנליסטים מתקשים להעריך את שווי החברה

נובל אנרג'י היא חברת אנרגיה הנסחרת בבורסת ניו יורק. החברה עוסקת בחיפוש והפקה של נפט וגז ברחבי העולם ופועלת בעיקר בחמישה אזורים מרכזיים: DJ Basin – אזור חיפוש יבשתי בארה"ב על גבול נברסקה, ויומינג וקולורדו, the Marcellus Shale– אזור חיפוש יבשתי בארה"ב בשטח המדינות אוהיו, מערב וירג'יניה, פנסילבניה וניו יורק וגם חלקים במרילנד, קנטקי וטנסי. אזור נוסף הינו Gulf of Mexico – אזור חיפוש במים עמוקים של מפרץ מקסיקו וכן אזורי חיפוש ימיים נוספים במערב אפריקה ומזרח הים התיכון לרבות במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל. אזורים אלו מספקים את עיקר הנפט הגולמי והגז הטבעי אותם מפיקה החברה.
נובל אנרג'י הוקמה בשנות ה – 30 של המאה הקודמת על ידי לויד נובל בשם Samedan Oil Corporation. בשנות ה – 70 של המאה הקודמת שונה שמה ל - Noble Affiliates ובשנת 1972 הונפקה החברה. לאור השוק השורי שהחל בתקופה זו הכפילה החברה את ערכה 29 פעמים מהשער הנמוך עד לביצוע ספליט 1:2בשנת 1981. החברה החלה לחלק דיבידנדים בשנת 1975 ומאז מחלקת דיבידנדים עד היום. בשנת 2002, 70 שנה אחרי היווסדה, שינתה החברה את שמה ל – Noble Energy.

a1sx2_Original1_natural_gas.jpg

הזווית הישראלית של החברה
בשנת 1999 התגלה מאגר נועה, על ידי שותפות ים תטיס שנובל אנרג'י הייתה אחת השותפות בה. בהמשך הייתה נובל אנרג'י שותפה גם בגילוי מאגר מרי. בשנת 2009 התגלה מאגר הגז הטבעי תמר, בו שותפה נובל אנרג'י בכ – 36%. בשנה זו גם התגלה מאגר דלית 1 והוכרז כתגלית מסחרית של גז טבעי – גם בו שותפה נובל אנרג'י בכ – 36%. בשנת 2010 התגלה מאגר הגז הטבעי הענק בשם לוויתן, בו שותפה נובל אנרג'י כ – 40%.
מניית נובל אנרג'י הגיעה בשנה האחרונה לשיא של כ – 80 דולר למניה, אך לאור צניחת מחיר הנפט במחצית השנייה של 2014 ותחילת שנת 2015 וכן לאור החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, לפרק את שותפות ליוויתן, על ידי חזרה מהחלטה אשר נתנה לשותפות פטור מהסדר כובל. המשמעות הינה שנובל אנרג'י תצטרך למכור את חלקה במאגר כיוון שהיא כבר שותפה במונופול הגז ממאגר תמר. לאור צניחת מחירי הנפט והחלטת הרגולטור הישראלי והחל מחודש יוני 2014 צללה מניית החברה בכ – 50% והיא נסחרת סביב 40 דולר למניה.

האם המגמה השלילית בנובל תתהפך?
בדוח לרבעון השלישי של 2014 דיווחה החברה על רווח נקי של 419 מיליון דולר עם תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 945 מיליון דולר. בהתייחס לפעילות בישראל ציינה החברה כי הפעילות במאגר תמר מציגה נצילות גבוהה - למעט שעתיים בלבד במשך כל הרבעון השלישי, המשיכה הפעילות כסדרה. בנוסף, החברה מקדמת את הרחבת הטרמינל בחוף אשדוד, כ – 80% מההרחבה הושלמה והיא נועדה להגדיל את התפוקה ממאגר תמר באמצע 2015. ביום פרסום הדו"חות עלתה מניית נובל בכ-3%, על אף העובדה שפיספסה את תחזיות האנליסטים ב-12.5%. זאת לא הפעם הראשונה שנובל מפספסת את תחזיות האנליסטים. למעשה, מדובר בהרגל (כמעט) קבוע לחברה, כשבששת הרבעונים האחרונים נובל פיספסה את תחזיות האנליסטים בשיעור ממוצע של 4.4%. לכן, כשהאנליסטים מתקשים להעריך את ביצועי החברה - פרמטרים החיוניים להערכת השווי של נובל - נראה כי קשה יהיה להעריך את כושר הצמיחה של החברה ומכאן גם את השווי בו יש לתמחר את החברה.
גם נתון תזרים המזומנים מקשה על החלטת ההשקעה. נובל, עדיין מייצרת תזרים מזומנים נאה מדי רבעון, אך נראה שזה סובל מהאטה. נובל אנרג'י הציגה שיפור קל בקצב ייצור תזרים המזומנים ברבעון השלישי לאחר שזה גדל בכ-4.1% לעומת הרבעון המקביל ל-946 מיליון דולר. אך מדובר בקצב צמיחה נמוך משמעותית מזה שהציגה בארבעת הרבעונים הקודמים. מדובר באינדיקציה משמעותית להאטה החדה ברווחיות התפעולית של החברה ובסביבה העסקית בה נובל פועלת.

על פי בדיקת סטוקר, במניות החברה מחזיקות קופות הגמל של מיטב דש והאוניברסיטה העברית וקרנות הנאמנות של הראל פיא, אקסלנס, תמיר פישמן ומגדל, אשר ראו את החזקתם נחתכם בכ – 50%. כיום החברה נסחרת לפי שווי של 16 מיליארד דולר, מכפיל רווח של 16 עם תשואת דיבידנד של 1.7%.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 2
  • 1
  • 2
  • 3