תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

לא רק נוקיה: חמש הזדמנויות השקעה מעניינות במניות של חברות מפינלנד

לאחר שאיום המיתון בעקבות קריסת ענקית הסלולר לשעבר הוסר, פינלנד מציעה כמה הזדמנויות השקעה שכדאי לכם לשקול

המסע אחר השקעות מעניינות ברחבי העולם הביא אותנו הפעם לפינלנד הממוקמת בצפון הרחוק של אירופה. עד תחילת המאה ה-19 פינלנד עדיין הייתה חלק משבדיה, אז עברה לחסות האימפריה הרוסית לאחר כמעט מאה שנים של מאבקים בין רוסיה לשבדיה שעלו לפינים במחיר כבד. הפינים ניצלו את מהפכת הבולשביקים ב-1917 להכריז על עצמאות, אך נאלצו לשרוד שתי מלחמות עולם בדרך.

המאבקים המרובים הותירו את פינלנד כמדינה חקלאית עד שנות ה-50, כשרק אז החלה פינלנד את מהפכת התיעוש שלה עם הקמת מדינת רווח בסגנון הנורדי, כמו שכנותיה, שבדיה ונורבגיה. התהליך היה ארוך ועד שנות ה-80 פינלנד עדיין פיגרה אחר שכנותיה. עם אוכלוסייה שעומדת כיום על 5.5 מיליון איש, בפינלנד הבינו מוקדם מאוד את החשיבות של השקעה בכל אזרח. כתוצאה מכך חוק חינוך חינם שם מאפשר לכל ילד ללמוד ללא עלות מיום לידתו, כולל סיוע מן המדינה. כתוצאה מכך פינלנד מוגדרת כמדינה עם החינוך הטוב ביותר בעולם כבר למעלה מעשור. התעשיות העיקריות במדינה הן מוטות ידע, כמו אלקטרוניקה וטלקומוניקציה (בראשן חברות כמו נוקיה), ולאחר מכן תעשיות העץ והנייר והמתכות.

a1sx2_Original1_finnish_flag.jpg

הדומיננטיות של נוקיה בכלכלת פינלנד שעלתה לגדולה עם פריחת תעשיית הטלפונים הניידים, החלה לדעוך בעקבות עלייתם של הטלפונים החכמים של אפל וסמסונג הביאה את פינלנד למיתון ב-2012. זאת לאחר קריסת נוקיה, שתרמה כ-4% מתמ"ג השנתי. פינלנד יצאה מהמשבר ביוני האחרון, אך ראש הממשלה המכהן התפטר במקומו מונה אלכסנדר סטאב. ראש הממשלה החדש הוביל מאז כמה רפורמות כולל העלאת גיל הפרישה, העלאת מיסים, עידוד הגירה למדינה וקיצוץ קל במערכת הרווחה. למרות ההתאוששות בכלכלה, פינלנד צפויה ללכת לבחירות במרץ הקרוב, במקביל לישראל.

אז אילו חברות מעניינות איתרו המוסדיים הישראלים בפינלנד?

סיטיקון (CTY1S) – החברה הראשונה מפינלנד דווקא מוכרת למשקיעים רבים בשוק ההון הישראלי. חברת הנדל"ן המניב סיטיקון היא אחת מחברות הבנות המרכזיות בקבוצת גזית גלוב של חיים כצמן ודורי סגל המחזיקה ב-43% מהמניות. סיטיקון מתמקדת במרכזי קניות באזורי ביקוש מרכזיים בפינלנד ושבדיה, ובאופן מינורי יותר גם באסטוניה, ליטא ודנמרק. סך שווי הנכסים עומד על 3.3 מיליארד יורו, כשהיא הציגה הכנסות של 245 מיליון יורו ב-2014 ורווח נקי של 85 מיליון יורו.

סאמפו (SAMAS) – חברה לא פחות מעניינת שגילו המוסדיים הישראלים היא סאמפו גרופ. מדובר בחברת החזקות פיננסית, המחזיקה בשתי חברות ביטוח: איף פי אנד סי אינשורנס הפועלת בתחום ביטוחי הרכוש והנזק ומנדטום לייף אינשורנס הפועלת בתחום ביטוחי החיים. עד 2006 סאמפו החזיקה גם בפעילות בנקאית שנמכרה לדנסקה בנק הדני. מניית סאמפו טיפסה 22% במהלך השנה החולפת לשווי של 25 מיליארד יורו. משמעות השם סאמפו אגב מגיעה מהמיתולוגיה הפינית, ומתייחסת למכונה המייצרת מלח, מזון, קמח וזהב מכלום.

סטורה אנזו (STERV) – סטורה אנזו היא יצרנית נייר ותאית עץ מהגדולות בעולם. החברה נוצרה ממיזוג בין חברת הכרייה ומוצרי העץ השבדית סטורה יחד עם חברת מוצרי העץ אנזו-גוטזייט בשנת 1998. סטורה מייצרת 7.1 מיליון טון נייר בשנה – היקף פעילות שאיפשר לה להציג הכנסות של 10.2 מיליארד יורו בשנה האחרונה. לאחר שביססה את הדומיננטיות שלה באירופה החברה מתרכזת כיום בפעילות בדרום אמריקה (ברזיל וארוגוואי) ובאסיה. בשנה האחרונה טיפסה המניה 8% לשווי של 7 מיליארד יורו.

ספונדה (SDA1V) –ספונדה היא חברת נדל"ן מניב הפועלת בעיקר בפינלנד ורוסיה השכנה. ספונדה מתרכזת במשרדים, מרכזי קניות ונדל"ן מסחרי בערים מרכזיות כמו הלסינקי ואולו בפינלנד ומוסקבה וסנט פטרסבורג ברוסיה. תיק הנכסים שלה עומד כיום על שווי של 3.1 מיליארד יורו. החברה הציגה בתחילת החודש תוצאות חזקות לרבעון הרביעי, עם רווח תפעולי של 33 מיליון יורו – עליה של 10% לעומת המקביל. למרות החולשה בשוק הרוסי, מניית החברה הוסיפה בשנה החולפת 15%, כשעיקר הזינוק התרחש מתחילת 2015. החברה נסחרת כיום לפי שווי של 1.23 מיליארד יורו.

פורטום (FUM1V) – את הרשימה סוגרת חברת האנרגיה פורטום, המתמחה בייצור חשמל, חום וקיטור. החברה פועלת במדינות הסקנדינביות, מדינות הבלקן, פולין ורוסיה ומחזיקה במפעלי חשמל גרעיניים, הידרואלקטרים, מפעלי אנרגיה שיורית ותחנות פחמיות. בנוסף, פורטום מחזיקה ברשת הולכת חימום בפינלנד, שבדיה, פולין, רוסיה ובמדינות הבאלטיות. פורטום גם פועלת בתחום הגז דרך אחזקה באסטי גז האסטונית, ,ועד לאחרונה גם בגזום הפינית, אותה מכרה בסוף 2014 ברווח של 190 מיליון יורו. עד סוף 2013 החזיקה גם ברשת הולכת החשמל בפינלנד ונורבגיה, אך מכרה אותן. החברה פרסמה תוצאות לרבעון הרביעי בתחילת החודש כשהיא עקפה את תחזיות האנליסטים. פורטום רשמה הכנסות של 571 מיליון יורו, לעומת צפי האנליסטים ל-437 מיליון יורו בלבד. מניית פורטום טיפסה 12% בשנה החולפת לשווי של 18 מיליארד יורו.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3