תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

גורו השבוע של סטוקר: לאון קופרמן - מהברונקס לוול סטריט

מאז הקים את אומגה יועצים, הציגה קרן הגידור תשואה שנתית ממוצעת של 14.9%. אלו המניות שעליהן מהמר גורו ההשקעות

לאון (לי) קופרמן שייך ללא ספק לדור הנפילים של וול סטריט, שעדיין ממשיך לבלוט מעל מרבית מנהלי קרנות הגידור ומנהלי ההשקעות כיום. קופרמן (71) הצליח להגיח מאחת מהשכונות הקשות בניו יורק ממשפחת מהגרים, ולהיות הראשון במשפחתו להשיג תואר אקדמי. משם המשיך לקריירה מרשימה בבנק ההשקעות האמריקאי גולדמן זאקס שהתפרשה על 25 שנה (דבר שנדיר בפני עצמו בימינו). אלא שכאן הסיפור רק התחיל – בתחילת שנות התשעיים הקים קופרמן את קרן הגידור שלו, אומגה יועצים, ומאז לא הסתכל לאחור. עם תשואה ממוצעת של 14.9% בשנה ושווי עצמי המוערך ב-3.7 מיליארד דולר, קופרמן הרוויח בכבוד את התואר "גורו".

a1sx2_Original1_investing_01.jpg


קופרמן נולד בשכונת הברונקס בניו יורק, בן למשפחת מהגרים יהודים פולנים ממעמד הפולנים. אביו שלל קופרמן עבד כשרברב וקופרמן היה הראשון ממשפחתו להשיג תואר ראשון, שאותו רכש בהאנטר קולג'. בתחילה חשב ללמוד רפואת שיניים, אך מצא עצמו נמשך לתחום הכלכלה. לאחר שנתיים בהן עבד כטכנאי איכות בזירוקס, השלים קופרמן תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת קולמביה הנחשבת בניו יורק. שם לפיו דבריו דבק בחיידק המניות. בקולומביה הושרשה בקופרמן האמונה ב"השקעות ערך" אותה ייסדו והפיצו הפורפסורים בנג'מין גרם, ובוגר קולומביה נוסף בשם וורן באפט. קופרמן לא היה היחד שנדבק בחיידק, והוא מספר כי היה מתחרה בהפסקות לטלפון הציבורי בכדי להתקשר להעביר הוראות לברוקר שלו, מול חבריו ללימודים מריו גברלי וארט סמברג (שני גורואים בפני עצמם). קופרמן והחל לעבוד ישירות לאחר התואר בגולדמן זאקס. קופרמן בילה את מרבית הקריירה שלו בבנק במחלקת מחקר ההשקעות, כשהוא היה לשותף מנהל, ויו"ר משותף של ועדת ההשקעות . ב-1989 מונה ליו"ר ומנכ"ל פעילות ניהול הנכסים של גולדמן זאקס ומנהל ההשקעות הראשי, ככל הנראה אחת מהעמדות המרכזיות בוול סטריט. אלא שב-1991, לאחר 25 שנים בבנק, החליט לצאת לדרך עצמאית.

אומגה יועצים מנהלת כיום 9.3 מיליארד דולר נכון לסוף 2014, כשמרבית מהונו העצמי של קופמן מושקע שם. שיטת ההשקעות של קופרמן היא כאמור ניתוח סזיפי ופרטני של מניות, על מנת לאתר את אלו הנמצאות מתחת לשוויין האמיתי. קופרמן מוגדר על ידי חבריו ועמיתיו כוורקוהוליק, אשר עובד כל יום כ-12 שעות לפחות. במהלך הקריירה שלו כולה הוא לקח רק חופשה אחת של שבועיים לנסיעה למצרים. קופרמן עצמו אמר שהחלק המוצלח ביותר באותה החופשה היתה כשהמשרד שלו התקשר להודיע לו שהפוזיציה הגדולה ביותר שלהם, במניית אטלס אנרג'י נרכשה על ידי ענקית האנרגיה שברון בפרמיה של 40%. קופרמן הרוויח לקרן שלו 100 מיליון דולר באותו היום. כפי שנאמר, הקרן רשמה תשואה ממוצאת של 14.9% מאז 1991, בזמן שמדד ה-S&P 500 הציג תשואה ממוצעת של 9.3% בלבד. קופרמן הצליח להכות את השוק ב-16 מתוך 22 שנות הפעילות האחרונות (התשואות של הקרן ל-2014 טרם פורסמו).
אז איך נראה כיום התיק של קופרמן, ועל מי הוא מהמר?

סיריוס אקס.אם (SIRI) – ההחזקה הגדולה ביותר בתיק של קופרמן, כבר תקופה ארוכה, היא מניית הרדיו הלווייני סיריוס אקס.אם. קופרמן מחזיק ב-57.6 מיליון מניות (כאחוז מהון המניות של החברה) שעמדו בסוף ספטמבר בשווי של 201 מיליון דולר. קופרמן נכנס להשקעה כבר לפני יותר מחמש שנים, והיא פופלרית בקרב קרנות גידור ומשקיעים מוסדיים. החברה היא תוצאה של מיזוג שתי חברות הרדיו הלווייני המובילות בארה"ב – סיריוס רדיו ו-אקס.אם סטלייט רדיו. שתי החברות הללו יצרו בפועל את השוק, על ידי השגת האישורים הרגולטורים, שיגור לוויינים פרטים ושיתופי פעולה עם יצרניות המכוניוות הגדולות בעולם. החברות מספקות שירותי רדיו דיגיטלי ברחבי ארה"ב וקנדה בתמורה לתשלום חודשי למנויים, ומראות צמיחה גדולה במספר המנויים (הנושק כיום ל-30 מיליון). מניית החברה סיימה את 2014 ללא שינוי, לאחר שהחלה את השנה עם חולשה, אך רשמה התאוששות תודות לזינוק במכירות מכוניות חדשות בשל הצניחה במחיר הנפט.

כימרה אינווסטמט קורפ (CIM) – ההחזקה השנייה בתיק של קופרמן היא קרן הריט כימרה. קופרמן מחזיק ב-64.5 מיליון מניות בקרן בשווי שעמד על 196 מיליון דולר בסוף ספטמבר. כמו המפלצת המיתלוגית שעל שמה היא נקראת, כך גם כימרה היא חיה מסוג מיוחד. היא מסווגת כקרן ריט מבחינת מס, אך היא אינה מחזיקה באף נכס נדל"ן ישרות. במקום השקעה ישירה בנדל"ן, כימרה מתמחה בהשקעה במכשירים פיננסיים המובטחים על ידי משכנתאות. אותם מכשירים פיננסיים שהיו הטריגר למשבר הגדול ב-2008, הפכו כיום להשקעה רווחית במיוחד בסביבת ריביות נמוכה ומחירי נכסים עולים בארה"ב. החברה מציגה תשואת דיבידנד גובה מאוד לענף, של 10.8%. מעבר לדיבידנד הקבוע, החברה נוטה גם לחלק דיבידנד מיוחד כל שנה, שהביא את תשואת הדיבידנד שלה בשנה שעברה ל-16.8%. את 2014 סיכמה עם עלייה של 3% במניה לשווי של 3.2 מיליארד דולר.

סאנדרידג' אנרג'י (SD) – קופרמן מחזיק 45 מיליון מניות סאנדרידג' בשווי של 195 מיליון דולר. החברה מאוקלהומה מתמחה בחיפוש והפקת גז טבעי ונפט. החברה מתרכז במרכז ארה"ב ומערב טקסס. החברה פיטרה את המנכ"ל והמייסד שלה באמצע 2013 ומאז ביצע תהליך מהפך שהיה אמור להתחיל להשתלם ב-2014.אלא שבעקבות הצניחה המתמשכת במחיר הנפט, כך גם התרחשה הצניחה במחיר המניה שאיבדה מאז תחילת אוקטובר 62% משוויה והיא נסחרת כיום בשווי של 684 מיליון דולר.

דיש נטוורק (DISH) – הפוזיציה הרביעית בגודלה בתיק של קופרמן היא מניית דיש. קופרמן מחזיק ב-3 מיליון מניות דיש נטוורק בשווי של 192 מיליון דולר. דיש היא חברת לוויין המתמחה בשידורי טלוויזיה ואינטרנט. לחברה יש כיום מעל ל-14 מיליון מנויים משלמים ברחבי ארה"ב. החברה ניצלה את השנים לאחר המשבר הכלכלי לרכוש חברות במצוקה, כשהגדולה ביותר היתה רכישת רשת חנויות הוידאו בלוקבאסטר שפשטה את הרגל ב-2011 בתמורה ל-322 מיליון דולר. דיש הצליחה לנצל את הנכסים של בלוקבאסטר על מנת להציע שירותי סרטים מקוונים והשכרת די.וי.די ללקוחותיה הקיימים. השירות של דיש פורח, יחד עם כוח המיקוח שלה מול רשתות הטלוויזיה הנחלשות. במהלך 2014 טיפסה המניה 26% והיא נסחרת כיום בשווי של 32 מיליארד דולר.

אטלס אנרג'י (ATLS) – ההחזקה החמישית בתיק של קופרמן היא חברת האנרגיה אטלס אנרג'י. אטלס כזכור היא אחזקה ותיקה של קופרמן שהניבה לו כבר רווחים נכבדים. הוא מחזיק כיום ב-4 מיליון מניות בשווי 180 מיליון דולר. אומגה של קופרמן היא בעלת המניות הגדולה ביתר בחברה, עם 7.9% מהון המניות. אטלס הממוקמת בפנסילבניה, כשעיקר הפעילות שלה היא אדמות עשירות בנפט בהרים האפלאצ'ים שבמזרח ארה"ב. באוקטובר האחרון קיבלה אטלס את ההצעה להירכש על ידי טרגה ריסורסס, כאשר בעלי המניות של אטלס יקבלו את הזכות ל-0.1809 מניות טרגה או מזומן בהיקף של 9.12 דולר. בנוסף יקבלו בעלי המניות מניות אטלס החדשה אשר תכלול את יתרת הנכסים שלא ימוזגו לתוך טרגה. המניה של אטלס איבדה 4% מאז ההודעה והיא נסחרת כיום בשווי של 1.46 מיליארד דולר.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3