תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

השינויים האחרונים בתיק המניות של הגורו וורן באפט

לאחרונה ביצע באפט שינויים מהותיים בתיק ההשקעות. אילו מניות הוא רכש ואילו מכר

בסוף השבוע האחרון הודיעה ברקשייר הת'אווי על רכישת צ'רטר ברוקראז', המספקת פתרונות לוגיסטיקה לתעשיית הנפט והכימיקלים. מדובר ברכישה שגיוונה את תיק ההשקעות של וורן באפט ולמעשה מהווה כניסה של ברקשייר להשקעה בתחום הנפט. לאחר שאתמול סקרנו את ההחזקות הבולטות ביותר בתיק ההשקעות של המשקיע האגדי, סטוקר בדק מהן המניות האחרונות עליהן הימר באפט, ומאיזו השקעה לדעתו כדאי להיפטר.

לפני כחודש הודיעה ברקשייר הת'אווי כי היא רוכשת את יצרנית הסוללות דורסל מידי פרוקטר אנד גמבל בתמורה ל-4.7 מיליארד דולר. ברקשייר האת'אוויי צפויה לשלם במניות של פרוקטר אנג גמבל המוחזקות על ידה. כמו כן התחייבה פרוקטר אנג גמבל שעד מועד השלמת העסקה היא תשקיע בחיזוק ההון של דורסל סכום של עד 1.7 מיליארד דולר. נכון להיום, ברקשייר הת'אוויי היא בעלת המניות החמישית בגודלה בפרוקטר אנג גמבל (1.95%), כששווי האחזקה שלה עומד על 4.72 מיליארד דולר. עם פרסום העסקה מסר באפט למשקיעים כי "תמיד התרשמתי מדורסל - בתור לקוח ובתור משקיע ארוך טווח בפרוקטר אנד גמבל ובג'ילט". באפט הוסיף כי "דורסל היא חברה ותיקה שתתאים לפורטפוליו ההשקעות שלנו בברקשייר".

a1sx2_Original1_Warren_Buffett_03.jpg

השקעה בדורסל, תצריך ממכם כמובן להשקיע בברקשייר עצמה, אך בחודשים האחרונים ביצע באפט השקעות לא מבוטלות גם במניות של חברות ציבוריות. כך למשל, השקעה חדשה בתיק של באפט היא חברת ניהול ההטבות התרופתיות אקספרס סקריפטס (ESRX). למרות התחום הלא מוכר כל כך בישראל, אקספרס סקריפטס היא החברה ה-20 בגודלה בארה"ב ובין היתר מעניקה שירותי ניהול לבתי מרקחת ומנהלת הטות רפואיות לארגונים. אקספרס הציגה אשתקד הכנסות שנתיות של יותר מ-100 מיליארד דולר וסיימה את השנה עם רווח נקי של כ-2 מיליארד דולר. לאחרונה באפט פתח פוזיציה בחברה בהשקעה של כ-36 מיליון דולר.

מאמין בענף הרכב האמריקאי

במקביל לרכישת מניות אקספרס, חיסל באפט השקעה בחברת ענקית המיכשור החלקאי ג'ון דיר (DE). יצרנית המיכשור החלקאי הגדולה בעולם המעסיקה כ-67 אלף עובדים, רשמה בשנה שעברה הכנסות של 38 מיליארד דולר ורווח נקי של 3.54 מיליארד דולר. אך ב-2014 חלה הרעה בשוק הפעילות של החברה- האטה שהשתקפה בירידה של 5% בהכנסות החברה. הבשורה הקשה ביותר הגיעה בתחזיות החברה לשנה הקרובה. ג'ון דיר צופה ירידה של 15% במכירות ציוד בשנת הכספים של 2015 וירידה של 21% במכירות הציוד ברבעון הראשון של השנה. הרווח הנקי בשנה הקרובה צפוי לנוע בין 3.1 מיליארד דולר ל-3.3 מיליארד דולר. באפט לא המתין לתחזיות ולפני פרסום התוצאות באפט חיסל לחלוטין את השקעתו בחברה- שנתיים לאחר שנכנס להשקעה בחברה.

יצרנית הרכב הוותיקה ממישגן ג'נרל מוטורס (GM) היא אחת מהחברות שבאפט הגדיל לאחרונה את ההימור עליהן. ג'נרל מוטורס שלטה ללא עוררין בצמרת מכירות הרכבים בעולם במשך 77 שנים ברציפות עד 2007 עם מותגים מפורסמים כמו קדילאק, שברולט, ביואיק, ג'י.אם.סי ועוד, אך ב-2008 נאלצה להתמודד עם המשבר הכלכלי בעולם ונזקקה החברה לחילוץ בהיקף של 51 מיליארד דולר מהממשל האמריקאי. ב-2009 ביצעה ארגון מחדש בתמורה להקצאת מניות והמסחר במניותיה הופסק. במסגרת הארגון סגרה החברה מותגים מפסידים כמו האמר, פונטיאק וסאטורן ומכרה את מותג הסאאב לספייקר ההולנדית. ב-2010 חזרה החברה להיסחר בארה"ב וקנדה, ובשנה שלאחר מכן שבה למקומה הטבעי בצמרת המכירות העולמית. בסוף 2013 מינתה ג'נרל מוטורס מנכ"לית חדשה מארי ברה, לראשונה בהיסטורית החברה. למרות היציאה של החברה מן המשבר, בעיות במערכת ההצתה של רכבי GM שהתגלו השנה הובילו להחזרה של 2.6 מיליון רכבים ב-2014, בעייה תדמיתית שממשיכה להעיב על ג'נרל מוטורס. כתוצאה מכך ספגו המשקיעים במניה ירידה של 21% במהלך 2014. למרות הירידה, באפט הגדיל את ההשקעה בנייר ב-21%, והוא מחזיק כיום ב-40 מיליון מניות המהוות 2.49% מהחברה הנסחרת לפי שווי של כ-50.7 מיליארד דולר.

מגדיל את ההשקעה בתקשורת

השינוי המהותי האחרון שביצע באפט בפוזיציה היתה הגדלת ההשקעה בחברת השידורים בלווין האמריקאית דיירקט טי.וי (DTV). החברהמספקת הפצת תכני טלויזיה בארה"ב, אמריקה הלטינית והקריביים ובשנה שעבר הציגה הכנסות של 32 מיליארד דולר ורווח נקי של 2.86 מיליארד דולר. את יתרת המזומנים הגדולה שהיא מייצרת משתמשת החברה לרכישה חוזרת של מניות, כ-20 מיליארד דולר בשש השנים האחרונות (כ-2 מיליון מניות בשבוע בממוצע). במאי השנה הודיעה החברה כי הגיעה להסכם עם חברת התקשורת AT&T אשר מעוניינת לרכוש את החברה לפי שווי של 48.5 מיליארד דולר. העסקה ממתינה לאישור הממשלה והרשות להגבלים עסקיים, אשר צפוי להתרחש במאי הקרוב. נכון לסוף ספטמבר הגדיל באפט את ההשקעה בנייר ב-28% ל-30 מיליון מניות המהוות 5.97% מהון המניות של החברה - החזקה שמציבה את ברקשייר כבעלת המניות הגדולה ביותר בחברה.
בחודש שעבר הגדיל באפט את השקעתו בחברת דה-ויטה, המפעילה שירותי דיאליזה בארה"ב. באפט הגדיל את השקעתו ב-2.5% והוא מחזיק כעת בכ-38.7 מיליון מניות דה-ויטה בשווי של כ-2.8 מיליארד דולר.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3