תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

בדיקת סטוקר: מנהלי הקרנות של מיטב דש מחפשים הזדמנויות השקעה מעבר לים

עדכון נכסי קרנות הנאמנות חושף כי מנהלי קרנות הנאמנות של מיטב דש מצאו באוגוסט הזדמנויות בחו"ל

מיטב דש ממשיכים לפזר את תיק ההשקעות בקרנות הנאמנות שהם מנהלים. עדכון נכסי קרנות הנאמנות לחודש אוגוסט הוא הזדמנות עבור המשקיעים לבחון אילו מניות סימן בית ההשקעות השני בגודלו בישראל, כמניות שיסייעו לו להציג תשואה עודפת על מתחריו. מהם ההשקעות הבולטות בתיק, איזה מניות נכנסו לתיק, איך פוזיציות התכווצו וכיצד התכוננו בד מיטב לסיים את 2014?
מבט כללי על התיק מראה כי במיטב דש עדיין מאמינים בפיזור גדול. נכון לסוף אוגוסט, המניה הגדולה ביותר בתיק קרנות הנאמנות של מיטב דש היא הפועלים, שמהווה רק 0.13% מהנכסים עם השקעה של 52 מיליון שקל בלבד. הנייר הגדול ביותר בתיק הוא אג"ח המובנה גלילה הפקדות ג', המהווה 0.37% מהתיק עם השקעה בגודל של 146 מיליון שקל.
ת"א 100 – יותר גז ונפט, פחות פארמה ותקשורת
החמישייה הפותחת של מיטב דש בצמרת מניות ת"א 100 נותרה כמעט ללא שינוי. המניות הגדולות הן פועלים, טבע, פריגו, לאומי והחברה לישראל. השינויים שכן ביצעה מיטב דש בקרב מניות השורה הראשונה היו מגוונים. מיטב דש הגדילו את ההחזקה בקבוצת דלק המחזיקה את קידוחי תמר ולוויתן בהשקעה נוספת של 1.7 מיליון שקל, כך שהפוזיציה שלהם גדלה ל-20 מיליון שקל. במקביל, הגדילו גם את ההחזקה בשותפה של דלק, ישראמקו יהש, בהיקף של 840 אלף שקל, כך שהפוזיציה עלתה ל-23.8 מיליון שקל.

a1sx2_Original1_Sao_Paulo_Stock_Exchange.jpg


הגדלה משמעותית בפוזיציה חלה גם בגילת הפועלת בתחום תקשורת הלוויינים. מיטב דש רכשו מניות בהיקף של 1.2 מיליון שקל בגילת והגדילו את הפוזיציה ל-7.75 מיליון שקל סך הכל. בנוסף הגדילו במיטב את ההימור על בי קומיוניקיישנס שבשליטת שאול אלוביץ, החברה-האם של בזק. מיטב דש רכשו מניות במיליון שקל, והגדילו את הפוזיציה ל-5.1 מיליון שקל.
מנגד, במיטב דש הקטינו את הפוזיציה בענקית הפארמה טבע ב-1.4 מיליון שקל ונותרו עם החזקה של 45.6 מיליון שקל. משמעותית יותר היא הקטנה הפוזיציה בחלל תקשורת בעלת לווייני עמוס. החברה שבשליטת אלוביץ עמדה על המדף השנה, אך העסקה טרם יצאה לפועל. במיטב דש מכרו מניות חלל תקשורת בהיקף של 1.3 מיליון שקל ונותרו עם החזקה של 5.4 מיליון שקל. לבסוף, במיטב דש הקטינו גם את הפוזיציה בענקית הקניונים עזריאלי. מיטב דש מכרו מניות עזריאלי בהיקף של 843 אלף שקל נותרו עם החזקה של 7.6 מיליון שקל.
ת"א יתר – מצמצמים חשיפה
גם במניות הקטנות והבינוניות לא מחזיקים במיטב דש חשיפה גדולה למניה ספציפית. בראש הטבלה נמצאת כהן פיתוח שבבעלות קבוצת דלק. מיטב דש מחזיקים במניות בהיקף של 12.6 מיליון שקל בכהן פיתוח. במקביל מחזיקים במיטב דש בחברת האחות דלק אנרגיה בהיקף של 8.6 מיליון שקל. מבחינת השינויים שביצעו במיטב דש בקרב מניות היתר, ניכר כי הם נמצאים יותר בצד המוכרים מהרוכשים. במיטב דש מכרו מניות חברת ההחזקות הטכנולוגיות אלרון מקבוצת דסק"ש בהיקף של 1.5 מיליון שקל.  למרות זאת, נכון לסוף אוגוסט קרנות הנאמנות של מיטב דש מחזיקים עדיין במניות אלרון בהיקף של כ-10 מיליון שקל – ההחזקה השנייה בגודלה מבין מניות היתר. השינוי המהותי ביותר היה חיסול כמעט מוחלט של ההשקעה במניות אלביט הדמיה. חברת ההחזקות המתמחה בעיקר בהקמה וניהול של מרכזיים מסחריים השלימה בתחילת השנה הסדר חוב שהעביר את השליטה בחברה מידי יוסי זיסר לבעלי האג"ח שבראשם קרן יורק. במיטב דש כנראה שמוכנים לסיים את ההרפתקה באלביט הדמיה, ומימשו מניות החברה בהיקף שלל 18.4 מיליון שקל ונותרו עם החזקה של פחות ממיליון שקל. בצד הקניות ניתן לציין רק את הגדלת הפוזיציה בחברת ניכיון הצ'קים והאשראי החוץ בנקאי, האחים נאוי. מיטב דש רכשו מנית נאוי בהיקף של חצי מיליון שקל והגדילו את הפוזיציה ל-3.3 מיליון שקל.
אג"ח קונצרני – יותר נדל"ן פחות חשמל
בניגוד למניות בישראל, באג"ח קונצרני מיטב דש קונים יותר ממה שהם מוכרים. ההחזקה הגדולה ביותר בתיק (שאינה אג"ח מובנה) מפתיעה מעט. במיטב דש הצטרפו לגל הנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות המגייסות חוב בישראל. מיטב דש השקיעו 136 מיליון שקל באקסטל א'. אקסטל הינה חברת נדל"ן בשליטת איש העסקים היהודי-אמריקאי גארי ברנט המשקיעה בעיקר באזור מנהטן. ברנט גייס השנה בשוק הישראלי סכום מרשים של 1.3 מיליאררד שקל. מעבר לזאת, מיטב דש הגדילו את הפוזיציה במספר חברות נדל"ן נוספות. בחברת הנדל"ן אדגר שבשליטת משפחת שנידמן, רכשו במיטב דש אג"ח אדגר ח' בהיקף של 33.5 מיליון שקל מאז עדכון הנכסים הקודם, ומחזיקים כיום בפוזיציה בהיקף של 42 מיליון שקל. בנוסף הגדילו במיטב דש את ההחזקה באג"ח ענקית הנדלן המניב גזית גלוב ט', בהיקף של 9.1 מיליון שקל והגדילו את הפוזיציה ל-57 מיליון שקל. רכישות נוספות ביצעו גם בביג וארפורט סיטי. מהצד השני, במיטב דש מכרו שליש מההחזקה שלהם באג"ח חברת החשמל 22, בהיקף של 52 מיליון שקל, ונותרו עם פוזיציה של 106 מיליון שקל. בנוסף מכרו אג"ח ד' של נצבא בהיקף של 13 מיליון שקל, ונותרו עם החזקה של פחות מ-6 מיליון שקל.
חו"ל – מגוונים את התיק
בניגוד לאפיק המנייתי בישראל, בחו"ל מיטב דש דווקא נכנסים להשקעות חדשות. בצמרת התיק שנותרה כמעט ללא שינוי ניתן למצוא מניות מוכרות כמו הבנק האמריקאי וולס פארגו (8 מיליון שקל), מלאנוקס הישראלית (7 מיליון שקל) וענקית הפארמה נוברטיס (7 מיליון שקל). מבט על השינויים בתיק חושף לא פחות מ-12 השקעות חדשות שנעשנו באוגוסט, כשבכל חברה הושקע בממוצע 1.3 מיליון שקל. בין ההשקעות למצוא חברות מוכרות יותר כמו ענקית השירותים הפיננסים יו.אס בנקרופ (USB), חברת שירותי האנרגיה סאות'רן (SO) הפעולת בדרום ארה"ב וחברת המידע הפיננסי דן אנד ברודסטריט (DNB). השקעות חדשות ומוכרות פחות ביצעו מיטב דש בחברת ההחזקות לאו'ס (L), חברת ביטוח הרכב פרוגרסיב (PGR), ענקית התעשייה הביטחונית נורת'רוף גרומן (NOC) וטורצ'מארק (TRMK) המייצרת צינורות פלדה לתעשיית הגז והנפט.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3