תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

לנדינג קלאב תנסה מחר לגייס כ-930 מיליון דולר לפי שווי של 6.5 מיליארד דולר

פלטפורמת ההלוואות בין עמיתים סייעה ללקוחותיה לגייס 6 מיליארד דולר, כששיעור החובות האבודים מתיק האשראי שלה עומד על 4% בלבד

חגיגת ההנפקות השנתית כמעט הגיעה לסיומה, אך בוול סטריט טרם אמרו את המילה האחרונה. עד סוף השנה מתוכננות לפחות 7 הנפקות בסקטור הטכנולוגיה המעוניינות לגייס יחד 1.5 מיליארד דולר מהציבור. אם הנפקות אלו אכן יגיעו לנקודת הסיום, שנת 2014 צפויה להסתיים עם גיוסים בהיקף כולל של יותר מ-40 מיליארד דולר בסקטור הטכנולוגיה - היקף הנפקות הטכנולוגיה הגבוה ביותר מאז שנת 200. מי שמרכזת את העניין הגדול ביותר עד היא לנדינג קלאב מסן פרנסיסקו שמקווה להפוך לחברה ציבוריות ביום חמישי הקרוב. לנדינג קלאב (Lending Clubהוא סטארט-אפ ההלוואות האישיות הגדול באמריקה והוא נבחר בשנה על ידי פורבס לאחד מ-20 החברות המבטיחות באמריקה. החברה החלה את דרכה לפני שמונה שנים כאחת האפליקציות הראשונות שהופיעו בפייסבוק. החברה גייסה באוגוסט 2007 10.3 מיליון דולר בסיבוב גיוס ראשוני והתמקדה בהלוואות עמית-לעמית (peer-to-peer). המודל בו עובדת לנדינג קלאב פשוט: החברה משדכת בין מלווים ללווים - פרטיים ועסקים - וגוזרת עמלה על כל עסקה. בכך, לנדינג אינה מהווה צד להלוואה ולכן אינה מסכנת את ההון שלה. מאז 2007 עזרה החברה למתן הלוואות בהיקף של 6 מיליארד דולר.

a1sx2_Original1_lending_club.jpg

לפי תשקיף ההנפקה של לנדינג קלאב, לנדינג קלאב סיימה את תשעת החודשים הראשונים של 2014 עם הכנסות של 133.8 מיליון דולר – צמיחה של 142% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אך עם הזינוק במכירות נרשם גם זינוק בהוצאות החברה, כך שהיא רשמה הפסד של 23.9 מיליון דולר בתקופה, לעומת רווח של 4.5 מיליון דולר ב-2013
שר אוצר, בנקאי ואנליסטית בדירקטוריון
בשנים האחרונות ריכזה החברה עניין הולך וגובר בשוק. היא גייסה לדירקטוריון שלה שמות בולטים כמו שר האוצר של ארה"ב לשעבר לארי סאמרס, מנכ"ל מורגן סטנלי לשעבר ג'ון מאק ואנליסטית האינטרנט מרי מיקר. עד היום גייסה החברה 392 מיליון דולר ב-12 סבבי גיוס. בין המשקיעים שלה ניתן למצוא גופי השקעות בולטים כמו בלאקרוק, גוגל קפיטל, די.אס.טי קפיטל, קנאן קפיטל ומוסדיים אחרים. לפי התשקיף המקורי שפרסמה החברה באוגוסט, תכננה לנדיג קלאב לגייס חצי מיליארד דולר מן הציבור. מאז הקיץ כאמור גבר הביקוש למניות החברה, ובעדכון האחרון לתשקיף העלתה החברה את טווח המחיר למניה ל-12-14 דולר. המשמעות של זה היא שהשלמת ההנפקה ברף העליון תכניס לחברה 929 מיליון דולר שישקפו לה שווי של 6.5 מיליארד דולר בדילול מלא.
החתמים המובילים את ההנפקה הם מורגן סטנלי, גולדמן זאקס וסיטיגרופ.
בתשקיף מסביר  המנכ"ל והיזם שמאחורי לנדינג קלאב,  רנו לפלאנש, כי "מימון ישיר דרך הלוואות המונים הוא כלי שמשקיעים מוסדיים וקרנות לא יכולים להתעלם ממנו לאורך זמן. לפלאנש מסביר עוד כי"אנחנו משדכים בדיוק כמו בנקים בין לווים למלווים, אבל אנחנו עושים זאת בעלות נמוכה מאוד לעומת העלויות של הבנקים, ולכן אנחנו יכולים להציע לשני הצדדים במשוואה שלנו תנאים טובים בהרבה מאלה שבנקים יכולים להציע".
לאנדיג קלאב בעצם עונה על דרישות מקבילות – מצד אחת היא מספקת מקור מימון בתנאים נוחים יותר מהבנקים, עם פחות רגולציה ופחות ניירת. מצד השני, היא מציעה אפיק השקעה סולידי יחסית המספק ריבית גבוהה משמעותית מהפקדונות בבנק.  ההלוואות לאנשים פרטיים נעות מ-1,000 דולר ועד 35 אלף דולר, כשהריבית נקבעת בהתאם להיסטוריית האשראי האישית של הלווה וגודלה ההלוואה. הריבית יכולה לנוע בין 6.03% ועד 26.06%. לנדיג קלאב גוזרת אחוז כמארגנת ההלוואה (בין 1.1% ועד 5%) ועוד אחוז תמורת השירות מהיקף התשלומים. על מנת להוריד את סיכוני האשראי, החברה דוחה כ-90% מהבקשות להלוואות, המסוכנות יותר, ומקבלת לווים עם דירוג אשראי (FICO) של 660 ומעלה (הדירוג נע בין 300 ל-850). נכון להיום דירוג הלווים הממוצע בחברה עמד על 706. שיעור הריבית הממוצע ב-2013 ללווים עמד על 16.34% ושיעור החובות האבודים עמד על 4%. התשואה הממוצעת למלווים עמדה על 9.64% נטו.
לא הכול נוצץ
למרות הנתונים המרשימים, לא הכל נוצץ בתוך לנדיג קלאב. ראשית כל, בצמרת הנהלת החברה לא נמצאים אנשים עם ניסיון בנקאי אשר מחזיקים בניסיון בניהול אשראי. בהמשך לכך, למרות שהחברה לא חשופה בעצמה לחדלות פירעון של הלוואות, מקרים שכאלו מקרינים באופן שלילי על מוניטין החברה.
מעל לכל זה מרחף החשש שמדובר בהלוואות לא מפוקחות. מכיוון שהחברה לא נופלת לקטגוריה של בנק, אין עליה פיקוח הדוק מעבר לרשות ני"ע. בין היתר נטען כי מדובר בעצם בחזרה לעידן שלפני המשבר של 2008, של הלוואות לא רשומות בריבית גבוהה שמגדילות את היקף החובות של עסקים קטנים ואנשים פרטיים.
בכל מקרה, הצלחת ההנפקה המתוכננת ליום חמישי הקרוב תקרין ישירות על המתחרה של לנדיג קלאב, אשר צפויה לבצע את ההנפקה שלה בשבוע הבא. המתחרה, און דק (On Deck) פועלת במודל דומה ללנדינג קלאב, רק בהיקף קטן יותר וממוקד בעיקר בעסקים קטנים. ההלוואות של און דק מגיעות עד ל-250 אלף דולר ללווה.

 המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3