תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

ספין-אוף השבוע של סטוקר: פיליפס מפצלת את עסקי התאורה שלה לחברה נפרדת

האם המהלך יסייע לענקית האלקטרוניקה ההולנדית לחזק את צמיחת פעילות המכשור הרפואי שלה?

בתקופה האחרונה ראינו גל של ספין אופים מתוכננים בוול סטריט הכולל חברות ענק כמו אי-ביי, ג'נרל אלקטריק, יאהו וחברות פחות מוכרות למשקיע הישראלי, אך לא פחות מעניינות. הפעם נתמקד בפיצול של ענקית האלקטרוניקה ההולנדית פיליפס מהעסקים שהיו הסיבה המקורית להקמתה.

a1sx2_Original1_Philips.JPG

כבר בספטמבר אשתקד הודיעה פיליפס (PHG) על ההחלטה לפצל את החברה לשתיים ולהפריד בין עסקי התאורה מחד למיכשור הרפואי ואלקטרוניקה ביתית שימכרו במסגרת חברה נפרדת.

פיליפס שהוקמה לפני 124 שנה היתה במקור חברה ליצור נורות. פעילות התאורה הצליחה עם השנים להפוך את החברה לאחת מהענקיות התעשייתיות הגדולות באירופה ובעולם כולו. כיום פיליפס מייצר הכל: מסורקים לבתי חולים ועד מכשירי קפה.

אלא שבשנים האחרונות הבינו בהנהלת פיליפס, כמו במתחרותיה, את היתרון של מיקוד. סימנס הגרמנית ביצעה מהלך דומה כשהפרידה את פעילות התאורה שלה ב-2013 לתוך אוסרם, ורשמה אותה למסחר. ג'נרל אלקטריק האמריקאית גם מבצעת כיום תהליך של פיצול עסקים שונים ומכירתם.

במרץ השנה הודיעה פיליפס כי המהלך יתבצע על ידי הנפקת מניות של חברת התאורה הנפרדת במהלך המחצית הראשונה של 2016. בתחילת מאי אישרו בעלי המניות של פיליפס את המהלך, כמעט בפה אחד על ידי המצביעים.

לתוך החברה החדשה יכנסו כל פעילות, נכסים והתחייבויות הקשורים לסקטור התאורה של פיליפס מלבד פעילות הנורות ותאורה לרכב שנמכרה ברובה (80.1%) לגו סקייל קפיטל תמורת 2.8 מיליארד דולר. יתרת ההחזקות (19.9%), המוערכת בכ-657 מיליון דולר, צפויה להיכלל בחברת התאורה החדשה.

נכון להיום פעילות התאורה אחראית לכשליש מההכנסות של פיליפס, כשהיא הניבה 6.9 מיליארד יורו בהכנסות בשנה שעברה מתוך הכנסות כוללות של 21.4 מיליארד יורו של הקבוצה. מנכ"ל החברה, פרנס ואן הוטון הסביר כי המהלך  יאפשר לשתי החברות לצמוח באופן חזק יותר כחברות עצמאיות. החברה לא סיפקה הערכה לכמה כסף היא צופה לגייס במהלך, אך כן הדגישה כי התמורה תשמש להגדיל את פעילות המכשור הרפואי שלה, המהווה מנוע הצמיחה העיקרי של החברה בשנים האחרונות עם שיעורי הריווחיות הגדולים ביותר.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3