תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

ENI שטלטלה את שותפיות הגז מחלקת דיבידנד בשיעור של יותר מ-6%; האם היא מהווה הזדמנות השקעה?

קופות הגמל והפנסיה של פסגות, הראל, מנורה ומגדל איבדו אתמול עשרות מיליוני שקלים על רקע הודעת ENI

מילים רבות נשפכו על מתווה הגז, המיליארדים שיזרמו ליזמים ולמדינה, האינטרס של הציבור, מחיר מינימום למכירת הגז, פיתוח לוויתן, מונופול הגז ועוד. והנה באה חברה ובהודעה קצרה מוחקת את הררי המילים שנכתבו, והכנסות של עשרות ואולי מיליארדי שקלים נחתכות בעוצמה.

כמאמר הקלישאה, אתמול נפל דבר בישראל, למעשה במצרים, כשחברת האנרגיה האיטלקית ENI הודיעה כי ייתכן ומצאה מאגר עצום של גז טבעי מול חופי מצרים.

אתמול היכתה ההודעה את מניות הגז בישראל הקשורות למאגרי תמר ולוויתן – רציו צנחה לשווי של 2 מיליארד שקלים ושלוש בעלות ההחזקות הגדולות, מנורה, פסגות והראל, המחזיקות כ – 85 מיליון שקלים, 81 מיליון שקלים ו- 52 מיליון שקלים, בהתאמה, ראו את השקעתם נחתכת ב- 23%.

דלק קידוחים ירדה לשווי של 6.5 מיליארד שקלים, כשחברות הביטוח מנורה, הראל ומגדל, המחזיקות 114 מיליון שקלים, 110 מיליון שקלים ו- 98 מיליון שקלים, סופגות הפסד של 15%. גם אבנר, שירדה לשווי של 7.6 מיליארד שקלים, הסבה הפסד למגדל מנורה והראל, המחזיקות 275 מיליון שקלים, 228 מיליון שקלים ו- 180 מיליון שקלים, בהתאמה וראו את השקעתן שוקעת ב- 16%. כפי שניתן להבין בעלי השליטה והפנסיות של ציבור החוסכים בישראל איבדו באחת הון עתק של מיליארדי שקלים. אז מי היא אותה משמידת הערך של הפנסיות של החוסכים?

a1sx2_Original1_eni.png


ENI היא חברה איטלקית עם פעילות בינלאומית של נפט וגז בלמעלה מ – 80 מדינות. הממשלה האיטלקית מחזיקה מניית זהב של כ – 30% בחברה. שם החברה הוא קיצור של  Ente Nazionale Idrocarburi או בתרגום פשוט: הרשות הלאומית לפחמימנים. החברה נוצרה מפיצול מחברת אנרגיה אחרת, Agip או בשמה המלא האיטלקי: Azienda Generale Italiana Petroli, חברת הנפט האיטלקית, העוסקת היום בעיקר בשיווק דלקים.

ENI נסחרת בשווי של כ-59 מיליארד דולר ועוסקת בגילוי והפקה של נפט וגז וכן בזיקוק ושיווק דלקים. בשנת 2014 דיווח החברה על רווח תפעולי של כ – 11.6 מיליארד יורו ותזרים מזומנים שוטף של 15.1 מיליארד יורו.

האם מדובר בהזדמנות השקעה ?

המניה נסחרת בבורסת מילנו ובבורסת ניו יורק תחת הסימול E. המניה נסחרת כיום במחיר של כ – 33 דולר למניה, זוהי רמת המחירים הנמוכה ביותר ב- 10 השנים האחרונות, למעט המשבר של שנת 2008, שהמניה ירדה למחיר של 31 דולר למניה. עם זאת החברה הינה יצרנית מזומנים חזקה ומחלקת דיבידנדים פעמיים בשנה, בחודש מאי ובחודש ספטמבר והמניה נסחרת בתשואת דיבידנד גבוהה של יותר מ- 6%. יש לציין כי ירידת מחיר הנפט השפיעה על תוצאות החברה וברבעון השני של 2015 דיווחה החברה על תזרים שוטף של 3.4 מיליארד יורו וסה"כ 5.7 מיליארד יורו מתחילת השנה. בדוחות הרבעון השני של 2015 דיווחה החברה על ייצור של 1.7 מיליון חביות ליום ברבעון השני והיא העלתה את תחזית הייצור השנתית מצמיחה של 5% ל-7%.

מה אומרים האנליסטים ? בסוף חודש יולי 2015, בנק אוף אמריקה - מריל לינץ, גולדמן זקס, סוסייה ג'נרל ו-יו.בי.אס מחזיקים בהמלצות קניה, מנגד סיטי הוציאו עדכון במהלך אוגוסט 2015 בהמלצת מכירה.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3