תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

לחשוב מחוץ לקופסא: כך תוכלו להיחשף לתחום הנדל"ן המניב – בלי להחזיק ישירות בנדל"ן

סלע נדל"ן מציעה לבעלי מניותיה תשואת דיבידנד שנתית של כ-5%; מה צופן לה העתיד?
המירוץ של המשקיעים להשגת תשואה שולח אותם לחפש הזדמנויות בשוק ההון. מצד אחד, הריבית בשוק היא לא אטרקטיבית בכלל, מצד שני לא לכל המשקיעים יש כסף כדי לרכוש נדל"ן למגורים שמניב 3-4% בשנה. אז מה עושים? משקיעים שרוצים להיחשף לתחום הנדל"ן וליהנות מתשואה יכולים לעשות זאת דרך השקעה באחת משתי קרנות הריט הקיימות בשוק המקומי – ריט 1 או סלע נדל"ן. הכתבה הנוכחית תתמקד בפעילות של סלע נדל"ן בראשות יו"ר הדירקטוריון שמואל סלבין והמנכ"ל גדי אליקם, שנחשבת לקטנה יותר מבין השתיים ונמנית על מדד היתר 50 ומדד התל-דיב.
 
 
אך לפני כן, למי שלא מכיר – נסביר בקצרה מהי קרן ריט (REIT). קרנות ריט בישראל הן קרנות שמתמחות בהשקעות בנדל"ן מניב בישראל ומחויבות להשקיע רק באפיק זה. מדיניות חלוקת הדיבידנד שלהן מוגדרת בחוק במסגרת פקודת מס הכנסה. בגדול - הקרן מחויבת לחלק לפחות 90% מן ההכנסה החייבת לצרכי מס בחזרה למשקיעים כדיבידנד. בפועל, המדיניות של סלע נדל"ן היא לחלק את מלוא ההכנסה החייבת.

Real_Estate_Investment.jpg


חברת סלע נדל"ן הוקמה בשנת 2007 והונפקה בבורסה במארס 2008. מאז ועד היום ביצעה החברה מספר עסקאות והגדילה בהדרגה את היקף הפורטפוליו שלה. נכון לסוף חודש מארס האחרון מחזיקה סלע נדל"ן ב-22 נכסים מניבים בשטח של 155,000 מ"ר ו-88,000 מ"ר של שטחי חניה. הנכסים של החברה משמשים למשרדים, מסחר, תעשייה ותחנות תדלוק. שווי הנכסים בספרי החברה מסתכם ב-1.58 מיליארד שקל. שיעור התפוסה בנכסי החברה מסתכם ב-94%.

בין הנכסים המהותיים מאוד של החברה נציין את מרכז תיא ברעננה שרשום בשווי של 163  מיליון שקל, נכס מניב בירושלים שמושכר לבזק ולמדינת ישראל (מינהל מקרקע ישראל ומשרד הכלכלה) בשווי של 138 מיליון שקל. נכסים מהותיים נוספים המסווגים כך על ידי החברה הם בית אדר בנתניה בשווי של 92.8 מיליון שקל, נכס מניב בכפר סבא בשווי של 77.4 מיליון שקל, נכס מניב בבאר שבע בשווי של 77.2 מיליון שקל ונכס בתל אביב בשם אשדר 2000 בשווי של 103.5 מיליון שקל.
גיוס ענק

במהלך הרבעון הראשון ביצעה סלע מספר השקעות משמעותיות בהיקף של יותר מ-300 מיליון שקל. בכדי להקטין את המינוף של החברה, ביצעה סלע בחודש אפריל מהלך לחיזוק ההון העצמי שלה וגייסה 315.9 מיליון שקל. ב-1 ביוני המשיכה הודיעה החברה על עסקה נוספת – רכישת נכס מניב קטן באור יהודה תמורת 48 מיליון שקל. הנכס הנרכש מאוכלס בשיעור של 60% ובחברה מציינים כי השכרה מלאה של הנכס תניב דמי שכירות שנתיים של 4.08 מיליון שקל המשקפים תשואה שנתית של 8.5%.
 


בניגוד לנדל"ן למגורים שמניב תשואה שנתית ברוטו של כ-3%-4% בנדל"ן מסחרי התשואות עומדות היום בשוק על 7%-9%. משקיעים אשר רוכשים את המניה – נהנים למעשה מהרווחים של החברה מדמי השכירות מאחר ואלו מחולקים בחזרה למשקיעים. בסלע צופים כי בשנת 2015 יחלקו למשקיעים דיבידנד מינימלי בשיעור של 43 מיליון שקל. חישוב פשוט מעלה כי תשואת הדיבידנד המינימלית שייראו המשקיעים בשנה הקרובה תעמוד על כ-5%.
תלות ברפורמות בענף הנדל"ן

עבור משקיע סולידי – השקעה בקרן ריט יכולה לספק חשיפה לשוק הנדל"ן המניב מבלי להחזיק בנכס ישירות. במידה וערך הנכסים יעלה ושכר הדירה יגדל, המשקיע ייהנה לא רק מהדיבידנד אלא גם מעלייה בערך המניה. לאורך השנים האחרונות הוכיחה סלע נדל"ן כי היא יודעת להשביח את הפורטפוליו באמצעות רכישת נכסים מניבים. ככל שתמשיך החברה לעשות זאת – היא עשויה בתוך כשנה-שנתיים להיכנס גם למדד ת"א 100 היוקרתי, אך חובת ההוכחה היא על החברה.

מצד שני, הממשלה החדשה (כמו גם בממשלות הקודמות) עלולה לנקוט ברפורמות בשוק הנדל"ן. נכון שהפוקוס כיום הוא שוק הנדל"ן למגורים אך גם הנדל"ן המסחרי אשר היה חסין עד היום עלול להיפגע. כמו כן, סביר שבשנים הקרובות הריבית במשק לא תיוותר על 0.1% ותתחיל לטפס. במקרה שכזה, עלויות המימון אשר כיום נחשבות לנמוכות מאוד יעלו והרווחיות והתשואה על ההון יישחקו.

גילוי נאות: הכותב אינו מחזיק בניירות הערך המוזכרות בכתבה ולא מתכנן לפעול בניירות אלו בשלושת ימי המסחר הקרובים
המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3