תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

מניית השבוע: מיקרון טכנולוג'י - מחברת ייעוץ לענקית שבבים גלובלית

ענקית השבבים מיקרון טכנולוג'י רשמה במהלך השנה האחרונה שידרוג משמעותי בכל הפרמטרים. האם הצמיחה המהירה תימשך?

חברת מיקרון טכנולוג'י האמריקאית פועלת בכל העולם ועוסק בתחום המוליכים למחצה. בין מוצרי החברה ניתן למנות זיכרונות מסוג DRAMSDRAM, זיכרונות פלאש ו-SSD, זאת בנוסף לשיתוף פעולה שיש לה עם ענקית השבבים אינטל לפיתוח שבבי NAND.

על אף המעמד המבוסס שהשיגה מיקרון בתחום השבבים עם נתח שוק של כ-20%, ספק אם מייסדי החברה העריכו שהחברה תהיה ביום מן הימים יצרנית שבבים מובילה. מיקרון נוסדה באיידהו, ארה"ב בשנת 1978 על ידי וורד פרקינסון, ג'ו פרקינסון, דניס וילסון ודאג פיטמן כחברת ייעוץ לתחום המוליכים למחצה, כשאחד המשקיעים הראשונים בחברה הוא המיליארדר ג'י.אר. סימפלוט, שעשה את הונו בעסקי תפוחי האדמה. החברה פתחה את המפעל הראשון שלה לייצור שבבים בשנת 1981 והיא החלה לייצר שבבים בעלי זיכרון של 64K, כשהמפעל השני הוקם שלוש שנים מאוחר יותר ובו ייצרה החברה שבבים עם זיכרון של 256K.

a1sx2_Original1_micron_02.jpg

במהלך השנים החברה התמזגה עם מספר חברות בתחום, ובשנת 2005 הכריזה על שיתוף פעולה עם אינטל והקמת חברת IM Flash לצורך ייצור שבבי NAND עבור שתי החברות. ב-1984 הפכה מיקרון לחברה ציבורית עם רישומה למסחר בבורסת נאסד"ק תחת הסימול MU. שנת הכספים של מיקרון הסתיימה ב-28 לאוגוסט 2014. הכנסות החברה ב-2014 הסתכמו בכ-16.4 מיליארד דולר - צמיחה של כ-80% לעומת ההכנסות אשתקד. מיקרון השיגה רווח נקי המיוחס לבעלי המניות של כ-3 מיליארד דולר, לעומת רווח של כ-1.2 מיליארד דולר ב-12 החודשים שהסתיימו ב-28 לאוגוסט 2013. במהלך השנה המדווחת ייצרה מיקרון מזומנים מפעילות שוטפת של 5.7 מיליארד דולר. החברה, שנסחרת בארה"ב לפי שווי של 36.8 מיליארד דולר, השיגה בחמש השנים האחרונות תשואה של כ-210%. לשם השוואה, מדד נאסד"ק רשם במהלך התקופה תשואה של כ-120%.

מחר: האם קצב הצמיחה שרשמה מיקרון ב-2014 ימשך גם בשנה הקרובה?

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3