תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

וול סטריט: כך השפיע שבוע המסחר האחרון בארה"ב על החסכונות שלנו

שבוע המסחר האחרון בוול סטריט היה החיובי ביותר השנה. מי המניות שבלטו לטובה ולרעה, וכיצד הן השפיעו על החסכונות שלנו

גם חששות מאבולה בניו יורק לא עצרו את השוורים בוול סטריט, כששוק ההון שם חתם ביום שישי האחרון את שבוע המסחר החזק ביותר השנה. מדד הדאו ג'ונס עלה 0.8%, הנדסא"ק טיפס 0.7% ומדד ה-S&P 500 ננעל בעליה של 0.7% והשלים טיפוס של 4.1% מתחילת השבוע – הגבוה ביותר מאז ינואר 2013. המסחר נפתח בצל הפרסום על מקרה ראשון של אבולה בניו יורק, שאובחן אצל רופא ששב מעבודה הומניטארית במערב אפריקה. למרות שהידיעה העיבה על נעילת הבורסות באירופה, המשך הדיווחים של הרשויות בארה"ב כי הסיכוי להידבק מינימלי, הצליחו להרגיע את הרוחות. מעבר לכך, העליות בשוק תודלקו על ידי דיווח חיובי מאוד משוק הדיור. מכירות הבתים החדשים בארה"ב עלו לקצב שנתי של 467 אלף יחידות בספטמבר - הרמה הגבוהה ביותר מאז אמצע 2008; תחזיות האנליסטים היו למכירות בקצב שנתי של 455 אלף יחידות. אז אילו מניות כיכבו היום במסחר, אילו מניות נחבטו ואיפה נמצאים המשקיעים המוסדיים בכל זה?

a1sx2_Original1_Wall_Street_Sign.jpg

העולות
העליה הגדולה ביותר בשוק היום התרחשה במניית דיגיטל ריוור (DRIV). החברה ממינסוטה המספקת שירותי מסחר באינטרנט דיווחה היום כי קבוצת משקיעים בהובלת סיריס קפיטל (Siris Capital) חתמה על הסכם לרכישת החברה בתמורה ל-840 מיליון דולר. העסקה משקפת פרמיה של 50% על מחיר המניה בפתיחת המסחר. לדיגיטל ריוור יש 45 יום לבחון הצעות אלטרנטיביות, ובמידה ולא תמצא, העסקה צפויה להיחתם ברבעון הראשון של 2015. מניית דיגיטל ריוור השלימה זינוק של 47.6% בסוף המסחר. למרבה הצער, מדובר בהחמצה של המוסדיים בישראל, אשר לא מחזיקים במניה.
ולמניה ספקולטיבית יותר. איזו-ריי מדיקל (ISR) השלימה אתמול זינוק של 31% במהלך המסחר. מדובר בחברת פיתוח תרופות מוושינגטון, המתמחה בייצור תרופות המבוססות על איזוטופים לטיפול בסרטן ומחלות דומות. ב-7 לאוקטובר דיווחה על מתן פיתוח החברה, סידן-131, לטיפול בסרטן מוח שהוגדר כסופני. מאז נחשף כי הילדה הצליחה לחזור כבר לספסל הלימודים, עובדה שתידלקה את החברה הנסחר כבר בשווי של 103 מיליון דולר בתום המסחר הערב. גם כן לא ניתן למצוא עדיין מוסדיים ישראלים המחזיקים במניה.
ומתרופות למסעדות. רשת המסעדות האמריקאית בי.ג'י'ז (BJRI) פרסמה בתום המסחר ביום חמישי את תוצאותיה לרבעון השלישי. החברה הציגה עליה של 9.7% בהכנסות ברבעון, שהסתכמו ב-206.5 מיליון דולר וזינוק מרשים של 78% בשורה התחתונה, שהסתכמה ב-6.5 מיליון דולר, או 23 סנט למניה (לעומת 13 סנט ברבעון המקביל). המניה ננעלה היום בעליה של 27%. גם כן לא נרשמה נוכחות של מוסדיים ישראלים.
סוגרת את החמישיה היא מניית סנסיס פרמסוטיקל (SNSS). חברת הביו מדיקל הקטנה מתמקדת בפיתוח טיפולים לסרטן דם וגידולים סרטניים. מוצר הדגל של החברה הוא וסרואוקסין לטיפול בלוקימיה. החברה לא פרסמה היום דיווח, אך לפני כיומיים פורסם כי חברת ההשקעות סיטאדל (Citadel Advisors) שבניהולו של קנת' גריפין רכשה אחזקה של מעל ל-5% מהחברה. המניה השלימה עליה של 19.6% אתמול, וננעלה לפי שווי של 103 מיליון דולר. גם כאן מדובר במניה שעדיין לא עלתה על הרדאר של מוסדיים ישראלים.
לבסוף, נוסיף גם כי מניית סודה סטרים (SODA) ריכזה עניין רב אתמול במסחר. מניית החברה השלימה אתמול זינוק של 15.4% לאחר שדיווחה כי היא צפויה לערוך השנה פיילוט בשיתוף עם ענקית המשקאות פפסיקו. במסגרת הפיילוט תשלב סודה סטרים במכשירים הביתיים שלה להכנת משקאות שלה מותגים של פפסיקו. הפיילוט ייערך בפלורידה במשך עשרה שבועות. בחברה נוכחות מוסדיים ישראלים בולטת: בקרנות הנאמנות המחזיקים הבולטים הם ילין לפידות, מגדל תמיר פישמן ואי.בי.אי. בחסכון ארוך הטווח המחזיקים הבולטים הם כלל, מנורה והפניקס.

היורדות
הצונחת המרכזית במסחר הערב היתה דריי שיפס (DRYS). חברת השילוח הימי סובלת תקופה ארוכה מהשפל בענף (ראה צים) שהוביל לירידה של 55% בשוויה כבר מתחילת השנה. אתמול השילה החברה 24% נוספים, לאחר שדיווחה על תוכנית נוספת לגיוס הון נוסף, בהיקף לא ידוע. החברה נמצאת במצוקה בניסיון לגייס הון למימון החברה, כשהיא עדיין נמצאת במחסור של 80 מיליון דולר (אחרי שביצע כבר השנה מימון מחדש דרך אג"ח בהיקף של 700 מיליון דולר. למרבה הפלא ניתן למצוא שני מחזיקים מוסדיים ישראלים במניה – קרנות הנאמנות של KZI והקרנות של פורסט.
הצונחת השנייה היא חברת ליין כריסטנסון (LAYN). החברה המספקת שירותים לתחום המים, קידוחים ובנייה פרסמה תחזית שלילית לרבעון הנוכחי. החברה צפויה להפסיד עד כ-12 מיליון דולר ברבעון הפיסקלי שמסתיים בסוף אוקטובר. החברה סבלה מהפסדים מהחטיבה ההנדסה האזרחית שלה, הפסדים שצפויים להיגרר לתוך השנה הבאה. המניה הגיבה בצניחה של 24% היום. לא נרשמה נוכחות מוסדית בנייר.
מכה נרשמה אתמול גם במניית סינאפטיקס (SYNA). החברה המפתחת אפליקציות פספסה את תחזיות האנליסטים לרבעון, הן בשורת ההכנסות והן בשורת הרווח. החברה דיווחה על רווח של 1.04 דולר למניה, לעומת קונצזוס האנליסטים שחזה 1.20 דולר למניה. במקביל, הכנסות החברה טיפסו ב-27% לעומת הרבעון  המקביל והסתכמו ב-283 מיליון דולר – מתחת לתחזית שציפתה להכנסות של 288 מיליון דולר. המניה איבדה 15% במסחר. לא נמצאו מוסדיים ישראלים המחזיקים בנייר.
גם הבנק, פירסט ניאגרה (FNFG) ספג מכה אתמול. הבנק מבאפלו, המדורג כחמישי בגודלו בפיטסברג פרסם אתמול על הפסד חריג ברבעון האחרון של 665 מיליון דולר, כתוצאה מהליכים המתרחשים מול לקוח משמעותי בבנק. מדובר בהפסד משמעותי לבנק, שהציג ברבעון המקביל רווח של 71.6 מיליון דולר. מניית הבנק ירדה 13.5% במסחר היום, כשההליכים לבירור הנזק נמשכים. אין כיום משיקיעים מוסדיים ישראלים בחברה.
לבסוף, חברת שירותי המוזיקה פנדורה (P) ספגה אתמול ירידה של 13.5% במניה. החברה המספקת שירותי מוזיקה בסטרימינג דיווחה על עליה של 5.2% במספר המאזינים שלה, שעלה ל-76.5 מיליון, אך פספה את תחזית האנליסטים אשר ציפו ל-76.7 מיליון מאזינים לפחות. בנוסף רשמה החברה הפסד של 2 מיליון דולר ברבעון, מעט נמוך מצפי האנליסטים. קרנות הנאמנות של אקסלנס מחזיקים במניה.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3