תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1
  • 2

משקיע/ה
חברה ציבורית

אינטרנט של דברים – מה זה ואיך מייצרים מזה כסף ?

אינטרנט של דברים מתייחס לטכנולוגיה של חיבור התקנים ממוחשבים לאינטרנט. כך תיחשפו להשקעה בטכנולוגיה החדשנית

אינטרנט של דברים (Internet-of-things)   או בקיצור IoT היא טכנולוגיה של חיבור התקנים ממוחשבים לתשתית האינטרנט. הגישה מתבססת על תקשורת מתקדמת בין מכשירים, מערכות ושירותים, שצפויה להוביל לאוטומטיזציה של תחומים רבים. כבר בסרטים מלפני 20 שנה ניתן היה לראות "בתים חכמים" היכולים לעשות הכול: לנקות את עצמם, להכין אוכל לדיירים ובאמצעות פקודות קוליות פשוטות למעשה לעשות כל דבר נדרש. על אף שאנו עדיין רחוקים מבינה מלאכותית שתוטמע באופן נרחב בבתים שלנו, אנו מאוד קרובים למצב בו ניקח את המכשיר הנייד שלנו, נלחץ על מספר כפתורים ונפעיל את התנור, או את דוד החימום והטלויזיה תידלק בתחנה האהובה עלינו רגע לפני שאנחנו פותחים את דלת הכניסה של ביתנו. זו המציאות של ה – IoT, כל מה שיהיה מחובר לאינטרנט יהיה ניתן להפעלה ובקרה מרחוק באמצעות מכשיר מרכזי שישלוט בהכל, - ככל הנראה הטלפון הסלולרי שלכם. כרגע, שוק האינטרנט של דברים עדיין בחיתוליו, אך יו"ר ומנכ"ל ענקית התקשורת סיסקו, ג'ון צ'מברס ציין בעבר כי השוק צפוי להאמיר ל-19 טריליון דולר. (19,000,000,000,000!).

 a1sx2_Original1_IoT.png


כמו בכל טכנולוגיה חדשה, אחד הנדבכים המרכזיים למימושה הוא שבבים, וכשמדברים על אינטרנט של דברים ושבבים, סיסקו (CSCO) היא אחת החברות היציבות והגדולות בתחום. אולם, כשמוסיפים למשוואה גם את פוטנציאל תשואת המניה, כדאי לשים לב לחברת ARM הנסחרת בבורסת נאסד"ק (ARMH) ובלונדון (ARM). את פוטנציאל התשואה שהשקעה בחברה עשויה לייצר והייפ הקיים סביב הטכנולוגיה החדשנית ניתן למצוא בביצועי ARM – בחמש השנים האחרונות המניה עקפה את מדד הפוטסי 100 עם תשואה של יותר מ-380% בניטרול דיבידנדים.
אך האם הביצועים ההיסטוריים ישוחזרו גם בשנים הקרובות? עד עתה הוכיחה החברה כי היא אחת החברות החדשניות ביותר בתחום השבבים –חדשנות שמאפשרת לה לייצר תזרים מזומנים נאה באופן שוטף ולייצר למשקיעים החזר השקעה גבוה.
ARM שולטת בשוק השבבים לסמארטפונים והיא רוצה להיות החברה המובילה בשוק האינטרנט של דברים. המפתח לאסטרטגיה זו טמון בטכנולוגיית ARMv8-A שנועדה לאפשר כוח מחשוב חזק. בכדי לייצר דריסת רגל בשוק, החליטה הנהלת החברה להעניק רכיבים שונים בטכנולוגיה ליצרני מכשירים ניידים אשתקד. מהלך זה עשוי למנוע למעשה כניסה של מתחרים אחרים לשוק.
במקביל, החברה פועלת לבסס את עליונותה הטכנולוגית ולאחרונה היא רכשה את 
Offspark המתמחה באבטחת תוכנה של התקני IoT. אבטחה נהייתה רכיב משמעותי וחשוב של מכשירים חכמים כיוון שהשכיחות של התקני IoT צפויה להיות גבוהה מאוד, כך שניצול המכשירים לרעה יכול להסב נזקים לא מבוטלים. זאת בעיקר בשוק הביתי בו כל המכשירים החשמליים עתידים להיות מחוברים ברשת אחת שניתנת להפעלה מרחוק (למשל הפעלת הדוד, או הפעלת רובוט ניקוי ביתי או הפעלת המקרר שיבצע הזמנה של מצרכים חסרים בסופר או הפעלת מכונת כביסה/מייבש בתוכנית מסוימת). מהלך זה שם את ARM בנקודה טובה יותר ממתחרותיה.
מעבר לשוק ה – IoTARM שולטת כאמור בשוק הסמארטפונים העולמי, אשר צפוי לצמוח בקצב מהיר לפחות בעשור הקרוב. במיוחד צומח שוק הסמארטפונים הסיני, וראיה לכך ניתן לראות בדוחות הרבעון האחרון של אפל בו לשוק הסיני הייתה תרומה לא מבוטלת לכך שאפל הציגה את הרבעון הטוב מעולם שלה ושל חברה ציבורית כלשהי בעבר. דוח של חברת IHS קבע שנמכרו בסין בשנה הקודמת 72.4 מיליון מכשירים ניידים, גידול אדיר ביחס למכירות של 4.6 מיליון יחידות בשנת 2013. המשלוחים צפויים להכפיל את עצמם לכ – 144.1 מיליון יחידות במהלך 2015, צפויים לעלות ל- 219.8 מיליון יחידות בשנת 2016 ול- 298.5 מיליון יחידות בסוף שנת 2017. ARM נמצאת בעמדה מצוינת ליהנות מצמיחה זו.
בסה"כ, הגידול במכירות של סמארטפונים, כמו גם הנוכחות הצפויה של ARM בשוק ה – IoT עשויים להגדיל את הרווח למניה של ARM בשנתיים בקרובות. משקיעים שמחפשים חברה חדשנית, רווחית ותזרימית שהוכיחה את עצמה בעבר ועתידה נראה מבטיח צריכים לסמן את ARM כהשקעה אופציונאלית. 

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 2
  • 1
  • 2
  • 3