תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

אירופה רועדת, היורו נחלש ולמשקיעים יש הזדמנות לייצר תשואה עודפת

לצד המפסידות יש גם חברות שנהנות מירידת ערך היורו, שהשקעה בהן עשויה ליצור תשואה עודפת למשקיעים ושכדאי לכם לבחון

לפני מספר שבועות נפל דבר בשוויץ. הבנק המרכזי השוייצרי היה עסוק בקניית יורו באופן אגרסיבי על מנת לשמור את הפרנק השווייצרי נמוך ועל ידי כך שמירה על כלכלת המדינה תחרותית. ברגע שהודיע הבנק שהוא מפסיק להגן על הפרנק השוייצרי, התחזק המטבע תוך שעות ספורות בכ–20% מול היורו וגרם לכל סחורה ושירות שמציעה הכלכלה השוויצרית להתייקר באופן מיידי.

a1sx2_Original1_coins.jpg

עם זאת חולשת היורו כנגד בדולר בחודשים האחרונים נובעת ממספר גורמים נוספים. ראשית מדינות רבות באיחוד האירופאי חוות סביבה עסקית על סף מיתון. קיים חשש כי משקיעים ומלווים יזכו לתשואות נמוכות. שנית, הבנק המרכזי האירופאי הכריז על תוכנית מאסיבית של קניית אגרות חוב אשר צפויה להציף את השוק ביורו. שלישית, התשואות על אגרות חוב ירדו לשפל היסטורי, תשואות אגרות החוב הגרמניות לחמש שנים הפכו לשליליות – כלומר משקיעים אירופאים משלמים לגרמניה להחזיק את כספם.
הגורמים המתוארים שלחו את היורו לשפל של 13 שנה מול היורו. בין המפסידים מצניחת היורו נמנות חברות אשר חלק גדול או משמעותי מתזרים המזומנים שלהם מגיע מאיחוד האירופאי. אולם הפגיעה אינה נעצרת ביבשת אירופה אלא גולשת לחברות רב לאומיות הפעילות ביבשת, לדוגמא, מיקרוסופט שציינה שהדולר החזק ישפיע לשלילה על תוצאותיה ברבעון הקרוב. חברת ענק נוספת שציינה שהיא צפויה להיפגע כתוצאה מצניחת היורו כנגד בדולר היא חברת 3M.
לצד המפסידות יש גם חברות שנהנות מירידת ערך היורו, שהשקעה בהן עשויה ליצור תשואה עודפת למשקיעים. Priceline.com(NASDAQ:PCLN) – מכיוון שעבור תיירים אירופאים, טיול לאמריקה עשוי לפתע להיות יותר יקר, תיירים אמריקאים הנופשים באירופה דווקא עשויים ליהנות משינויי שערי המטבעות. פרייסליין היא הבעלים של אתר Booking.com – האתר הפופולרי בעולם להזמנות חבילות תיור. ברבעון האחרון האתר ריכז 540,000 מלונות ב – 207 מדינות, זהו גידול של כ – 50% משנה קודמת. פרייסליין מייצרת למעלה מ- 60% מהכנסותיה מאתר Booking.com הפועל מהולנד. כעת, כשהיורו זול באופן משמעותי ביחס למטבעות אחרים, לרבות הדולר, תיירים מארה"ב וממדינות נוספות יכולים להזמין חופשה באירופה בזול יותר. אין חברה שתהנה מכך יותר מאשר פרייסליין.
החברה נסחרת לפי שווי של 53 מיליארד דולר ובמכפיל רווח של 23. מחיר המניה הינו נמוך ב- 25% מרמות השיא של 52 השבועות האחרונים.
חברה נוספת שעשויה ליהנות מירידת שער היורו כנגד הדולר, היא לא אחרת מיצרנית המכוניות הגרמנית, BMW הנסחרת בפרנקפורט (FRA:BMW). צניחת המטבע מאפשרת לייצוא הגרמני להיות זול יותר ותחרותי יותר בשוק העולמי ביחס ליצוא של מדינות אחרות. מותג BMW הינו אחד ממותגי המכוניות המובילים בעולם שנהנה ממכירות משמעותיות גם מחוץ לגוש היורו. למעשה בשנת 2013 19.2% מהמכירות של BMW הגיעו מארה"ב – כמעט כמו המכירות בגרמניה, צרפת ואיטליה יחדיו. דולר חזק עשוי לייצר עבור החברה רוח גבית למכירות בשנת 2015.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3