תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

בונים על ההתאוששות האמריקאית: מניות הקמעונאות המועדפות על המוסדיים המקומיים

העלייה בהכנסה הפרטית הביאה לצמיחת הכלכלה האמריקאית ברבעון השני ב-4.6% בקצב שנתי. אלו המניות שהמוסדיים מעריכים שייהנו מעליה בצריכה

הכלכלה האמריקאית ממשיכה לשדר אופטימיות. ביום שישי פורסם כי כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון השני ב-4.6% בקצב שנתי - הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף המיתון באמצע 2009. הפרסום הנוכחי עקף את התחזית הקודם שהעריכה צמיחה של 4.2% בלבד. מאחורי השיפור בנתונים ניצבת בעיקר העלייה בייצוא האמריקני שזינק במעל ל- 11% וצמיחה בהוצאות החברות. עם זאת, העלייה קוזזה על ידי קצב צריכה פרטית נמוך יותר על שירותים אחרים. העלייה בצריכה הפרטית, שמהווה שני שלישים מהכלכלה האמריקאית, צמחה ברבעון השני לשנת 2014 ב-2.5%. העליה התאפשרה בעקבות העלייה בהכנסה הפרטית. העליה בהכנסה הפרטית היא נגזרת של נתוני האבטלה בארה"ב. בתחילת החודש, ממשלת ארה"ב הודיעה כי האבטלה ירדה לכדי 6.1% בחודש אוגוסט, האבטלה הנמוכה ביותר מאז שנת 2008. בסוף השבוע האחרון התווספה לכך גם ההודעה כי מדד תביעות ראשונות השבועי לדמי אבטלה ירד לכ- 293 אלף.

a1sx2_Original1_money_01.jpg

 

חברות הריטייל תופסות מקום מכובד מתיק ההשקעות של המשקיעים המוסדיים במניות זרות. אומנם לא מדובר באותה חיבה שרוכשים המוסדיים למניות טכנולוגיה, אך עדיין בנפח מכובד. בצמרת מניות הריטייל של המשקיעים בחיסכון ארוך הטווח ניצבת רשת בתי המרקחת סי.וי.אס הלת' (CVS - לשעבר סי.וי.אס קיירמאקט). המוסדיים השקיעו במניה 293 מיליון שקל סך הכל, והיא ממוקמת בדירוג התשיעי ברשימת המניות הזרות כולן. מניית CVS  הוסיפה ב-2014 12.3%, כמעט 5% יותר ממדד ה-S&P 500 והיא אחת מחברות הבריאות הגדולות בארה"ב עם מכירות שנתיות של 125 מיליארד דולר ורווח נקי של 4.6 מיליארד דולר. CVS מחזיקה כיום בנתח שוק של 23% - פלח משמעותי בשוק שצפוי ליהנות מרפורמת ביטוח הבריאות של הנשיא אובמה, שצפויה להגדיל את הביקוש לתרופות בארה"ב.

מנתוני סטוקר (stocker) עולה יש הבדל משמעותי בין מניות הריטייל המועדפות על מנהלי ההשקעות בחסכון ארוך הטווח, לפי אלו של הקרנות. אין חפיפה בחמשת המועדפות, ונראה כי השנה היו אלה מנהלי החסכון הארוך שבחרו נכון (עם סי.וי.אס, הום דיפו ומייסי'ז אשר סיפקו כל אחת תשואה דו-ספרתית). מנגד, הבחירות בקרנות הנאמנות הציגו בעיקר תשואה שלילית, או זניחה.
חברת בת', בד אנד ביונד (BBBY) היא אחת מענקיות רשתות כלי הבית בארה"ב עם שווי שוק של 13 מיליארד דולר. בקרב קרנות הנאמנות מדובר במניה השניה בגודלה בענף הריטייל, עם החזקה כוללת של 23 מיליון שקל (ובמקום ה-39 ברשימת המניות הזרות הכוללת). החברה הציגה התאוששות מרשימה מתחתית המשבר בתחילת 2009. מאז פברואר 2009 ועד סוף 2013 החברה שילשה את גודלה. אך ב-2014 נראה שהמומנטום נקטע, כשהמניה איבדה כמעט 17% במהלך השנה. בת' בד אנד ביונד נאלצה להוריד מרווחים במהלך השנה במטרה לשמור על הצמיחה במכירות, מה שפגע לה בשורה התחתונה, והוביל להמלצות אנליסטים שליליות. בתחילת ספטמבר "כיכבה" המניה במקום החמישי ברשימת מניות עם יתרת השורט הגדולה ביותר בנאסד"ק. בניסיון להפוך את המגמה הנהלת החברה מבצעת רכישה חוזרת מאסיבית של מניות – בהיקף של כמיליארד דולר ברבעון שעבר, ותוכנית לרכוש מניות בהיקף של 1.8 מיליארד דולר נוספים ברבעון הנוכחי.
לא רחוק מבת', בד אנד ביונד ברשימת מניות הריטייל המועדפות בקרנות הנאמנות ניצבת ענקית הנסיעות פרייסליין מבית ויליאם שטנר. המשקיעים הישראלים בקרנות הנאמנות מחזיקים ב-22 מיליון שקל מהחברה הנסחרת בשווי של 61 מיליארד דולר. החברה היתה מהחלוצות שאיפשרו לנוסעים להזמין חדרי מלון במלונות יוקרה במחירים מוזלים. מאז תחילת 2009 ועד הניבה המניה למשקיעים תשואה חלומית של פי 11 על ההשקעה. למרות זאת, ב-2014 נראה שהמניה נתקעה עם תשואה של פחות מ-2% בלבד.
המצב עוד פחות מבטיח בקונצרן ההלבשה ואופנת הבית המוזלים טי.ג'יי.אקס (TJX). המניה נמצאת במקום הרביעי ברשימת מניות הריטייל בקרנות הנאמות עם החזקה של כמעט 22 מיליון שקל. החברה הפועלת בעיקר בצפון אמריקה עם רשתות טי.ג'י מאקס, הום גודס ומארשל'ס הציגה תשואה שלילית ב-2014 של 5.4% וממשיכה לזכות להמלצות פושרות מאנליסטים.

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3