תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1
  • 2

משקיע/ה
חברה ציבורית

בונים על ההתאוששות האמריקאית: מניות הקמעונאות המועדפות על המוסדיים המקומיים

העלייה בהכנסה הפרטית הביאה לצמיחת הכלכלה האמריקאית ברבעון השני ב-4.6% בקצב שנתי. אלו המניות שהמוסדיים מעריכים שייהנו מעליה בצריכה

הכלכלה האמריקאית ממשיכה לשדר אופטימיות. ביום שישי פורסם כי כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון השני ב-4.6% בקצב שנתי - הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף המיתון באמצע 2009. הפרסום הנוכחי עקף את התחזית הקודם שהעריכה צמיחה של 4.2% בלבד. מאחורי השיפור בנתונים ניצבת בעיקר העלייה בייצוא האמריקני שזינק במעל ל- 11% וצמיחה בהוצאות החברות. עם זאת, העלייה קוזזה על ידי קצב צריכה פרטית נמוך יותר על שירותים אחרים. העלייה בצריכה הפרטית, שמהווה שני שלישים מהכלכלה האמריקאית, צמחה ברבעון השני לשנת 2014 ב-2.5%. העליה התאפשרה בעקבות העלייה בהכנסה הפרטית. העליה בהכנסה הפרטית היא נגזרת של נתוני האבטלה בארה"ב. בתחילת החודש, ממשלת ארה"ב הודיעה כי האבטלה ירדה לכדי 6.1% בחודש אוגוסט, האבטלה הנמוכה ביותר מאז שנת 2008. בסוף השבוע האחרון התווספה לכך גם ההודעה כי מדד תביעות ראשונות השבועי לדמי אבטלה ירד לכ- 293 אלף.

a1sx2_Original1_money_01.jpg

 

חברות הריטייל תופסות מקום מכובד מתיק ההשקעות של המשקיעים המוסדיים במניות זרות. אומנם לא מדובר באותה חיבה שרוכשים המוסדיים למניות טכנולוגיה, אך עדיין בנפח מכובד. בצמרת מניות הריטייל של המשקיעים בחיסכון ארוך הטווח ניצבת רשת בתי המרקחת סי.וי.אס הלת' (CVS - לשעבר סי.וי.אס קיירמאקט). המוסדיים השקיעו במניה 293 מיליון שקל סך הכל, והיא ממוקמת בדירוג התשיעי ברשימת המניות הזרות כולן. מניית CVS  הוסיפה ב-2014 12.3%, כמעט 5% יותר ממדד ה-S&P 500 והיא אחת מחברות הבריאות הגדולות בארה"ב עם מכירות שנתיות של 125 מיליארד דולר ורווח נקי של 4.6 מיליארד דולר. CVS מחזיקה כיום בנתח שוק של 23% - פלח משמעותי בשוק שצפוי ליהנות מרפורמת ביטוח הבריאות של הנשיא אובמה, שצפויה להגדיל את הביקוש לתרופות בארה"ב.

מנתוני סטוקר (stocker) עולה יש הבדל משמעותי בין מניות הריטייל המועדפות על מנהלי ההשקעות בחסכון ארוך הטווח, לפי אלו של הקרנות. אין חפיפה בחמשת המועדפות, ונראה כי השנה היו אלה מנהלי החסכון הארוך שבחרו נכון (עם סי.וי.אס, הום דיפו ומייסי'ז אשר סיפקו כל אחת תשואה דו-ספרתית). מנגד, הבחירות בקרנות הנאמנות הציגו בעיקר תשואה שלילית, או זניחה.
חברת בת', בד אנד ביונד (BBBY) היא אחת מענקיות רשתות כלי הבית בארה"ב עם שווי שוק של 13 מיליארד דולר. בקרב קרנות הנאמנות מדובר במניה השניה בגודלה בענף הריטייל, עם החזקה כוללת של 23 מיליון שקל (ובמקום ה-39 ברשימת המניות הזרות הכוללת). החברה הציגה התאוששות מרשימה מתחתית המשבר בתחילת 2009. מאז פברואר 2009 ועד סוף 2013 החברה שילשה את גודלה. אך ב-2014 נראה שהמומנטום נקטע, כשהמניה איבדה כמעט 17% במהלך השנה. בת' בד אנד ביונד נאלצה להוריד מרווחים במהלך השנה במטרה לשמור על הצמיחה במכירות, מה שפגע לה בשורה התחתונה, והוביל להמלצות אנליסטים שליליות. בתחילת ספטמבר "כיכבה" המניה במקום החמישי ברשימת מניות עם יתרת השורט הגדולה ביותר בנאסד"ק. בניסיון להפוך את המגמה הנהלת החברה מבצעת רכישה חוזרת מאסיבית של מניות – בהיקף של כמיליארד דולר ברבעון שעבר, ותוכנית לרכוש מניות בהיקף של 1.8 מיליארד דולר נוספים ברבעון הנוכחי.
לא רחוק מבת', בד אנד ביונד ברשימת מניות הריטייל המועדפות בקרנות הנאמנות ניצבת ענקית הנסיעות פרייסליין מבית ויליאם שטנר. המשקיעים הישראלים בקרנות הנאמנות מחזיקים ב-22 מיליון שקל מהחברה הנסחרת בשווי של 61 מיליארד דולר. החברה היתה מהחלוצות שאיפשרו לנוסעים להזמין חדרי מלון במלונות יוקרה במחירים מוזלים. מאז תחילת 2009 ועד הניבה המניה למשקיעים תשואה חלומית של פי 11 על ההשקעה. למרות זאת, ב-2014 נראה שהמניה נתקעה עם תשואה של פחות מ-2% בלבד.
המצב עוד פחות מבטיח בקונצרן ההלבשה ואופנת הבית המוזלים טי.ג'יי.אקס (TJX). המניה נמצאת במקום הרביעי ברשימת מניות הריטייל בקרנות הנאמות עם החזקה של כמעט 22 מיליון שקל. החברה הפועלת בעיקר בצפון אמריקה עם רשתות טי.ג'י מאקס, הום גודס ומארשל'ס הציגה תשואה שלילית ב-2014 של 5.4% וממשיכה לזכות להמלצות פושרות מאנליסטים.

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 2
  • 1
  • 2
  • 3