תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

תרופה לחולשה: מניות הביומד המומלצות על מנהלי קרנות הנאמנות

סטוקר בדק מהן המניות המועדפות על מנהלי קרנות הנאמנות בסקטור שהציג את הביצועים החלשים ביותר השנה

ענף הביומד הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות, והפך לאבן פינה בכל תיק השקעה רציני. ככל שגבר העניין במניות הסקטור, גדלה האחריות של מנהלי ההשקעות בבחירת המניות - אתגר לא מבוטל לאור התנודתיות המאפיינת את הענף. אתגר זה מתחדד כשמגלים שלצד מניות ביומד שרשמו תשואה חלומית מתחילת השנה, מדד ת"א-ביומד רשם את התשואה הגרועה ביותר מבין כל הענפים לאחר שאיבד 35.6% השנה. אז את מי סימנו מנהלי ההשקעות בקרנות הנאמנות כמניות המועדפות להשקעה? סטוקר בדק מהן החזקות הביומד המובילות בתיק ההשקעות המצרפי של קרנות הנאמנות בחודש ספטמבר.

a1sx2_Original1_biotech_01.jpg

אופקו הלת' – ה"עולה החדשה" במדד ת"א 25 היא חברת הביומד הגדולה ביותר גם בקרנות הנאמנות. נכון לסוף ספטמבר השקיעו קרנות הנאמנות 81 מיליון שקל במניה. למרות שמדובר בהחזקה הגדולה ביותר בביו מד, מדובר בהחזקת חסר משמעותית, בהתחשב בעובדה שמדובר בחברה השמינית בגודלה בבורסה בת"א. אופקו הלת' הוקמה לפני כ-17 שנה על ידי פיליפ פרוסט, יו"ר טבע היוצא ובעל המניות הגדול ביותר בשתי החברות. אופקו הלת' החלה להיסחר גם בת"א (במקביל לבורסה בניו יורק) בקיץ 2013 בעקבות רכישת פרולור ביוטק הישראלית בתמורה ל-560 מיליון דולר. אופקו עוסקת בפיתוח תרופות ומכשור רפואי. החודש דיווחה אופקו כי חתמה על עסקת ענק עם פייזר לגבי הורמון הגדילה ארוך הטווח hGH-CTP בהיקף של 570 מיליון דולר. אופקו תקבל 295 מיליון דולר מקדמה, ועוד 275 מיליון דולר אבני דרך רגולטוריות, ושותפות ברווחי עסקי הורמון הגדילה של פייזר, אם וכאשר ההורמון המשופר של אופקו יגיע לשוק הרחב. בין המחזיקים המוסדיים הגדולים בנייר ניתן למצוא את קרנות הנאמנות של מגדל, אי.בי.אי והראל.
אבוג'ן – קצת מאחורי אופקו הלת' נמצאת אבוג'ן הישראלית הנהנת מהחזקה בשווי של 71 מיליון שקל על ידי קרנות הנאמנות הישראליות. אבוג'ן התפצלה במקור בקומפיוג'ן, כשהיא משתמשת בטכנולוגיה דומה לאיתור גנים בצמחים למטרת השבחה. בסוף 2013 השלימה החברה הנפקה מוצלחת בבורסת ניו יורק כשהיא גייסה 74 מיליון דולר לפי שווי של 355 מיליון דולר. אך מאז לא הציגה החברה הישגים בולטים, כשהיא ממשיכה לשרוף מזומנים. 2014 לא היתה השנה של אבוג'ן ומניית החברה נחתכה כמעט בחצי במהלך 2014 עד כה. בין המחזיקים הבולטים בנייר ניתן למצוא את מגדל, פסגות, מנורה, כלל וילין לפידות.
קומפיוג'ן - עוד מניה שזכתה לאמון המשקיעים המוסדיים היא קומפיוג'ן. קרנות הנאמנות החזיקו במניות בשווי 44 מיליון שקל בחברה בסוף ספטמבר. קופיוג'ן, חברת האם ממנה התפצלה אבוג'ן עוסקת בפלטפורמות, דרכי גילוי תרופות וטכנולוגיות נלוות לסיוע בתהליכי גילוי תרופות ומוצרים רפואיים מבוססי גנים. החברה מתרכזת בעיקר בגילוי תרופות בתחומי האימונולוגיה והסרטן. מניית החברה היתה תנודתית במיוחד במהלך השנה, כשהיא צברה גובה ברבעון הראשון אך איבדה גובה במהרה כשהיא לא הציגה הישגים משמעותיים וכשהיא ממשיכה לשרוף מזומנים בקצב גבוה. את הרבעון השלישי סיימה עם הפסד של 20 מיליון שקל בשורה התחתונה, לעומת 8 מיליון שקל ברבעון הקודם, ו-17 מיליון שקל ברבעון המקביל. אך מניית קומפיוג'ן הציגה התאוששות מרשימה מאז נובמבר, כשהיא רושמת סך הכל עליה של 3.9% במהלך 2014. החודש נודע כי מניית החברה תיכנס למדד הביוטכנולוגיה של נאסד"ק (NBI). המחזיקים הבולטים בקרנות הנאמנות הם הראל, ילין לפידות ומגדל.
בריינסווי – עוד מניה ביו מד שלא סיפקה נחת למשקיעים ב-2014. קרנות הנאמנות החזיקו מניות בריינסווי בשווי של 41 מיליון שקל נכון לסוף ספטמבר. המניה מצידה רשמה צניחה של 17.7% במהלך השנה. החברה מפתחת ומשווקת מכשור רפואי לטיפול בהפרעות בתפקוד המוח על ידי גירוי מגנטי עמוק. למרות ציפיות גבוהות שעוררה החברה, המכירות בשטח של החברה עדיין מתקשות להצדיק את שווי השוק שלה. מכירות החברה ברבעון השלישי הסתכמו ב-3.1 מיליון שקל בלבד, וסך הכל 8 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2014. בסוף אוקטובר דיווחה על שורת הודעות חיוביות שבראשן קבלת שיפוי ביטוחי במספר מדינות בארה"ב ועל הסכם הפצה בצרפת, אך השבוע דיווחה החברה על התפטרותו של המנכ"ל - מהלך שהביא לירידה במניית החברה. המחזיקים הבולטים בקרנות הם ילין לפידות, מגדל והראל.
פרוטליקס – גם כאן מדובר באחת ההשקעות הגרועות ב-2014. חברת פרוטליקס, המפתחת תרופות המבוססות על חלבונים מן הצומח רשמה במהלך השנה תשואה שלילית של 40%-. לחברה תרופה אחת מאושרת לטיפול במחלת הגושה המבוססת על תאי גזר. במהלך השנה הציגה החברה התקדמות בברזיל, אך הצלחתה עדיין תלויה ביכולתה לחדור לשוק האמריקאי בעזרת הסכם ההפצה שנחתם עם פייזר. ביצועי המניה בין היתר הובילו לכך שביוני האחרון הודיעה מנכ"ל החברה דוד אביעזר על פרישתו לאחר 12 שנים בחברה. קרנות הנאמנות החזיקו במניות פרוטליקס בשווי של 25 מיליון שקל בסוף ספטמבר, כשהמחזיקים הבולטים הם אי.בי.אי, מגדל והראל.
את רשימת 10 החזקות הביומד הגדולות בקרנות הנאמנות סוגרות חברות עם החזקה של פחות מ-23 מיליון שקל כל אחת: רדהיל, פלוריסטם, מזור, מדיקל קומפרישין.

מחר: מניות הביומד בהם הגדילו מנהלי קרנות הנאמנות את הפוזיציה בשיעור הגדול ביותר וההחזקות המשמעותיות שהם העדיפו לממש.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 

 

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3