תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

 • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

עליבאבא גייסה 21.8 מיליארד דולר בסוף השבוע; יתכן וגם אתם הייתם שותפים לחגיגה

מבדיקת סטוקר עולה כי רבים מאיתנו חשופים בעקיפין להשקעה בעליבאבא באמצעות החזקה במניות סופטבנק ויאהו באפיקי החיסכון השונים

עבור המשקיע הפרטי המקומי, היה זה כמעט בלתי אפשרי להשתתף בהנפקת עליבאבא, במסגרתה גייסה ענקית הקמעונאות הסינית בסוף השבוע האחרון 21.8 מיליארד דולר. אך מבדיקת סטוקר (Stocker) עולה כי רבים מאיתנו היו שותפים לחגיגת ההנפקה בוול סטריט באמצעות אפיקי החיסכון ארוך הטווח וקרנות הנאמנות. הסיבה: חלק ממנהלי ההשקעות באפיקים אלו בחרו להשקיע בסופטבנק ויאהו, להן החזקה משמעותית בעליבאבא.
ערב ההנפקה החזיקו סופטבנק ויאהו 34.1% ו-22.4% מהון המניות של עליבאבא בהתאמה. בשונה מסופטבנק, יאהו ניצלה את ההנפקה לעיבוי קופת המזומנים שלה ומכרה במהלך ההנפקה כ-121.7 מיליון מניות עליבאבא. מחיר מניית עליבאבא בהנפקה נקבע על 68 דולר, כך שבניכוי מס של כ-38%, קופת המזומנים של יאהו צפויה להאמיר בכ-5.1 מיליארד דולר!. לשם השוואה, נכון לסוף יוני היו בקופתה של חברת החיפוש מזומנים והשקעות לטווח קצר בשווי של כ-1.1 מיליארד דולר.

a1sx2_Original1_library_offices_photo1_large.png

אך כאן לא מסתכמת התרומה של עליבאבא לסופטבנק ויאהו. ביום שישי, שהיה יום המסחר הראשון של עליבאבא (סימול: BABA), זינקה מניית החברה בכ-38% ומחיר המניה נקבע על 93.89 דולר – מחיר מניה המשקף לענקית הקמעונאות שווי של 231.4 מיליארד דולר וממקם אותה במקום השלישי בדירוג חברות הטכנולוגיה מבחינת שווי שוק, לאחר אפל וגוגל.
לאחר ההנפקה נותרה סופטבנק עם מניות בשיעור של 32.4% מעליבאבא ואילו יאהו מחזיקה ב-16.3% מהון המניות של החברה הסינית. בעקבות הזינוק במניית עליבאבא ביום שישי האחרון, שווי מניות סופטבנק ויאהו עמד עם נעילת המסחר בבורסת ניו יורק על 74.9 מיליארד דולר ו-37.7 מיליארד דולר בהתאמה.
אז האם גם אתם זכיתם להשתתף בחגיגת עליבאבא בצורה עקיפה? מנתוני סטוקר, שעוקבת ומנתחת את החזקות המוסדיים עולה כי נכון לסוף יוני, החזיקו המוסדיים בקרנות הנאמנות מניות יאהו בכ-29.6 מיליון שקל. בין המחזיקות הגדולות ניתן למצוא את אלטשולר שחם (עם החזקה של 9.8 מיליון שקל), אנליסט ( 5.5 מיליון שקל) וטופ אלפא (כ-5.2 מיליון שקל). מאז השלימה מניית יאהו זינוק של 19.5% על רקע הציפייה להנפקת עליבאבא, כך שאם מנהלי ההשקעות לא מכרו מאז את ההשקעה ביאהו, נהנו המשקיעים בקרנות מתשואה נאה בגין ההחזקה במניית החיפוש.
בקופות הפנסיה והגמל ניתן למצוא החזקות צנועות יותר ביאהו, כשבין המחזיקים במניה: פסגות; הראל; החברה לניהול קרן ההשתלמות לעובדי המדינה; רום; האוניברסיטה העברית; ומח"ר, חברה לניהול קופות גמל לאקדמאים ומהנדסים.
כאמור, בסופטבנק ההחזקה בעליבאבא משמעותית יותר, אך נראה כי מרבית מנהלי ההשקעות העדיפו שלא להיכנס להשקעה בחברה. כך למשל, נכון לסוף יוני הראל היא היחידה מבין מנהלי הקרנות שבחרה להשקיע בסופטבנק עם החזקה של כ-1.2 מיליון שקל. בגזרת הקופות ניתן למצוא את האוניברסיטה העברית ואינפיניטי, שהחזיקו נכון לסוף מרץ במניות סופטבנק בשווי של כ-667 אלף שקל ו-92.8 אלף שקל בהתאמה.

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם

תגובות

כתבות נוספות מאת
 • סטוקר מנתח את תיק ההשקעות של בייקר ברדרס – משקיעי הביומד המוצלחים בעולם

  98.4% מתיק של 11.5 מיליארד דולר מושקע במניות מתחום הפארמה ומדעי החיים

 • קרן ION של המיליארדר פרנק לואי מהמרת על מלאנוקס בפוזיציית ענק בהיקף של 99 מיליון דולר

  מלאנוקס נמצאת כעת במאבק שליטה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד שטוענת כי הדירקטוריון וההנהלה לא ממוקדים ביצירת ערך לבעלי המניות שלה

 • הישראליות שסימן המיליארדר ג'ים סימונס לקראת סגירת 2017

  ג'ים סימונס, הדוקטור המבריק למתמטיקה שנטש את האקדמיה בתחילת שנות השמונים והיה לחלוץ של שימוש במתמטיקה ופיזיקה לחיזוי בשוק ההון, מנהל היום תיק ענק של 85 מיליארד דולר. בחרנו לנתח את תיק המניות בקרן הגידור רנסנס טכנולוגיות הנמצאת בבעלותו, עם דגש עם החברות הישראליות.

 • ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P

  סטוקר מנתח את קרן הגידור הגדולה בישראל:
  ספרה פתחה שורט ענק של 121 מיליון דולר נגד מדד ביוטק של S&P, המהווה 17% מתיק כולל של 700 מיליון דולר
  הקרן מכרה את כל החזקותיה בחברות הישראליות בסקטור המוליכים למחצה: טאואר, נובה וקמטק

  הישראליות החדשות בתיק: החזקה בטבע ב-7 מיליון דולר והחזקה בפאלו אלטו ב- 3 מיליון דולר 

  |*|CL|*| 

  המניות הישראליות שספרה מסמנת: עליה של 140% בהיקף הפוזיציה בספיאנס ל-4.7 מיליון דולר ועליה של 28% בנייס ל-8.8 מיליון דולר  נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017, קרן ספרה, היא קרן הגידור הגדולה בישראל. הקרן מנהלת תיק נכסים בארה"ב בהיקף של 700 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי של 122 מיליון דולר בהיקף הנכסים בארה"ב, לעומת הרבעון השני של 2017. מניתוח התיק של ספרה, נראה כי הקרן מצפה לירידה חדה בסקטור הביומד - הפוזיציה המשמעותית ביותר של הקרן, בהיקף של 121 מיליון דולר, היא אופציית פוט על מדד ביוטק של S&P(XBI). על אף שלקרן החזקות משמעותיות של מאות מיליוני דולרים בחברות ביוטק, רכישת אופציית הפוט מהווה ביטוח, או הימור, כי המדד עצמו צפוי לרדת ולכן פתחה פוזיציה משמעותית זו.   הקרן ידועה בהתמחותה בסקטור הפארמה, ולראייה הפוזיציות המשמעותיות בקרן הן בחברות התרופות הבינלאומיות סלג'ן (CELG), ביוג'ן (BIIB) מרק (MRK), גיליאד (GILD) וגלקסו-סמית'-קליין (GSK) בהיקף של 40.1 מיליון דולר, 32.8 מיליון דולר, 27.2 מיליון דולר, 18.6 מיליון דולר ו- 18.6 מיליון דולר בהתאמה.   היכן קרן ספרה רואה את ההזדמנויות ? 

  בין המניות החדשות שרכשה הקרן ניתן למנות את חברת התקשורת הישראלית סלקום בהיקף של 14 מיליון דולר, טבע (TEVA) בהיקף של 7 מיליון דולר, כל זאת עוד בטרם ירדה המניה לשפל של כ- 11 דולר למניה. פוזיציה נוספת היא בחברת האבטחה הישראלית הנסחרת בחו"ל, פאלו אלטו (PANW) בהיקף של 3 מיליון דולר.  מנגד מכרה הקרן את החזקותיה בחברות הפועלות בסקטור המוליכים למחצה,טאואר (TSEM), נובה (NVMI) וקמטק (CMTK) וצימצמה ב- 85% את החזקתה באבן קיסר (CSTE) וב- 40% בסולאר אדג' (SEDG)

  מבין החברות הבינלאומיות, רכשה הקרן פוזיציה חדשה של 12 מיליון דולר בחברת אלרגן (AGN), ופוזיציה חדשה של 6.7 מילון דולר בחברת ריאטה פרמסוטיקלס (RETA).


  אודות אתר סטוקר

  סטוקר (www.stocker.co.ilהוא אתר ישראלי ורשת חברתית למשקיעים, העוקב ומנתח את החזקות גופי ההשקעה המוסדיים בישראל. האתר מספק מידע המאפשר למשקיע הפרטי לפעול בבורסה על בסיס אותו מידע שמקבלים המשקיעים המוסדיים הגדולים בישראל, ובאופן מקצועי ומהיר. האתר מאפשר לכל משקיע לפעול על פי המלצות המוסדיים, ולעקוב אחר הרכישות והמכירות שהם מבצעים בניירות ערך. https://stocker.co.il  פייסבוק: https://www.facebook.com/stockeronline  המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם.

 • 1
 • 1
 • 2
 • 3