תפריט
משקיע/ה
חברה ציבורית

כתבות אחרונות

  • 1

משקיע/ה
חברה ציבורית

בדיקת סטוקר מגלה: רק שלושה גופים מוסדיים בחרו שלא להשקיע באיגרות חוב זרות

בשנים האחרונות מסיטים המוסדיים כסף רב לחו"ל. עם זאת, ישנם גופים שבשנת 2014 עדיין לא מחזיקים באג"ח זרות

אימרה ידועה היא שלא מחזיקים את כל הביצים בסל אחד. עקרון זה מתייחס לניהול סיכונים והוא נכון גם לניהול סיכונים בהשקעות. משקיעים נוהגים לחלק את תיק ההשקעות על פי הסיכון אליו הם מעוניינים להיחשף כך שתיק השקעות מאוזן כולל בתוכו רכיב בעל סיכון גבוה יותר כמניות ורכיב סולידי יותר כגון אגרות חוב. חלוקה פנימית נוספת עשויה להיות בין מניות הנחשבות מסוכנות יותר כגון מניות טכנולוגיה ומניות סולידיות של חברות תפעוליות המייצרות תזרים קבוע ומחלקות דיבידנד, וכן אגרות חוב בסיכונים שונים.

a1sx2_Original1_investing_01.jpg

בשוק ההון הישראלי קיימת בשנים האחרונות הסטת כספים מאסיבית לחו"ל אשר נובעת ממחזורי מסחר הולכים וקטנים, רגולציה, וכמובן רצון של מוסדיים לגוון את תיק ההשקעות. מנגד, כתוצאה מהטיית שוק הבית (Home Bias) ישנם גופים שבשנת 2014 עדיין אינם מחזיקים אגרות חוב בחו"ל, מפתיע ככל שזה יישמע. אז מיהם אותם מוסדיים שלא מצאו השקעות ראויות בשוק האג"ח העולמי?

קרנות הנאמנות של בית ההשקעות אלומות – ספרינט אינן משקיעות באגרות חוב של חברות בחו"ל. האם לא ניתן למצוא אגרות חוב מספיק טובות להשקעה ? מסתבר שדווקא בישראל קרנות הנאמנות של אלומות ספרינט מחזיקות באגרות חוב בעשרות רבות של מיליוני שקלים, למשל ההחזקה הגדולה של הקרנות הינה בסדרת אגח של קבוצת אשטרום – כ-21 מיליון שקלים ואילו ההחזקה השני בגודלה הינה אגרת חוב של חברת דלתא בהיקף של כ-19 מיליון שקלים – ללא ספק אלו חברות שניתן למצוא להם מקבילות בתחום בחו"ל. האם קרנות הנאמנות של אלומות ספרניט מחזיקות מניות בחו"ל ? כמובן, ההחזקה הגדולה ביותר הינה של בנק ההשקעות וולס פארגו, כ–17 מיליון שקלים. כלומר בית ההשקעות קונה מניות בחו"ל – אז מדוע לא אג"חים של חברות זרות אשר עשוית להוביל להקטנת הסיכון של תיק ההשקעות?
קרנות הנאמנות של אלומות ספרינט אינן היחידות שלא חשופות לשוק האג"ח העולמי, גם קרנות הנאמנות של בית השקעות אפסילון לא מחזיקות ולו אגרת חוב אחת של חברה זרה. נכון לסוף מרץ השנה גם קופת הגמל של עובדי אוניברסיטת תל אביב לא החזיקו באג"ח של חברות זרות. חברה נוספת במועדון זה היא חברת ניהול קופות הגמל של בית ההשקעות אינפיניטי.
מנגד מוסדיים כגון אלטשולר שחם, מגדל ביטוח ואקסלנס מחזיקים מאות מיליוני שקלים בסדרות אגח ספציפיות של חברות זרות. ההחזקה הגדולה של אלטשולר באג"ח של חברות זרות הינה אג"ח של בנק ההשקעות סיטי גרופ בהיקף של 145 מיליון שקלים, מגדל ביטוח מחזיקים באג"ח של חברת החשמל הצרפתית (אלקטריסיטה דה פראנס) בהיקף של 117 מיליון שקלים ואילו אקסלנס המחזיקה אג"ח של ענק הפיננסים UBS, בהיקף של 36 מיליון שקלים.
בשוק ההון של ישראל 2014, אשר גם פתוח לשוק הון עולמי שקוף, נזיל וזמין, וגם סובל מבורסה מקומית מקרטעת, מן הראוי שהמוסדיים, האמונים על ניהול כספי הציבור לא ישימו את כל הביצים של הציבור בסל אחד.

 

 

המידע המופיע באתר אינו מהווה משום ייעוץ ו/או שיווק ו/או מתן חוות דעת מקצועית ו/או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה ו/או ביצוע עסקה, לרבות רכישה, החזקה או מכירה, של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים אחרים, או בכל עניין אחר, ואינו מהווה תחליף לייעוץ ו/או שיווק ו/או חוות דעת מקצועית המתחשבים בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם

תגובות

כתבות נוספות מאת
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3